Endoskopia weterynaryjna u psa i kota w Animal Center

Endoskopia to metoda diagnostyczna lub terapeutyczna, która polega na wprowadzeniu do ciała pacjenta specjalnego instrumentu optycznego zwanej endoskopem. Endoskop posiada kamerę oraz źródło światła, co umożliwia dokładne obserwowanie wnętrza organizmu oraz wykonywanie różnego rodzaju zabiegów.

weterynarz Katarzyna Ślizowska

spec. chorób psów i kotów Katarzyna Ślizowska

Endoskopia może być wykorzystywana w diagnostyce i leczeniu wielu schorzeń, np. chorób przewodu pokarmowego, dróg moczowych, tchawicy i oskrzeli, gardła, nosa, uszu, a nawet stawów. Dzięki endoskopii lekarze mogą dokładnie zbadać stan narządów wewnętrznych, uzyskać próbki tkanek do badania histopatologicznego, a także przeprowadzać różnego rodzaju procedury, takie jak usunięcie polipów, korekcję niedrożności, implantację protez, czy wyciąganie ciał obcych z przewodu pokarmowego takich jak igły z nitkami, piłeczki, kamyczki, ścierki kuchenne, skarpetki i wiele, wiele innych.

Animal Center
ul. Zamiany 12
02-786 Warszawa

Badania, które mogą być wykonywane za pomocą endoskopii:

Gastroskopia (lub inaczej panendoskopia) - badanie przełyku, żołądka i dwunastnicy -> czytaj więcej

Tracheoskopia - badanie tchawicy.

Kolonoskopia - badanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego (jelita grubego) -> czytaj więcej

Cystoskopia - badanie pęcherza moczowego.

Ureteroskopia - badanie moczowodów.

Bronchoskopia - badanie drzewa oskrzelowego -> czytaj więcej

Laryngoskopia - badanie krtani.

Rinoskopia - badanie nosa.

Otoskopia - badanie kanału słuchowego.

Artroskopia - badanie stawów -> czytaj więcej

Zalety badania

Endoskopia ma wiele zalet, zarówno jako metoda diagnostyczna, jak i terapeutyczna. Poniżej niektóre z najważniejszych zalet endoskopii:

 • Bezpieczeństwo: Endoskopia jest zwykle bezpiecznym badaniem, a ryzyko powikłań jest niewielkie, szczególnie jeśli pacjent przestrzega zaleceń lekarza przed i po zabiegu.
 • Skuteczność: Endoskopia jest bardzo skuteczną metodą diagnostyki i leczenia, pozwalającą na dokładną obserwację i manipulację wewnątrz narządów.
 • Minimalna inwazyjność: Endoskopia jest stosunkowo mało inwazyjną metodą, co oznacza, że naruszenie tkanki jest minimalne, a ból i krwawienie po zabiegu są zwykle ograniczone.
 • Szybkość i dokładność diagnozy: Endoskopia pozwala na szybkie i dokładne zdiagnozowanie choroby, dzięki czemu pacjent może szybciej rozpocząć odpowiednie leczenie.
 • Małe ryzyko infekcji: Dzięki stosowaniu środków antyseptycznych i sterylizacji sprzętu endoskopowego, ryzyko infekcji jest minimalne.

Wskazania do zabiegu endoskopowego zależą od rodzaju badania i stanu zdrowia psa czy kota. Endoskopia może być stosowana w przypadku podejrzenia choroby lub do monitorowania choroby już rozpoznanej, a także do leczenia różnych schorzeń. 

Wskazania do zabiegu endoskopowego

 • Badanie niejasnych objawów lub zmian w narządzie wewnętrznym.
 • Monitorowanie choroby i ocena skuteczności leczenia.
 • Wykrycie nowotworów, polipów lub innych zmian.
 • Leczenie chorób przewodu pokarmowego, dróg moczowych, płuc, gardła, nosa, uszu, a nawet stawów.

W każdym przypadku decyzja o przeprowadzeniu endoskopii powinna być uzasadniona i podejmowana przez lekarza po dokładnej analizie stanu zdrowia pacjenta.

Endoskop badanie u weterynarza Animal Center w Warszawie

Przygotowanie psa i kota do badania endoskopem

Przygotowanie psa czy kota do badania endoskopowym zależy od rodzaju badania i zaleceń lekarza weterynarii. Poniżej ogólne wskazówki dotyczące przygotowania psa i kota do endoskopii.

 • Na kilka godzin przed badaniem należy ograniczyć lub wstrzymać dostęp do jedzenia i wody. W przypadku niektórych badań, takich jak gastroskopia lub kolonoskopia, zwierzę musi być na czczo przez określony czas przed zabiegiem. Lekarz weterynarii powinien dokładnie wyjaśnić, jakie są wymagania dietetyczne przed badaniem.
 • W dniu badania należy unikać stresu i aktywności fizycznej. Zwierzę powinno być w spokojnym i cichym otoczeniu, aby niepokoiło się ani nie stresowało.
 • W przypadku wszystkich badań endoskopowych, będzie wymagane znieczulenie ogólne. W takim przypadku należy przestrzegać zaleceń lekarza weterynarii dotyczących godzin i sposobu podawania jedzenia i wody przed zabiegiem.
 • Przed badaniem należy usunąć z szyi i klatki piersiowej zwierzęcia wszelkie przedmioty, takie jak obroże, smycze, szeleście, które mogą zakłócać badanie.
 • Przed badaniem należy zapoznać się z zaleceniami lekarza dotyczącymi dalszej opieki nad zwierzęciem po endoskopii, w tym dietą, lekami i czasem odpoczynku.

Przygotowanie psa czy kota do endoskopii jest ważnym elementem, który ma wpływ na przebieg i skuteczność badania. Przed przeprowadzeniem endoskopii zawsze należy skonsultować się z lekarzem weterynarii, który dokładnie wyjaśni, jak przygotować zwierzę do zabiegu.

Endoskopia weterynaryjna cena

Cena endoskopii weterynaryjnej może się znacznie różnić w zależności od wielu czynników, takich jak lokalizacja kliniki weterynaryjnej, doświadczenie i kwalifikacje lekarza weterynarii, rodzaj endoskopu, rodzaj badania oraz stopień skomplikowania zabiegu.

Ceny endoskopii weterynaryjnych wahają się zwykle od kilkuset do kilku tysięcy złotych, przy czym badania bardziej zaawansowane technologicznie i skomplikowane zabiegi mogą kosztować więcej. Warto również pamiętać, że cena endoskopii może różnić się w zależności od regionu kraju i poziomu konkurencji na rynku usług weterynaryjnych.
Cena zależy też od wykonywanych badań dodatkowych (praktycznie zawsze pobierane są wycinki do badania histopatologicznego)


Animal Center

ul. Zamiany 12
02-786 Warszawa
Stokłosy - Ursynów

Wskazówki dojazdu w Mapach

Rekrutacja

Godziny otwarcia:

pon. - pią. 09:00 - 22:00
sobota 10:00 - 18:00

Rok założenia przychodni: 2011

Kontakt:

Rezerwacja wizyt

biuro@animal-center.pl

Formularz dla nowych Pacjentów

tel: 22 414 18 12