Badanie ERG – co to takiego, jak przebiega, jak przygotować zwierzę?

Przy zaawansowanych chorobach oczu precyzyjna diagnostyka jest niezwykle ważna. Tylko wówczas można zastosować odpowiednie metody leczenia, które zapewnią jego maksymalną skuteczność. W okulistyce weterynaryjnej jednym z najważniejszych badań jest elektroretinografia (ERG). Dowiedz się, co to za badanie i kiedy się je wykonuje. Sprawdź również, jak wygląda i jak przygotować do niego swojego czworonoga.

Badanie ERG – co to takiego, jak przebiega, jak przygotować zwierzę?

Czym jest badanie ERG i po co się je wykonuje?

Za widzenie określonych obrazów odpowiedzialna jest siatkówka oka. Działa ona podobnie do filmu fotograficznego, odbierając bodźce świetlne i przekształcając je w impuls elektryczny przekazywany przez nerw wzrokowy do mózgu. Elektroretinografia (ERG) to badanie, które pozwala ocenić aktywność elektryczną siatkówki, a tym samym prawidłowość jej funkcjonowania.

To badanie, które na pierwszy rzut oka może wyglądać dość groźnie. Wymaga nałożenia na rogówkę elektrody w postaci soczewki oraz umieszczenia pod skórą dwóch dodatkowych elektrod. Służy to zmierzeniu odpowiedzi komórek siatkówki na błysk światła. Procedura nie jest jednak bolesna ani stresująca, ponieważ odbywa się w znieczuleniu.

Badanie ERG jest standardowo wykonywane przed operacją zaćmy w celu sprawdzenia prawidłowości działania siatkówki. Ze względu na to, że zaćma powoduje zmętnienie soczewki, zwykle trudno jest obejrzeć siatkówkę podczas standardowego badania okulistycznego. Tymczasem jej uszkodzenie będzie przeciwwskazaniem do operacji zaćmy – może bowiem oznaczać, że mimo zabiegu zwierzę nie odzyska prawidłowego widzenia. Ponadto elektroretinografię wykonuje się w celu diagnozowania chorób siatkówki, w tym postępującego zaniku siatkówki oraz form retinopatii.

Jak przebiega elektroretinografia?

Jak dokładnie przebiega elektroretinografia? Na pewno nie trzeba się jej obawiać – jest to całkowicie bezpieczna procedura. Zwierzęta również nie odczuwają podczas jej realizacji żadnego dyskomfortu. Całość badania trwa ok. 30-45 minut.

ERG w Animal Center rozpoczyna się od przystosowania wzroku czworonoga do ciemności. Wymaga to siedzenia w ciemnym pomieszczeniu przez ok. 20 minut. Dzięki temu siatkówka uzyskuje maksymalną wrażliwość na światło.

Następnie podaje się znieczulenie ogólne. Jest to konieczne głównie ze względu na unieruchomienie zwierzęcia. Gry pacjent się rusza, wyniki badania są po prostu niemiarodajne. Podawane są krople rozszerzające źrenice. Następnie umieszcza się dwie elektrody pod skórą, a jedną (w formie soczewki) na rogówce.

Elektrody mierzą elektryczną aktywność siatkówki, która powstaje jako odpowiedź na określony bodziec świetlny. Badanie polega na wysyłaniu impulsów świetlnych z lampy emitującej czerwone światło. Specjalne urządzenie odczytuje wartości napięcia, które powstają pod wpływem tych bodźców. Wynik jest prezentowany w formie wykresu, następnie interpretowanego przez okulistę weterynaryjnego. Zwierzak natomiast jest wybudzany i wkrótce może wrócić z właścicielem do domu.

Badanie ERG – jak przygotować zwierzaka?

Wybierasz się z psem lub kotem na badanie ERG? Nie ma się czego obawiać. Procedura jest nieinwazyjna i nie wymaga szczególnego przygotowania. Ze względu na konieczność podania zwierzęciu narkozy, powinno się zadbać o to, by pacjent był na czczo. Przerwa od ostatniego posiłku powinna wynosić minimum 8-12 godzin, a w tym czasie można podawać tylko wodę. 

Warto również zadbać o odpowiednią opiekę dla zwierzęcia po badaniu – pupil po wybudzeniu z narkozy może być zdezorientowany. Będzie też potrzebował spokoju i odpoczynku przez najbliższe 24 godziny.

Źródła:

  1. Maggs D.J., Miller P.E., Ofri R.: Okulistyka Weterynaryjna Slattera. Elsevier Urban/Partner, 2008 r.
  2. Charles L. Martin: Ophthalmic Disease in Veterinary Medicine, 2010. 
  3. Sally M. Turner: Small animal ophthalmology, 2008


Najczęściej czytane:

Mastocytoma u psa i kota – groźny guz skóry

Kastracja i sterylizacja psa – co warto wiedzieć?

Neosporoza – diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Usunięcie śledziony u psa i kota – co to jest, jakie są konsekwencje i kiedy jest niezbędne?

Tłuszczak u psów – co to jest i czy wymaga kontroli u weterynarza?

Co to jest splenektomia? Poznaj metodę leczenia nowotworów śledziony u psa i kota

Kostniakomięsak u psa i kota – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Badanie ERG – co to takiego, jak przebiega, jak przygotować zwierzę?