Neurologia Weterynaryjna Animal Center

Schorzenia ośrodkowego oraz obwodowego układu nerwowego mogą wywoływać u psów i kotów szereg objawów. Niekiedy jednak bywają mylone z symptomami chorób o zupełnie innym podłożu. Neurologia jest dziedziną, która zajmuje się diagnozowaniem uszkodzeń układu nerwowego oraz leczeniem powstających w ten sposób dolegliwości.

lek. wet. Karolina Papakul neurologia, interna

Lekarz Weterynarii Neurologia, Interna Karolina Papakul

Zadaniem neurologa weterynaryjnego jest wykonywanie badań i przeprowadzanie testów oraz prowadzenie terapii schorzeń o podłożu nerwowym. Musi mieć szeroką wiedzę na temat objawów chorób neurologicznych, a także stosowanych w ich leczeniu specyficznych leków. Podstawowe badanie neurologiczne bazuje na sprawdzeniu odruchów oraz czucia bólu, jednak w celu potwierdzenia wstępnej diagnozy stosuje się też bardziej zaawansowane procedury (np. analiza laboratoryjna krwi czy badanie płynu mózgowo-rdzeniowego).

Diagnostyka i leczenie – neurologia weterynaryjna

Problemy neurologiczne mogą dawać zróżnicowane symptomy, dlatego bardzo ważne jest obserwowanie pupila i nielekceważenie zachowań odbiegających od normy. O schorzeniu o podłożu nerwowym mogą świadczyć m.in.:

  • otępienie, senność lub nawet śpiączka,
  • osłupienie,
  • oczopląs,
  • zaburzenia koordynacji ruchów,
  • nienaturalne przechylenie głowy,
  • zaburzenie zmysłu równowagi,
  • drżenia ciała,
  • zwiotczenie okolic odbytu, ogona oraz pęcherza moczowego,
  • niedowład lub porażenie kończyn,
  • bóle grzbietu i szyi.

Jednocześnie może być ono wywoływane przez szereg czynników, począwszy od stanów zapalnych, a skończywszy na nowotworach. Dlatego ważną częścią wizyty u neurologa weterynaryjnego jest wywiad z opiekunem zwierzęcia, który powinien udzielić jak najbardziej wyczerpujących informacji na temat objawów pupila. Na jego podstawie możliwe jest ukierunkowanie procesu diagnostycznego i szybsze znalezienie przyczyny schorzenia oraz podjęcie leczenia.

Neurologia weterynaryjna w Animal Center – Warszawa

Poradnia neurologiczna w przychodni Animal Center na warszawskim Ursynowie oferuje kompleksowe badanie zwierząt z podejrzeniem schorzeń o podłożu nerwowym oraz dobór właściwej metody leczenia i nadzór nad terapią. Stosujemy zaawansowane metody diagnostyczne i terapeutyczne, specjalizując się w opiece nad psami i kotami.

Przychodnia

Stokłosy Ursynów

Animal Center

ul. Zamiany 12,
02-786 Warszawa

biuro@animal-center.pl

Godziny otwarcia:
Zadzwoń i umów się na wizytę

poniedziałek - piątek: 09.00 – 22.00
sobota 10.00 – 18.00
niedziela 10.00 – 14.00