Alergia u kota – problemy dermatologiczne kotów

Dermatologia weterynaryjna jest związana z diagnozowaniem i leczeniem chorób skóry u zwierząt. Tymi czynnościami zajmują się doświadczeni weterynarze, którzy stosują dane techniki i metody leczenie zmian na skórze. Jakie problemy dermatologiczne najczęściej dotyczą kotów? Kiedy należy zabrać pupila do lekarza? Na czym opiera się leczenie chorób skórnych u kota?

Alergia u kota – problemy dermatologiczne kotów

Objawy choroby skóry u kota

Podkreślić należy, że choroby skórne u kota zazwyczaj nie są groźne i dosyć łatwo można je wyleczyć. Objawami niepokojącymi są przeważnie zaczerwienienia, wypryski, krostki, strupki, świąd, wypadanie włosa, czy łuszczenie się naskórka. Każde z nich powinno zostać skonsultowane z weterynarzem dermatologiem, który postawi trafną diagnozę i pozwoli pupilowi odzyskać komfort. Niezwykle ważne jest to, aby samemu nie wdrażać domowych sposobów leczenia, które mogą wyrządzić więcej szkody, niż pożytku.

Kot alergik

Kot alergik może mieć problemy ze skórą, z zewnętrznym przewodem słuchowym, okrywą włosową, spojówkami, czy nawet śluzówkami. Diagnoza lekarza opiera się na wzięciu pod uwagę schorzeń alergicznych, a także chorób przemiany materii, niedoborów witaminowych, czy też grzybicy i schorzeń pasożytniczych. Jeśli nasz kot za często się drapie, jest to pierwszy sygnał, że odczuwa on pewien dyskomfort - wtedy najlepiej zasięgnąć porady lekarskiej.

Choroby bakteryjne

Jeśli weterynarz podejrzewa u kota choroby skórne na tle bakteryjnym lub grzybiczym, zleca najczęściej dodatkowe badania mikrobiologiczne (posiew, wymaz, naskórek i antybiogram). Określenie czynnika, który wywołuje chorobę pozwala dobrać ścieżki leczenia i wdrożyć postępowanie ogólne oraz miejscowe. Wiele schorzeń - przykładowo gronkowce, wymaga długotrwałego leczenia, stosując odpowiednie specyfiki, a nawet szczepionki.

Często występujące schorzenia

Najbardziej typowymi chorobami skóry u kotów są grzybica i świerzbowiec. Okazuje się, że człowiek może zarazić się grzybicą od kota, zwłaszcza gdy ma osłabiony organizm i słabą odporność. U pupila objawia się ona wypadaniem kępek futra w określonych partiach ciała. Leczenie w tym przypadku bazuje na stosowanie maści leczniczych i danych preparatów, które zaleci lekarz.
Świerzbowiec natomiast jest formą robaczycy u kota. Człowiek nie ma możliwości zarażenie się, a chorobę leczy się specjalnym preparatem. Nie bójmy się wizyty u weterynarza - obecnie dermatologia weterynaryjna daje wiele nowych możliwości i pozwala szybko wyleczyć pupila.

Choroby skóry u kota są najczęściej związane z częstym drapaniem skóry i powstawaniem zmian prowadzących do niepokoju pupila i jego dyskomfortu. Każde zauważone objawy warto skonsultować z lekarzem weterynarii, który dodatkowo zlecić może komplet badań. Kot alergik cierpi i zazwyczaj wyraźnie daje nam o tym znać. Najczęściej występującymi schorzeniami u tego zwierzęcia są alergie pokarmowe, świerzbowiec, grzybica czy infekcje bakteryjne. Przyjmują zazwyczaj łagodną postać i łatwo je wyleczyć, ale nie należy tego robić samodzielnie.

Czytaj też:
Rodzaje chorób skóry u zwierząt
Dlaczego mój pies się drapie – świąd u psa
Wypadanie sierści u psaNajczęściej czytane:

Informacja na temat wizyt podczas pandemii COVID-19

Badanie ERG – co to takiego, jak przebiega, jak przygotować zwierzę?

Usunięcie śledziony u psa i kota – co to jest, jakie są konsekwencje i kiedy jest niezbędne?

Kostniakomięsak u psa i kota – przyczyny, diagnostyka i leczenie