USG i RTG psa oraz kota – radiologia weterynaryjna w Animal Center

Ultrasonografia to nieinwazyjna metoda obrazowania wykorzystująca zjawisko rozchodzenia, rozproszenia i odbicia fali ultradźwiękowej. Odbite na granicy różnych tkanek, fale te wracają z różną siłą i po różnym czasie do urządzenia. Wysyła i odbiera je odpowiednia sonda, która w trakcie badania przylega do ciała pacjenta.

Lekarz weterynarz radiolod: USG i RTG psów oraz kotów

Radiolog dr n. wet. Norbert Czubaj

Niewątpliwie najpopularniejszym zastosowaniem ultrasonografii w weterynarii jest badanie jamy brzusznej. Wraz z rozwojem tej gałęzi medycyny oraz większą dostępnością zaawansowanych aparatów na rynku weterynaryjnym możliwe stało się obrazowanie także innych części ciała.

Obecnie diagnozuje się także w ten sposób serce (badanie ECHO - echokardiograficzne) czy - mówiąc szerzej – klatkę piersiową, układ mięśniowo-szkieletowy (USG stawów), gałkę oczną oraz inne struktury głowy i szyi (np. mózgowie u młodych osobników, tarczycę).

Celem odpowiedniego przygotowania do badania USG jamy brzusznej zaleca się aby pacjent nie przyjmował pokarmu przez minimum 8-10h. Nie ma konieczności ograniczania spożycia wody.

Animal Center
ul. Zamiany 12
02-786 Warszawa
biuro@animal-center.pl

RTG dla psów i kotów

Badanie rentgenowskie polega na naświetlaniu wybranej części ciała wiązką promieni rentgenowskich. Dzięki różnicy w pochłanianiu promieniowania przez badane tkanki, a co za tym różnym stopniem zacienienia błony światłoczułej, możliwe jest uzyskanie obrazu.

Badanie RTG jest obecnie standardem w przypadku diagnozowania chorób układu kostnego (diagnostyka złamań, chorób wieku młodzieńczego, zmian zwyrodnieniowych u zwierząt starszych i wiele innych).

Niewątpliwą zaletą tej metody jest szybkość jej wykonania przez co znajduje także zastosowanie w diagnostyce pourazowej (wypadki komunikacyjne, upadki z wysokości).

Częstym zastosowaniem badania RTG jest obrazowanie klatki piersiowej (zapalenia, zmiany nowotworowe i inne) czy jamy brzusznej (m.in. diagnostyka niedrożności) Animal Center dysponuje nowoczesnym, wysokiej klasy sprzętem. Badania wykonują doświadczeni lekarze.

Badanie ultrasonograficzne jest obecnie najbezpieczniejszą metodą diagnozowania różnych dysfunkcji organizmu. Stosowane w weterynarii pozwala na ocenę stanu narzazów wewnętrznych oraz poznanie przyczyn ich nieprawidłowego funkcjonowania bez zadawania bólu pacjentowi i pogarszania jego komfortu. Nowoczesne aparaty do USG pozwalają na odczytanie i interpretację wyników na podstawie bardzo wyraźnego, ostrego obrazu. W połączeniu z umiejętnościami i doświadczeniem lekarza zastępują bolesne badania inwazyjne oraz mniej skuteczne RTG.

Jakie możliwości stwarzają poszczególne badania USG?

USG Jamy brzusznej

Najpopularniejsze i najczęściej stosowane w weterynarii jest badanie USG jamy brzusznej. Obrazowanie jej wnętrza pozwala na obserwację i diagnozowanie stanu poszczególnych narządów, a w szczególności śledziony i wątroby, pęcherzyka żółciowego oraz nerek. Za pomocą badania ultrasonograficznego przeprowadzonego u psa lub kota lekarz może wykryć wodonercze, lub torbielowatość nerek, określić wielkość organu i proporcje warstw, stwierdzić nieprawidłowości w strukturze miąższu wątroby, a także jej kształtu i powierzchni. Obrazowanie ukazuje też obecność wolnego płynu.
Przeczytaj wpis na blogu: Jak przygotować psa i kota do USG jamy brzusznej

USG Pęcherza moczowego

Schorzenia pęcherza moczowego są problematyczne, wyjątkowo niekomfortowe i bolesne. Dlatego ich wczesne zdiagnozowanie jest ważne, gdyż pozwala na szybkie podjęcie działań terapeutycznych czy operacyjnych. Również w przypadku tego organu badanie ultrasonograficzne pomaga w stwierdzeniu zmian występujących w obrębie narządu, a także w określeniu ich charakteru i stopnia. Obrazowanie USG wskazuje na istnienie kamieni moczowych, złogów oraz zmian w strukturze przewodów moczowych.

USG Układu pokarmowego

Badanie USG jest skuteczną metodą diagnozowania zmian anatomicznych i nieprawidłowości w funkcjonowaniu przewodu pokarmowego. Na obrazie można dostrzec wgłobienia i niedrożności, ocenić perystaltykę jelit czy poprawność ich budowy. Niestety obraz USG nie pokazuje wszystkich obszarów przewodu pokarmowego, dlatego często badanie jest uzupełnianie innymi testami.

Animal Center
ul. Zamiany 12
02-786 Warszawa
biuro@animal-center.pl

Czym jest badanie USG?

Ultrasonografia to badanie diagnostyczne, polegające na transmisji fal ultradźwiękowych, które przechodząc przez tkanki o różnej strukturze, odbijają się od nich i wracają w kierunku głowicy w różnym stopniu rozproszenia. Obraz jest wyświetlany na monitorze i może być interpretowany przez lekarza specjalistę. 

Czy USG jest badaniem bolesnym?

Ultrasonografia to badanie nieinwazyjne, bezbolesne i całkowicie bezpieczne dla pacjenta. Jest przeprowadzane za pomocą specjalnej głowicy, którą przesuwa się po skórze psa lub kota. Podczas badania stosuje się specjalny żel.

Czy psa lub kota trzeba przygotować do badania USG?

W przypadku badania pęcherza moczowego konieczne jest powstrzymanie zwierzęcia od oddawania moczu i podawanie mu wody do picia. Pęcherz nie powinien być opróżniany na co najmniej godzinę przed badaniem. Tylko wówczas będzie ono pełne i wiarygodne.

Czy podczas badania USG zwierzęciu jest podawany jakiś lek lub preparat?

Badanie USG nie wymaga stosowania żadnych środków czy kontrastów. Wyjątkiem może być ultrasonografia przewodu pokarmowego, a w szczególności jelit. Ponieważ nadmiar gazów zaburza obrazowanie, lekarz badający może zdecydować o podaniu pacjentowi preparatu usprawniającego ich transport.

Czy za pomocą USG można monitorować ciążę u suki?

Podobnie jak u człowieka także w weterynarii USG jest nie możliwym, ale i zalecanym badaniem przebiegu ciąży. Wykonuje się je już od 21. dnia po jej rozpoznaniu i powtarza na kolejnych etapach rozwoju płodu.

Czy badanie USG pozwala określić liczbę szczeniąt w miocie?

Niestety badanie ultrasonograficzne nie pozwala na określenie liczebności miotu. Umożliwia je natomiast badanie RTG, które można przeprowadzić po 45. dniu ciąży.

Czy badania USG i RTG są jednakowo bezpieczne?

Zarówno badanie USG, jak i RTG są nieinwazyjne oraz bezbolesne. Do ich przeprowadzenia stosuje się jednak inne metody. W przypadku ultrasonografii są to fale dźwiękowe, a w RTG – promienie rentgenowskie. Te drugie niestety nie pozostają bez wpływu na organizm. Dlatego wykonywanie prześwietlenia jest zalecane w określonych odcinkach czasu, a w przypadku ciąży – dopiero od jej 42. dnia. Jednocześnie niemożliwe jest całkowite zrezygnowanie z prześwietleń, gdyż dostarczają one dane, niemożliwe do uzyskania w wyniku USG.

Jakie kwalifikacje powinien mieć lekarz przeprowadzający USG?

Badanie USG i RTG, a także tomografię komputerową wykonuje specjalista z dziedziny radiologii weterynaryjnej.

Jak długo trwa badanie RTG kota?

Czas trwania badania RTG jest uzależniony od liczby wykonywanych zdjęć oraz od zachowania zwierzęcia. Jeśli jest ono spokojne i leży nieruchomo, pojedyncze zdjęcie wykonuje się kilka minut. W przypadku, gdy konieczne jest podanie narkozy, czas badania wydłuża się.

Badanie RTG psa – jak przygotować zwierzę?

Rozwój technologii oraz metod diagnostyki przyniósł wiele dobrego nie tylko dla ludzi, ale także dla zwierząt. Dzięki niemu weterynarze mogą dokładnie ocenić stan i kondycję kości, kontrolować zmiany neurologiczne lub w układzie krwionośnym, a także sprawdzać liczebność miotu. Obecnie jednym z najczęściej przeprowadzanych badań u psów jest RTG. Dowiedz się, jak przygotować do niego zwierzę.
Przeczytaj artykuł na blogu Animal Center:
Badanie RTG psa – jak przygotować zwierzę?

RTG psa lub kota – kiedy wykonać? Jak przebiega?

RTG (rentgen) to jedna z najczęściej wykonywanych procedur diagnostycznych w weterynarii. Dzięki badaniu można sprawdzić i ocenić stan kości, narządów wewnętrznych i pozostałych tkanek, a także rozpoznać ciała obce mogące znajdować się w ciele. Kiedy weterynarz może zalecić wykonanie RTG i jak przebiega badanie w przypadku psa lub kota?
Przeczytaj artykuł na blogu Animal Center:
RTG psa lub kota – kiedy wykonać? Jak przebiega?

Zwichnięta łapa u kota – co robić?

Z pewnością znasz to powiedzenie "spadać jak kot na cztery łapy". Wbrew pozorom nawet te niezwykle zwinne zwierzęta doznają różnych urazów. Wystarczy upadek z niewielkiej odległości, np. z szafki lub okna, aby pupil zaczął kuleć i wyraźnie oszczędzać łapę. Najczęstszą przyczyną takiego zachowania jest zwichnięcie kończyny. Dowiedz się, jak należy postępować w takiej sytuacji.
Przeczytaj artykuł na blogu Animal Center:
Zwichnięta łapa u kota – co robić?

USG psa i kota w ciąży

Badanie ultrasonograficzne (USG) to jedna z bardzo wszechstronnych procedur diagnostycznych wykorzystywana zarówno u ludzi, jak i u zwierząt. Jest to również jedno z głównych badań przeprowadzanych w ciąży. Pozwala ono bowiem na dokładne monitorowanie stanu płodów. Dowiedz się, dlaczego jest tak ważne i w jaki sposób przeprowadza się USG psa i kota w ciąży.
Przeczytaj artykuł na blogu Animal Center:
USG psa i kota w ciąży

Przychodnia

Stokłosy Ursynów

Animal Center

ul. Zamiany 12,
02-786 Warszawa

biuro@animal-center.pl

Godziny otwarcia:
Zadzwoń i umów się na wizytę

poniedziałek - piątek: 09.00 – 22.00
sobota 10.00 – 18.00
niedziela 10.00 – 14.00