Czym są i jak leczyć modzele u psa?
W okolicach stawów łokciowych i kolanowych psów mogą pojawić się niepokojące zmiany skórne. Wielu właścicieli nie wie, czym są ani dlaczego nagle pojawiły się u zwierzęcia. Te charakterystyczne zgrubienia skórne to modzele. I choć nie są bardzo niebezpieczne, to zdecydowanie nie należy bagatelizować ich pojawienia się. Nieleczone mogą bowiem się rozrastać i negatywnie wpłynąć na stan zdrowia pupila.
Modzele u psa – co to jest?
Modzele to zgrubienia skórne, które mogą mieć zarówno ciemny, jak i jasny kolor. Najczęściej pojawiają się w okolicach stawów łokciowych, rzadziej kolanowych. Te miejsca narażone są na ucisk, który powoduje powstanie zgrubienia. Z czasem twarde guzki zaczynają się łuszczyć, a także zmieniać barwę.
Okolice stawu łokciowego narażone są na częsty ucisk, podczas na przykład leżenia psa na twardym podłożu. Cały ciężar zwierzęcia opiera się wtedy głównie na tych punktach. Podczas wstawania i kładzenia się psa powstają uszkodzenia mechaniczne, które twardnieją.
Ta przypadłość znacznie częściej dotyka psów ras dużych i masywnych. Ich masa ciała jest znacznie większa niż czworonogów małych i średnich, co zdecydowanie ma wpływ na powstawanie modzeli. U ras miniaturowych problem powstawania tego typu zmian skórnych praktycznie nie występuje.
Jak zapobiegać powstawaniu modzeli u psa?
Jak w przypadku każdej nieprzyjemnej przypadłości znacznie lepiej jest zapobiegać jej powstawaniu niż zmagać się z uciążliwym leczeniem. Modzele powstają na skutek tarcia naskórka o twarde podłoże podczas kładzenia się psa, dlatego jednym ze sposobów zapobiegania ich wystąpienia, jest zadbanie o odpowiednie legowisko. Wybór powinien paść na posłania miękkie, które nie będą zwiększały nacisku i sprzyjały tarciu.
Na powstawanie modzeli bardziej narażone są również psy, które cierpią na otyłość. Dlatego wybór odpowiedniej diety dla czworonoga też jest sposobem zapobiegania wystąpieniu tych zmian skórnych.
W przypadku zauważenia nawet najmniejszych przetarć w okolicach stawów łokciowych należy zadbać o odpowiednią pielęgnację i skontaktować się z lekarzem weterynarii. Zareagowanie we wczesnym stadium powstawania modzeli może zapobiec ich powiększeniu się.
Jak leczyć modzele u psa?
Modzele nie wymagają skomplikowanego leczenia, a ich powstawanie nie zagraża życiu czworonoga. Całkowite ich wyleczenie jest jednak bardzo trudne. Po pojawieniu się zmian skórnych w okolicach stawów warto skontaktować się z lekarzem weterynarii - dermatologiem, który udzieli dokładnej instrukcji dotyczącej ich pielęgnacji.
Zazwyczaj należy je dezynfekować i przemywać, a także natłuszczać. Sklepy zoologiczne oferują szeroką ofertę kremów i preparatów, które dedykowane są pielęgnacji tego schorzenia.
Brak właściwej pielęgnacji i natłuszczania naskórka powodować może pękanie, powstawanie ran, a w efekcie odczuwanie bólu przez psa. W niektórych przypadkach nasz lekarz weterynarii może przepisać również antybiotyk. W skrajnych sytuacjach modzele muszą być usunięte podczas zabiegu chirurgicznego.
Literatura:
M.V. Arribas, Diagnostyka dermatologiczna psów, 2019
M. Szczepanik, P. Wilkołek, A. Śmiech, Dermatologia weterynaryjna w pytaniach i odpowiedziach, 2022
- Linienie Psów - 19 lutego 2024
- Czym są i jak leczyć modzele u psa? - 28 grudnia 2022
- Kotu śmierdzi z ucha – przyczyny - 3 listopada 2021