Mastocytoma u psa i kota – groźny guz skóry
Schorzenia skórne rzadko kojarzą się z poważnym zagrożeniem, jednak niekiedy potrafią być śmiertelne. Tak jest na przykład w przypadku mastocytomy – guza skóry, a konkretnie komórek tucznych. Może ona wystąpić zarówno u psa, jak i u kota. Dowiedz się, czym jest, skąd się bierze, jakie objawy powinny Cię zaniepokoić i co robić, gdy podejrzewasz guz skóry u swojego pupila.
Czym jest mastocytoma?
Mastocytoma to guz z komórek tucznych. Jest to jeden z najczęściej występujących guzów skóry u psów. U kotów pojawia się nieco rzadziej, ale ich opiekunowie również powinni zachować czujność. Największe predyspozycje do występowania mastocytomy wykazują boksery, buldogi, foksteriery, mopsy, boston terriery, labradory, golden retrievery oraz shar pei. Występuje ona u zwierząt w każdym wieku, choć bardziej narażone są starsze osobniki. Przyczyny powstawania tego typu zmian są w większości nieznane.
Mastocytoma powstaje na skutek niekontrolowanego, nowotworowego rozrostu komórek tucznych. Guzy mogą mieć zarówno łagodny, jak i złośliwy charakter. Najczęściej pojawiają się na tułowiu, choć mogą również występować na innych częściach ciała – np. na kończynach lub na głowie. Czasami wyglądają i zachowują się jak tłuszczaki, przez lata nie dając większych oznak swojej obecności. Ich wygląd również bywa zróżnicowany. Mastocytoma u psa lub kota wcale nie musi wyglądać jak duży guz. Czasami przyjmuje postać niewielkiej i słabo widocznej zmiany. Może ona być płaska lub lekko wystająca.
Mastocytoma u kota i psa – objawy
Mastocytoma najczęściej objawia się w postaci guza skóry. Może on być jednak niewielki. Często, szczególnie u psów, przypomina zupełnie niegroźne zmiany, dlatego bywa bagatelizowana. Czasami guz przybiera postać rozlanych obrzmień, które dość szybko się powiększają. Niekiedy jednak guz skóry mimo upływu czasu nie zmienia się i nie powiększa. Powoduje to trudności z jego rozpoznaniem. Mastocytoma u kota to natomiast najczęściej okrągłe, twarde grudki lub guzki o średnicy od kilku milimetrów do 2 cm, przeważnie bezwłose, dobrze odgraniczone od okolicznych tkanek.
Tak naprawdę tylko wizyta u weterynarza i biopsja połączona z badaniem cytologicznym pozwolą rozpoznać, czy guz skóry jest niegroźny, czy też może jest objawem mastocytomy lub innego poważnego schorzenia. Dlatego w miarę możliwości należy się przyglądać wszelkim zmianom skórnym u zwierząt domowych i zasięgnąć pomocy specjalisty. Szczególnie zaniepokoić powinny zwiększające się, zmieniające kolor lub ulegające owrzodzeniom guzy skóry u psa lub kota.
Mastocytoma – leczenie guza skóry
Pierwszym krokiem podejmowanym przy rozpoznaniu mastocytomy u psa lub kota jest chirurgiczne usunięcie zmiany. Guz skóry usuwa się z „zapasem”, a następnie oddaje do badania histopatologicznego. Jeśli na linii cięcia nie zostaną wykryte komórki nowotworowe zwykle oznacza to dobre rokowania, a dodatkowe leczenie nie jest konieczne. W przeciwnym razie zaleca się wykonanie kolejnego zabiegu i szerszego cięcia, a także podjęcie dodatkowego leczenia (np. chemioterapii).
Niestety czasami ze względu na stadium zaawansowania choroby i rozmiary lub też lokalizację guza skóry u kota czy psa jest on uważany za nieoperacyjny. Wówczas dobór metody leczenia jest indywidualny. Może to być np. radioterapia lub chemioterapia albo połączenie tych metod. Czasami podejmuje się decyzję o przeprowadzeniu radykalnego zabiegu chirurgicznego, czyli np. amputacji zajętej kończyny. W przypadku braku przerzutów można zastosować nowatorską terapię mastocytomy polegającą na wstrzyknięciu w zmianę nowotworową leku, który niszczy guza.
Rokowania zależą od wielu czynników, jednak mastocytoma psa lub kota niekiedy stanowi poważne zagrożenie życia. Dlatego jeśli zaobserwujesz guz skóry u swojego pupila, koniecznie udaj się z nim na konsultację u weterynarza, najlepiej ze specjalizacją onkologiczną.
Zapraszamy na konsultacje z weterynarzem onkologiem w Animal Center.
Źródła:
- Withrow SJ, David MV. Mast cell tumors. In: Withrow and MacEwen’s small animal clinical oncology. 4th ed. St. Louis, MO: Saunders-Elsevier, 2007;
- McManus PM. Frequency and severity of mastocytemia in dogs with and without mast cell tumors: 120 cases (1995-1997). J Am Vet Med Assoc 1999;
- Stanclift RM, Gilson SD. Evaluation of neoadjuvant prednisone administration and surgical excision in treatment of cutaneous mast cell tumors in dogs. J Am Vet Med Assoc 2008.
- Rak Jądra u Psa - 12 grudnia 2023
- 10 Najczęstszych Nowotworów u Psów - 16 listopada 2023
- Ile żyje pies z nowotworem? - 16 listopada 2023