Rodzaje chorób skóry u zwierząt – dermatologia weterynaryjna

Dermatologia weterynaryjna zajmuje się diagnozą i leczeniem chorób skóry u zwierząt. Nasz pupil cierpieć może na różnorodne schorzenia tego typu, które mogą być przyczyną alergii pokarmowych, pasożytów, świądu, czy infekcji grzybiczych. Jakie choroby skóry u zwierząt występują najczęściej? Z czym się wiążą dolegliwości?

Rodzaje chorób skóry u zwierząt – dermatologia weterynaryjna

Zmiany skórne u pupila

Niepokojącym objawem chorób skóry powinny być głównie zmiany na skórze, częste drapanie się zwierzaka i drażliwość. Jedną z dosyć częstych chorób jest tzw. Hot Spot, będące ostrym i ropiejący m zapaleniem skóry u zwierzaka. Może zostać wywołane przez bakterie, pasożyty zewnętrzne, czy stan zapalny przewodu słuchowego. Z rany sączy się ropa, a zwierzę drapie i gryzie miejsce zmienione przez chorobę. Leczenie trwa zazwyczaj do dziesięciu dni i nie jest skomplikowane.

Mastocytyma

Zmiany na skórze u pupila mogą być także wynikiem nowotworu. Jednym z postaci jest mastocytyma, która wystąpić może jako guzki kilku centymetrowe lub rozlane na ciele nacieki. Leczenie najczęściej opiera się na interwencji chirurgicznej i radioterapii, czyli naświetlaniu zmian na skórze pupila.

Świerzb i nużyca

Innym rodzajem choroby pasożytniczej u zwierzaka jest świerzb, który dosyć łatwo przenosi się także a człowieka. Leczenie nie jest łatwe, gdyż wymaga zabicia wszystkich pasożytów, dla których skóra jest barierą ochronną. U zwierzęcia dochodzi do powstania rumienia i częstego drapania, a także gryzienia chorego miejsca. Często konieczne jest również wdrożenie preparatów przeciw pasożytom.
Jeśli chodzi o nużycę, jej objawami są najczęściej wyłysienia na skórze, grudki i zaskórniki. Zazwyczaj jest ona wywołana roztoczami i przyjmować może postać uogólnioną lub miejscową. Lekarz weterynarii wykonuje zeskrobiny skóry korzystając ze specjalnych narzędzi.

Alergie pokarmowe i grzybica

Zmiany na skórze u pupila niejednokrotnie wiążą się z powstaniem alergii na tle pokarmowym. Zwierzę odczuwa świąd w okolicy głowy, przedpiersia, przednich kończyn i uszu. W celu zniwelowania ryzyka objawów należy skorzystać z diety eliminacyjnej, która wykluczy alergeny w pokarmie.
Bardzo często spotykaną chorobą na skórze psa jest także grzybica, która wymaga długiego leczenia za pomocą miejscowych preparatów. Lekarz może wskazać konieczność zgolenia sierści, co pozwoli ułatwić aplikację leku i zredukować ilość zarodników grzybów osadzających się na włosach.

Atopowe zapalenie skóry

Jest to choroba, która ma skłonności do nawracania i odznacza się świądem oraz charakterystycznym usytuowaniem zmian. Okazuje się, że istnieją dane rasy psów, które są bardziej narażone na tą chorobę, przykładowo - dalmatyńczyk, seter irlandzki, bokser, labrador, golden retriever, shar pei, czy też chow chow. Zapalenie skóry u pupila wywołane może zostać przez środki czystości, detergenty, a nawet przez ugryzienia owadów, czy przez roztocza znajdujące się na skórze. Weterynarz najczęściej zaleca stosowanie preparatów niwelujących świąd i zaczerwienienie skóry u pupila.

Dziedziną zajmującą się chorobami skórnymi u zwierząt jest dermatologia weterynaryjna. W przypadku zauważenia oznak świądu u pupila czy innych niepokojących objawów, warto jak najszybciej odwiedzić specjalistę - weterynarza dermatologa.

Czytaj też:
Dlaczego mój pies się drapie – świąd u psa
Wypadanie sierści u psa
Alergia u kota – problemy dermatologiczne kotów

Maria Kłucjasz
Latest posts by Maria Kłucjasz (see all)


Najczęściej czytane:

Mastocytoma u psa i kota – groźny guz skóry

Kastracja i sterylizacja psa – co warto wiedzieć?

Neosporoza – diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Usunięcie śledziony u psa i kota – co to jest, jakie są konsekwencje i kiedy jest niezbędne?

Tłuszczak u psów – co to jest i czy wymaga kontroli u weterynarza?

Co to jest splenektomia? Poznaj metodę leczenia nowotworów śledziony u psa i kota

Kostniakomięsak u psa i kota – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Badanie ERG – co to takiego, jak przebiega, jak przygotować zwierzę?