USG i RTG psa oraz kota – radiologia weterynaryjna w Animal Center

Ultrasonografia to nieinwazyjna metoda obrazowania wykorzystująca zjawisko rozchodzenia, rozproszenia i odbicia fali ultradźwiękowej. Odbite na granicy różnych tkanek, fale te wracają z różną siłą i po różnym czasie do urządzenia. Wysyła i odbiera je odpowiednia sonda, która w trakcie badania przylega do ciała pacjenta.

Lekarz weterynarz radiolod: USG i RTG psów oraz kotów

Radiolog dr n. wet. Norbert Czubaj

Niewątpliwie najpopularniejszym zastosowaniem ultrasonografii w weterynarii jest badanie jamy brzusznej. Wraz z rozwojem tej gałęzi medycyny oraz większą dostępnością zaawansowanych aparatów na rynku weterynaryjnym możliwe stało się obrazowanie także innych części ciała.

Obecnie diagnozuje się także w ten sposób serce (badanie ECHO - echokardiograficzne) czy - mówiąc szerzej – klatkę piersiową, układ mięśniowo-szkieletowy (USG stawów), gałkę oczną oraz inne struktury głowy i szyi (np. mózgowie u młodych osobników, tarczycę).

Celem odpowiedniego przygotowania do badania USG jamy brzusznej zaleca się aby pacjent nie przyjmował pokarmu przez minimum 8-10h. Nie ma konieczności ograniczania spożycia wody.

RTG psa i kota

Badanie rentgenowskie polega na naświetlaniu wybranej części ciała wiązką promieni rentgenowskich. Dzięki różnicy w pochłanianiu promieniowania przez badane tkanki, a co za tym różnym stopniem zacienienia błony światłoczułej, możliwe jest uzyskanie obrazu.

Badanie RTG jest obecnie standardem w przypadku diagnozowania chorób układu kostnego (diagnostyka złamań, chorób wieku młodzieńczego, zmian zwyrodnieniowych u zwierząt starszych i wiele innych).

Niewątpliwą zaletą tej metody jest szybkość jej wykonania przez co znajduje także zastosowanie w diagnostyce pourazowej (wypadki komunikacyjne, upadki z wysokości).

Częstym zastosowaniem badania RTG jest obrazowanie klatki piersiowej (zapalenia, zmiany nowotworowe i inne) czy jamy brzusznej (m.in. diagnostyka niedrożności) Animal Center dysponuje nowoczesnym, wysokiej klasy sprzętem. Badania wykonują doświadczeni lekarze.

Przychodnia

Stokłosy Ursynów

Animal Center

ul. Zamiany 12,
02-786 Warszawa

biuro@animal-center.pl

Godziny otwarcia:
Zadzwoń i umów się na wizytę

poniedziałek - piątek: 09.00 – 22.00
sobota 10.00 – 18.00
niedziela 10.00 – 14.00