Wypadanie sierści u psa – problemy dermatologiczne

Pies gubi sierść przez cały rok, natomiast niektóre z ras psów tracą spore ilości sierści w zasadzie każdego dnia. Normalnym zjawiskiem jest sezonowe wypadanie, które odbywa się wiosną i zimą. Jednakże warto obserwować swojego czworonoga i w przypadku nadmiernego wypadania sierści skonsultować to z lekarzem, gdyż może oznaczać poważniejsze choroby. Dermatologia weterynaryjna jest gałęzią weterynarii, która zajmuje się leczeniem schorzeń skórnych u zwierząt. Jakie problemy dermatologiczne mogą wiązać się z nadmiernym gubieniem sierści u pupila?

Wypadanie sierści u psa – problemy dermatologiczne

Zaburzenia hormonalne

Psy mogą gubić sierść z powodu zaburzeń hormonalnych, które oddziałują na nieprawidłowe działanie hormonów w organizmie. Pies może cierpieć z powodu niedoczynności tarczycy, nadczynności tarczycy, zapalenia tarczki ogona, czy też nadczynności kory nadnerczy.
Leczenie wdrażane jest przez doświadczonego specjalistę, który zaleca także stosowanie odpowiedniej diety, w pełni zbilansowanej i z prawidłowymi proporcjami.

Alergia u psa

Dermatologia weterynaryjna wskazuje, że problemy z wypadaniem sierści dotyczyć mogą występowania alergii u czworonoga. Zmiany na skórze występują bardzo szybko - pies gryzie sierść, często się drapie i odczuwa dyskomfort. Konieczna jest zatem pomoc lekarza, który przeprowadzi szereg badań pozwalających wykryć alergeny i im przeciwdziałać.
Alergie tego typu bardzo często prowadzą do nawracającego atopowego zapalenia skóry u psa. Na powierzchni skóry zauważyć można rumień, a pies poprzez drapanie uszkadza zmienioną chorobowa powierzchnię.

Rodzaje alergii u czworonoga

Pies może być uczulony na wiele substancji czy czynników, a alergia dotyczyć może pokarmów (np. białko, drób, wołowina), alergicznego pchlego zapalenia skóry (APZS), uczulenia kontaktowego (np. na obrożę), czy alergii wziewnej (oddziaływania roztoczy, kurzu, grzybów, pyłków itp.). Pamiętajmy o tym, że niektóre środki i kosmetyki mogą powodować podrażnienie skóry. Nie warto ich stosować na własną rękę, aby nie zrobić psu jeszcze większej krzywdy. W tym przypadku konieczna jest pomoc lekarza weterynarii.

Bakterie i pasożyty

Pasożyty to jeden z głównych problemów dotykających skórę psa i prowadzących do zaburzenia jej ciągłości. Są bardzo niebezpieczne, gdyż po pewnym czasie oddziaływać mogą na cały organizm, prowadząc do nieprzyjemnych dolegliwości u pupila. Bakterie natomiast mają wpływ na powstanie głębokiego lub powierzchniowego zapalenia skóry. Przenoszą się poprzez ciała obce, czy też przez owady kąsające.

Świerzb u psa

Świerzb drażniący jest pasożytem, który może zaatakować psa przez cały rok. Zmiany skórne w tym przypadku pojawiają się zazwyczaj na delikatnej skórze, przykładowo na brzuchu, w pachwinach, małżowinach usznych i pachach. Pamiętajmy o tym, aby jak najszybciej reagować i zabrać pupila do lekarza, gdyż objawy szybko się rozprzestrzeniają. Okazuje się, że świerzb przechodzić może na inne zwierzęta, ale także na ludzi, dlatego bardzo ważne jest szybkie leczenie zmian na skórze pupila.

Właściciele czworonogów powinni obserwować zachowanie psa i kontrolować, czy nie dochodzi do ciągłego drapania sierści i gryzienia skóry.

Czytaj też:
Rodzaje chorób skóry u zwierząt
Dlaczego mój pies się drapie – świąd u psa
Alergia u kota – problemy dermatologiczne kotów

Maria Kłucjasz
Latest posts by Maria Kłucjasz (see all)


Najczęściej czytane:

Mastocytoma u psa i kota – groźny guz skóry

Kastracja i sterylizacja psa – co warto wiedzieć?

Neosporoza – diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Usunięcie śledziony u psa i kota – co to jest, jakie są konsekwencje i kiedy jest niezbędne?

Tłuszczak u psów – co to jest i czy wymaga kontroli u weterynarza?

Co to jest splenektomia? Poznaj metodę leczenia nowotworów śledziony u psa i kota

Kostniakomięsak u psa i kota – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Badanie ERG – co to takiego, jak przebiega, jak przygotować zwierzę?