Dlaczego mój pies się drapie – świąd u psa – dermatologia

Nadmierne drapanie u psa związane jest z występowaniem świądu, który należy do częstych problemów skórnych u zwierząt. Jakie choroby mogą być związane ze świądem u pupila? Kiedy warto odwiedzić lekarza weterynarii?

Dlaczego mój pies się drapie – świąd u psa – dermatologia

Niepokojące objawy

Jeśli nasz pupil drapie się często, a także wygryza sierść i wylizuje łapy, może doprowadzić do dalszych podrażnień skóry. To pierwszy sygnał dla właściciela zwierzęcia, który powinien zostać skonsultowany ze specjalistą. Na skórze psa pojawić się może wyłysienie, łupież, wypryski, krostki, natomiast sierść wydziela tłusty zapach. Ciągłe drapanie z kolei wiąże się także z otarciami i zadrapaniami, które rozwijać mogą siedlisko bakterii.

Świąd u psa

Zwierzę walczące ze świądem szybko się denerwuje i jest drażliwe. Co ciekawe, pies może także przejawiać zachowania agresywne, które powinny nas zaniepokoić. Problemy ze skórą zaczynają się właśnie od świądu, a mogą być wywoływane przez szereg czynników - od alergii i infekcji, po pasożyty skórne. Dermatologia weterynaryjna jest dziedziną weterynarii, która zajmuje się tego typu schorzeniami. Nie unikajmy wizyt u specjalisty, zwłaszcza gdy nasz pupil cierpi na świąd.

Alergia u psa

Alergia u czworonoga jest objawem, który często wskazuje na świąd skóry. Reakcja na alergen występuje bardzo szybko i wywołuje u psa dyskomfort. Najbardziej znanymi rodzajami alergii są alergie kontaktowe, pokarmowe i wziewne. Pierwsze z nich dotyczą oddziaływania alergenu i kontaktu z nim, który skutkuje uporczywym swędzeniem. Alergia pokarmowa wiąże się ze spożywanym przez psa pokarmem, wywołującym reakcję alergiczną. Jeśli chodzi o wziewną alergię, odnosi się ona do unoszących się w powietrzu alergenów, takich jak pleśnie, kurz, czy pyłki roślin. Występuje ona najczęściej sezonowo.

Diagnoza świądu

Wizyta u specjalisty jest konieczna, gdy zauważymy i psa uporczywe drapanie i wylizywanie, a także zaczerwienienia i podrażnienia na skórze. Lekarz weterynarii pomaga ustalić przyczynę świądu i wdrożyć odpowiednie leczenie i zapobieganie temu schorzeniu. Diagnoza wymaga najczęściej kilku wizyt u specjalisty i wykonania określonych badań. Nie jest łatwe zdiagnozowanie substancji i alergii, które prowadzą do drapania. Opiekun psa ma za zadanie obserwować pupila, przekazując przydatne informacje lekarzowi.

Leczenie schorzeń dermatologicznych u pupila

Pies może powrócić szybko do zdrowia zarówno w przypadku zakażeń bakteryjnych, grzybiczych, czy też ataku pasożytów. Długość leczenia i wdrożone działania zależą od stopnia zaawansowania choroby, dlatego bardzo ważne jest szybkie reagowanie i skonsultowanie się z lekarzem weterynarzem dermatologiem. Nieco inaczej wygląda leczenie w przypadku alergii. Bazuje ono na stosowaniu specjalnych leków, które zapobiegają reakcjom alergicznym, a także dbaniu o przeciwdziałanie objawom alergii. Jedno jest pewne - specjalista wybiera taki rodzaj leczenia, który będzie najkorzystniejszy dla czworonoga. Jego dobro jest tutaj na pierwszym miejscu, a szybka reakcja w przypadku świądu pozwala na sprawne pozbycie się problemu i ulżenie pupilowi.

Czytaj też:
Rodzaje chorób skóry u zwierząt
Wypadanie sierści u psa
Alergia u kota – problemy dermatologiczne kotów

Maria Kłucjasz
Latest posts by Maria Kłucjasz (see all)


Najczęściej czytane:

Mastocytoma u psa i kota – groźny guz skóry

Kastracja i sterylizacja psa – co warto wiedzieć?

Neosporoza – diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Usunięcie śledziony u psa i kota – co to jest, jakie są konsekwencje i kiedy jest niezbędne?

Tłuszczak u psów – co to jest i czy wymaga kontroli u weterynarza?

Co to jest splenektomia? Poznaj metodę leczenia nowotworów śledziony u psa i kota

Kostniakomięsak u psa i kota – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Badanie ERG – co to takiego, jak przebiega, jak przygotować zwierzę?