Nefrolog Urolog Weterynarz – leczenie chorób nerek i pęcherza moczowego u psów i kotów w Animal Center

Nefrologia jest dziedziną medycyny zajmującą się badaniem nerek oraz diagnostyką i leczeniem ich schorzeń. Weterynarz-nefrolog pomaga rozpoznać choroby nerek i nieprawidłowości w ich pracy oraz ordynuje odpowiednie leczenie, by ustrzec zwierzaka przed poważnymi konsekwencjami zaburzeń nefrologicznych i uniknąć uszkodzenia innych organów. Weterynarz-urolog wykonuje działania operacyjne.

Nerki odgrywają bardzo ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu zarówno człowieka, jak i zwierząt. Ich głównym zadaniem jest bowiem oczyszczanie krwi z toksycznych produktów przemiany materii. Kiedy ich praca jest zaburzona, bardzo szybko może również pogarszać się praca innych organów w obrębie wielu układów.

Anna Misiak

lekarz weterynarii - nefrologia, interna Anna Misiak

Schorzenia nerek, a szczególnie ich niewydolność, dość często występują u domowych pupili. Dlatego nefrologia jest bardzo ważną specjalizacją weterynaryjną. Często łączy się ona również z urologią, która jest nauką dotyczącą układu moczowego.

Animal Center
ul. Zamiany 12
02-786 Warszawa
biuro@animal-center.pl

Objawy chorób nerek i ukladu moczowego

Podstawą do konsultacji nefrologicznej są przede wszystkim niepokojące objawy zaobserwowane przez opiekuna zwierzaka lub wykryte np. podczas badań profilaktycznych. Do najczęstszych symptomów zwiastujących problemy z nerkami należą:

 • apatia,
 • wymioty,
 • brak apetytu,
 • zapalenie dziąseł,
 • zapach mocznika w wydychanym powietrzu,
 • bladość błon śluzowych.

Diagnostyka chrób nerek psa i kota

 • badania laboratoryjne – morfologii, biochemii, jonometrii krwi oraz badaniom moczu, w tym posiewie bakteriologicznym i mykologicznym;
 • badania obrazowe – m.in. USG i RTG,
 • badania histopatologiczne – cytologicznym i patomorfologicznym.
lekarz weterynarz nefrolog Anna Misiak

lekarz weterynarii - nefrologia, interna Anna Misiak

U pacjentów z problemami nefrologicznymi konieczne jest regularne wykonywanie badań dodatkowych takich jak:

 • Badania krwi i moczu
 • USG
 • Pomiar ciśnienia

ORAZ BADANIE KONTROLNE U LEKARZA PROWADZĄCEGO👩‍⚕️
Na zdjęciu doktor Ania Misiak i jej pacjent Jamnik Julek
 🐶

Obok ostrej i przewlekłej niewydolności nerek do najczęściej diagnozowanych schorzeń nefrologicznych należą zaś kłębuszkowe zapalenie nerek i odmiedniczkowe zapalenie nerek. Leczenie może być prowadzone farmakologicznie lub operacyjnie.

Nefrolog dla psów i kotów w Animal Center

Przychodnia Animal Center w Warszawie oferuje swoim pacjentom (przede wszystkim psom i kotom) konsultacje nefrologiczne. Przeprowadzamy wszelkie niezbędne w procesie diagnostycznym badania, w tym RTG czy USG z wykorzystaniem nowoczesnej aparatury. Doświadczenie nefrologa weterynaryjnego zapewnia trafne rozpoznanie i leczenie wielu schorzeń.

Co to jest nefrologia weterynaryjna?

dziedzina medycyny weterynaryjnej zajmująca się schorzeniami i chorobami nerek psów i kotów leczonych nieinwazyjnie w odróżnieniu od urologii.

Weterynarz nefrolog kto to?

weterynarz z dyplomem lekarza weterynarii wydanym przez polską szkołę wyższą oraz z uprawnieniami nadawanymi przez okręgową izbę lekarsko-weterynaryjną. Z minimialnym 4 letnim stażem i z 2-3 letnimi studiami podyplomowymi o specjalizacji choroby psów i kotów.

Czym zajmuje się nefrolog?

nefrolog zajmuje się chorobami nerek i układu moczowego za pomocą metod internistycznych, czyli takimi, które nie wymagają operacji w zmianach w czynności nerek.

Co leczy nefrolog?

weterynarz nefrolog leczy choroby nerek psów i kotów zarówno ostre jak i przewlekłe, z zaburzeniami w ich (nerek) czynności wewnątrz i zewnątrzwydzielniczej, zakażeniami układu moczowego.

Urolog czy nefrolog?

weterynarz nefrolog to lekrz, który bada nerki - zajmuje się ich budową, funkcjonowaniem a także leczeniem farmakologicznym, natomiast weterynarz urolog podejmuje działania operacyjne. Do lekarza urologa i nefrologa kieruje lekarz internista.

Jak zapobiegać chorobom nerek?

przede wszystkim możemy zapobiegać zakażeniom dróg moczowych poprzez zadbanie aby nasz pupil miał stały dostęp do wody pitnej oraz mógł regularnie oddawać mocz, czyli należy zadbać aby pies i kot nie był zmuszony do przetrzymywania moczu poprzez zapewnienie mu ruchu. Dodatkowo należy pilnować aby pies nie wskakiwał do zimnej wody i regulanie wykonywać badania kontrolne moczu.

Jak rozpoznać dobrego nefrologa?

dobry weterynarz nefrolog charakteryzuje się tym, że w pierwszej kolejności ustala z właścicielem zaistniałe objawy u psa lub kota, w kolejnym kroku wykonuje niezbędne badania (laboratoryjne, obrazowe, histopatologiczne).

Jak umówić wizytę nefrologiczną?

aby umówić się na wizytę nefrologiczną w Warszawie u lekarza Anny Misiak należy sprawdzić internetowy grafik dyżurów i w ten sposób zapisać się online lub można zapisać się telefonicznie dzwoniąc do biura Animal Center na numer telefonu: 22 414 18 12

Cennik usług nefrologii i urologii

Ceny uzależnione są od typu schorzenia, przeprowadzonych badań, oraz rodzaju wizyty. Dlatego po więcej informacji zapraszamy do lecznicy lub kontaktu telefonicznego.

Hemodializa

inaczej dializa pozaustrojowa jest to zabieg stosowany w leczeniu zaawansowanej, przewlekłej i ostrej niewydolności nerek, a także niektórych zatruć. Jego celem jest usunięcie toksycznych substancji znajdujących się we krwi.

Cysografia

badanie radiologiczne pęcherza moczowego psa lub kota wypełnionego środkiem cieniującym.

Cystocenteza

jest to zabieg polegający na nakłuciu za pomocą małej igły (punkcji) pęcherza moczowego, w celu pobrania moczu do badania. Jest to najbardziej miarodajny i najlepszy materiał do badań, zwłaszcza bakteriologicznych (posiew).

Urografia

jest to badanie radiologiczne mające na celu uwidocznienie nerek i dróg moczowych oraz ocenę czynności nerek. Badanie polega na dożylnym podaniu środków kontrastowych i następowym wykonaniu zdjęć radiologicznych jamy brzusznej.

Choroba dolnych dróg moczowych u kotów (FLUTD- Feline lower urinary tract disease)

to ogólne określenie zespołu objawów i zaburzeń ze strony pęcherza moczowego lub dróg wyprowadzających mocz. W wyniku działania różnych czynników dochodzi do rozwoju stanu zapalnego w obrębie układu moczowego, co klinicznie objawia się utrudnionym, bolesnym oddawaniem moczu.
Przeczytaj artykuł na blogu Animal Center:
Choroba dolnych dróg moczowych u kotów (FLUTD- Feline lower urinary tract disease)

Dlaczego mój kot sika poza kuwetą?

jeśli Twój kot sika na łóżko lub poza kuwetą, może być to jeden z objawów chroby układu moczowego.
Przeczytaj artykuł na blogu Animal Center:
Dlaczego mój kota sika poza kuwetą?

Przewlekła niewydolność nerek u kotów (PNN, PChN)

niewydolność nerek to jedna z najczęściej diagnozowanych chorób u kotów w podeszłym wieku. Statystyki są nieubłagane: 30% zdrowych kotów, w wieku powyżej 9 lat, zachoruje na przewlekłą chorobę nerek w przeciągu roku.
Przeczytaj artykuł na blogu Animal Center:
Przewlekła niewydolność nerek u kotów (PNN, PChN)

Niewydolność nerek u kota – objawy i leczenie

niestety u kotów dość często występują schorzenia tych organów, które mogą prowadzić do groźnej przewlekłej niewydolności nerek. Sprawdź, jak rozpoznać objawy kocich problemów z nerkami i dowiedz się, jak mogą być leczone.
Przeczytaj artykuł na blogu Animal Center:
Niewydolność nerek u kota – objawy i leczenie

Kłębuszkowe zapalenie nerek u psa – jak leczyć?

choroby nerek u zwierząt należą do bardzo groźnych ze względu na potencjalną śmiertelność, a także częsty brak objawów w pierwszym stadium. Należy do nich kłębuszkowe zapalenie nerek, które przez brak należytej interwencji może przekształcić się w postać przewlekłą, która jest nieuleczalna. Dowiedz się, jakiej terapii wymaga kłębuszkowe zapalenie nerek u psa.
Przeczytaj artykuł na blogu Animal Center:
Kłębuszkowe zapalenie nerek u psa – jak leczyć?

Diagnostyka chorób nerek u zwierząt – na czym polega?

Choroby nerek to dość częsty problem zarówno u psów, jak i u kotów. Jeżeli są wcześnie rozpoznane, często możliwe jest ich wyleczenie. W przeciwnym razie przekształcają się jednak w przewlekłą niewydolność nerek, której rozwój może być jedynie ograniczany. Sprawdź, jak można diagnozować choroby nerek u zwierząt, przede wszystkim psów i kotów.
Przeczytaj artykuł na blogu Animal Center:
Diagnostyka chorób nerek u zwierząt – na czym polega?

Dlaczego kot sika na łóżko i poza kuwetą?

Większość kocich Opiekunów przynajmniej raz doświadczyło sytuacji, w której koci mocz nagle i z niewyjaśnionych przyczyn zaczął lądować w różnych miejscach poza kuwetą. Na szczęście stwierdzenie, że kot załatwia się poza kuwetą w akcie zemsty lub z powodu złośliwości, odchodzi powoli w niepamięć, a Właściciele posikujących zwierzaków coraz częściej szukają specjalistycznej pomocy.
Przeczytaj artykuł na blogu Animal Center:
Dlaczego kot sika na łóżko i poza kuwetą?

Dieta zwierząt z chorobami nerek – jak karmić psa nerkowca?

Nerki odpowiadają za filtrowanie krwi z końcowych produktów przemiany materii i utrzymanie właściwego poziomu płynów oraz minerałów w organizmie. Jeśli nie pracują prawidłowo, to w organizmie gromadzą się toksyny, które negatywnie wpływają na cały organizm czworonoga. Twój pupil zmaga się z poważną chorobą nerek? Musisz koniecznie wprowadzić zmiany w diecie psa. Dowiedz się, jak to zrobić.
Przeczytaj artykuł na blogu Animal Center:
Dieta zwierząt z chorobami nerek – jak karmić psa nerkowca?

Przychodnia

Stokłosy Ursynów

Animal Center

ul. Zamiany 12,
02-786 Warszawa

biuro@animal-center.pl

Godziny otwarcia:
Zadzwoń i umów się na wizytę

poniedziałek - piątek: 09.00 – 22.00
sobota 10.00 – 18.00
niedziela 10.00 – 14.00