USG i RTG psa oraz kota – radiologia weterynaryjna w Animal Center

Ultrasonografia weterynaryjna (USG i RTG) to nieinwazyjna metoda obrazowania wykorzystująca zjawisko rozchodzenia, rozproszenia i odbicia fali ultradźwiękowej. Odbite na granicy różnych tkanek, fale te wracają z różną siłą i po różnym czasie do urządzenia. Wysyła i odbiera je odpowiednia sonda, która w trakcie badania przylega do ciała psy czy kota.

Kamil Borzyszkowski Weterynarz USG

lek. wet. Kamil Borzyszkowski

Niewątpliwie najpopularniejszym zastosowaniem ultrasonografii w weterynarii jest badanie jamy brzusznej. Wraz z rozwojem tej gałęzi medycyny oraz większą dostępnością zaawansowanych aparatów na rynku weterynaryjnym możliwe stało się obrazowanie także innych części ciała.

Obecnie diagnozuje się także w ten sposób serce (badanie ECHO - echokardiograficzne) czy - mówiąc szerzej – klatkę piersiową, układ mięśniowo-szkieletowy (USG stawów), gałkę oczną oraz inne struktury głowy i szyi (np. mózgowie u młodych osobników, tarczycę).

Celem odpowiedniego przygotowania do badania USG jamy brzusznej zaleca się aby pacjent nie przyjmował pokarmu przez minimum 8-10h. Nie ma konieczności ograniczania spożycia wody.

Animal Center
ul. Zamiany 12
02-786 Warszawa
biuro@animal-center.pl

RTG dla psów i kotów

Badanie rentgenowskie polega na naświetlaniu wybranej części ciała wiązką promieni rentgenowskich. Dzięki różnicy w pochłanianiu promieniowania przez badane tkanki, a co za tym różnym stopniem zacienienia błony światłoczułej, możliwe jest uzyskanie obrazu.

Badanie RTG jest obecnie standardem w przypadku diagnozowania chorób układu kostnego (diagnostyka złamań, chorób wieku młodzieńczego, zmian zwyrodnieniowych u zwierząt starszych i wiele innych).

Niewątpliwą zaletą tej metody jest szybkość jej wykonania przez co znajduje także zastosowanie w diagnostyce pourazowej (wypadki komunikacyjne, upadki z wysokości).

Częstym zastosowaniem badania RTG jest obrazowanie klatki piersiowej (zapalenia, zmiany nowotworowe i inne) czy jamy brzusznej (m.in. diagnostyka niedrożności) Animal Center dysponuje nowoczesnym, wysokiej klasy sprzętem. Badania wykonują doświadczeni lekarze.

Badanie ultrasonograficzne jest obecnie najbezpieczniejszą metodą diagnozowania różnych dysfunkcji organizmu. Stosowane w weterynarii pozwala na ocenę stanu narzazów wewnętrznych oraz poznanie przyczyn ich nieprawidłowego funkcjonowania bez zadawania bólu pacjentowi i pogarszania jego komfortu. Nowoczesne aparaty do USG pozwalają na odczytanie i interpretację wyników na podstawie bardzo wyraźnego, ostrego obrazu. W połączeniu z umiejętnościami i doświadczeniem lekarza zastępują bolesne badania inwazyjne oraz mniej skuteczne RTG.

USG psa i kota. Jakie możliwości stwarzają poszczególne badania USG?

USG Jamy brzusznej

Najpopularniejsze i najczęściej stosowane w weterynarii jest badanie USG jamy brzusznej. Obrazowanie jej wnętrza pozwala na obserwację i diagnozowanie stanu poszczególnych narządów, a w szczególności śledziony i wątroby, pęcherzyka żółciowego oraz nerek. Za pomocą badania ultrasonograficznego przeprowadzonego u psa lub kota lekarz może wykryć wodonercze, lub torbielowatość nerek, określić wielkość organu i proporcje warstw, stwierdzić nieprawidłowości w strukturze miąższu wątroby, a także jej kształtu i powierzchni. Obrazowanie ukazuje też obecność wolnego płynu.
Przeczytaj wpis na blogu: Jak przygotować psa i kota do USG jamy brzusznej

USG Pęcherza moczowego

Schorzenia pęcherza moczowego są problematyczne, wyjątkowo niekomfortowe i bolesne. Dlatego ich wczesne zdiagnozowanie jest ważne, gdyż pozwala na szybkie podjęcie działań terapeutycznych czy operacyjnych. Również w przypadku tego organu badanie ultrasonograficzne pomaga w stwierdzeniu zmian występujących w obrębie narządu, a także w określeniu ich charakteru i stopnia. Obrazowanie USG wskazuje na istnienie kamieni moczowych, złogów oraz zmian w strukturze przewodów moczowych.

USG Układu pokarmowego

Badanie USG jest skuteczną metodą diagnozowania zmian anatomicznych i nieprawidłowości w funkcjonowaniu przewodu pokarmowego. Na obrazie można dostrzec wgłobienia i niedrożności, ocenić perystaltykę jelit czy poprawność ich budowy. Niestety obraz USG nie pokazuje wszystkich obszarów przewodu pokarmowego, dlatego często badanie jest uzupełnianie innymi testami.

Animal Center
ul. Zamiany 12
02-786 Warszawa
biuro@animal-center.pl

Weterynaryjne badanie USG
Weterynaryjne badanie USG w Animal Center w Warszawie

Czym jest badanie USG?

Ultrasonografia to badanie diagnostyczne, polegające na transmisji fal ultradźwiękowych, które przechodząc przez tkanki o różnej strukturze, odbijają się od nich i wracają w kierunku głowicy w różnym stopniu rozproszenia. Obraz jest wyświetlany na monitorze i może być interpretowany przez lekarza specjalistę. 

Czy USG jest badaniem bolesnym?

Ultrasonografia to badanie nieinwazyjne, bezbolesne i całkowicie bezpieczne dla pacjenta. Jest przeprowadzane za pomocą specjalnej głowicy, którą przesuwa się po skórze psa lub kota. Podczas badania stosuje się specjalny żel.

Czy psa lub kota trzeba przygotować do badania USG?

W przypadku badania pęcherza moczowego konieczne jest powstrzymanie zwierzęcia od oddawania moczu i podawanie mu wody do picia. Pęcherz nie powinien być opróżniany na co najmniej godzinę przed badaniem. Tylko wówczas będzie ono pełne i wiarygodne.

Czy podczas badania USG zwierzęciu jest podawany jakiś lek lub preparat?

Badanie USG nie wymaga stosowania żadnych środków czy kontrastów. Wyjątkiem może być ultrasonografia przewodu pokarmowego, a w szczególności jelit. Ponieważ nadmiar gazów zaburza obrazowanie, lekarz badający może zdecydować o podaniu pacjentowi preparatu usprawniającego ich transport.

Czy za pomocą USG można monitorować ciążę u suki?

Podobnie jak u człowieka także w weterynarii USG jest nie możliwym, ale i zalecanym badaniem przebiegu ciąży. Wykonuje się je już od 21. dnia po jej rozpoznaniu i powtarza na kolejnych etapach rozwoju płodu.

Czy badanie USG pozwala określić liczbę szczeniąt w miocie?

Niestety badanie ultrasonograficzne nie pozwala na określenie liczebności miotu. Umożliwia je natomiast badanie RTG, które można przeprowadzić po 45. dniu ciąży.

Czy badania USG i RTG są jednakowo bezpieczne?

Zarówno badanie USG, jak i RTG są nieinwazyjne oraz bezbolesne. Do ich przeprowadzenia stosuje się jednak inne metody. W przypadku ultrasonografii są to fale dźwiękowe, a w RTG – promienie rentgenowskie. Te drugie niestety nie pozostają bez wpływu na organizm. Dlatego wykonywanie prześwietlenia jest zalecane w określonych odcinkach czasu, a w przypadku ciąży – dopiero od jej 42. dnia. Jednocześnie niemożliwe jest całkowite zrezygnowanie z prześwietleń, gdyż dostarczają one dane, niemożliwe do uzyskania w wyniku USG.

Jakie kwalifikacje powinien mieć lekarz przeprowadzający USG?

Badanie USG i RTG, a także tomografię komputerową wykonuje specjalista z dziedziny radiologii weterynaryjnej.

Jak długo trwa badanie RTG kota?

Czas trwania badania RTG jest uzależniony od liczby wykonywanych zdjęć oraz od zachowania zwierzęcia. Jeśli jest ono spokojne i leży nieruchomo, pojedyncze zdjęcie wykonuje się kilka minut. W przypadku, gdy konieczne jest podanie narkozy, czas badania wydłuża się.


Animal Center

ul. Zamiany 12
02-786 Warszawa
Stokłosy - Ursynów

Wskazówki dojazdu w Mapach

Rekrutacja

Godziny otwarcia:

pon. - pią. 09:00 - 22:00
sobota 10:00 - 18:00

Rok założenia przychodni: 2011

Kontakt:

Rezerwacja wizyt

biuro@animal-center.pl

Formularz dla nowych Pacjentów

tel: 22 414 18 12