Kastracja i sterylizacja psa – co warto wiedzieć?

Kastracja lub sterylizacja psa czy suki to bardzo ważne zagadnienia, które mają znaczący wpływ na zdrowie zwierzęcia. Każdy właściciel musi podjąć świadomą decyzję dotyczącą wykonania tych zabiegów lub ich pominięcia. Chcesz dowiedzieć się więcej o kastracji i sterylizacji? Zastanawiasz się, które z zasłyszanych informacji są faktem, a które mitem? Masz wątpliwości, czy warto je wykonać? Czytaj dalej!

Kastracja i sterylizacja psa – co warto wiedzieć?

Temat kastracji i sterylizacji budzi wiele kontrowersji, zwłaszcza wśród mężczyzn. Często właściciele czworonogów sprzeciwiają się temu zabiegowi, ponieważ uważają, że pozbawienie psa możliwości reprodukcji jest nienaturalne i niezgodne z naturą zwierzęcia.

Jednak warto pamiętać, że domowi pupile nie traktują zbliżenia, tak jak ludzie i nie czerpią z niego przyjemności. Co więcej, jest to dla nich wyłącznie akt przedłużenia gatunku, często bolesny i nieprzyjemny.

Kastracja a sterylizacja – różnice

Kastracja i sterylizacja to dwa zabiegi mające na celu kontrolę płodności psa lub suki. Potocznie przyjęło się nazywać tego typu procedury przeprowadzane u psów kastracją, a u suk sterylizacją. Jednak różnica pomiędzy nimi polega w rzeczywistości na zakresie zabiegu.

  • Sterylizacja to zabieg chirurgiczny polegający na podwiązaniu i przecięciu nasieniowodów lub jajowodów. W efekcie nie może dojść do zapłodnienia, choć komórki rozrodcze nadal są wytwarzane. Oznacza to, że suka wciąż będzie mieć cieczkę, a pies nadal będzie odczuwać popęd seksualny i będzie próbować zapłodnić partnerkę. Jednocześnie należy pamiętać, że zabieg ten nie zmniejsza ryzyka zachorowania na nowotwory w przeciwieństwie do drugiego typu operacji.

  • Kastracja to zabieg bardziej rozległy, polegający na usunięciu gonad, a więc jąder lub jajników. Dzięki temu zwierzę nie wytwarza komórek rozrodczych, a w związku z tym suka nie może być w ciąży, a pies nie może jej zapłodnić. Dodatkowo po kastracji dochodzi do spadku produkcji hormonów płciowych, co wpływa na zanik cieczki (u damskich przedstawicielek gatunków), zahamowanie popędu płciowego (u męskich osobników), a nierzadko także zmniejszenie się aktów agresji.

Co jest popularniejsze? W Animal Center zdecydowanie częściej przeprowadzana jest kastracja zarówno u suk, jak i u psów. Jest ona prostsza, mniej inwazyjna i znakomicie spełnia swoje zadanie. Rekonwalescencja po zabiegu wynosi ok. 10 dni. Po jego przeprowadzeniu trzeba odbyć jedną lub dwie wizyty kontrolne. Zwykle następnego dnia pies może jednak już wyjść z domu, jednakże tylko na smyczy.

Kiedy przeprowadzić kastrację lub sterylizację psa?

Zabieg sterylizacji lub kastracji można przeprowadzić dopiero po osiągnięciu przez czworonoga dojrzałości płciowej.

Zwykle jest to w okolicach 6-12 miesiąca życia. U suczek można zdecydowanie łatwiej rozpoznać ten moment, ponieważ pojawia się cieczka. U psów zwykle sprowadza się to do szacunków na podstawie wieku zwierzęcia i np. jego rasy.

Wybranie właściwego momentu na zabieg jest bardzo istotne przede wszystkim ze względu na zdrowie czworonoga. W przypadku suczek najbardziej wskazane jest wykonanie zabiegu tuż przed pierwszą cieczką lub ok. miesiąca po jej zakończeniu – dzięki temu zmniejsza się ryzyko wystąpienia przypadkowej ciąży, a także rozwoju groźnych nowotworów.

Często właściciele chcą poddać psa zabiegowi jak najszybciej, ale można również operować starsze osobniki. Robi się to przede wszystkim w przypadku psów przeznaczonych do adopcji. Nie istnieje idealny czas na przeprowadzenie kastracji lub sterylizacji, ale liczne korzyści zdrowotne, jakie niesie za sobą ten zabieg, sprawiają, że warto się na niego zdecydować prędzej niż później.

Kastracja i sterylizacja psów – dlaczego warto?

Kastracja lub sterylizacja psa pozwalają zapobiec niechcianej ciąży, co jest ważniejsze, niż mogłoby się wydawać. O ile nie prowadzisz zarejestrowanej hodowli, sprowadzenie na świat szczeniaków może być bardzo kłopotliwe. Każdemu trzeba przecież znaleźć dobry, kochający dom – to ogromna odpowiedzialność. Każdy z takich maluszków generuje też spore koszty związane ze szczepieniami, zakupem karmy, jak i np. leczeniem przeciwko pasożytom.

To jednak niejedyny argument, który przemawia za kastracją i sterylizacją. Zabiegi te pozwalają bowiem uniknąć wielu chorób, problemów behawioralnych i zagrożeń dla czworonoga.
Wysterylizowane psy:

  • są łagodniejsze – nie walczą z innymi osobnikami, dzięki czemu pupil nie zrobi sobie krzywdy np. podczas spaceru,

  • nie mają skłonności do ucieczek w poszukiwaniu partnerki do pokrycia – nie musisz obawiać się o to, że ukochany zwierzak niespodziewanie ucieknie, gdy tylko będzie mieć okazję,

  • nie czują też potrzeby zaznaczania swojego terenu moczem – dzięki temu nie ma tak dużo sprzątania w domu,

  • rzadziej zapadają na raka prostaty i jąder, a ryzyko przerostu prostaty, jak i pojawienia się przepukliny czy guzów jest zdecydowanie mniejsze.

Warto pamiętać, że korzyści z kastracji są widoczne nie tylko u męskich osobników tego gatunku. Suczki po sterylizacji również są spokojniejsze. Nie mają cieczki, która jest bardzo kłopotliwa dla właściciela, ani urojonych ciąż, które utrudniają jej funkcjonowanie.

Dodatkowo zabieg zdecydowanie zmniejsza ryzyko występowania nietrzymania moczu, wystąpienia ropomacicza i nowotworu gruczołów mlecznych. W rezultacie ten kastracja pozwala psu spokojnie żyć.

Kastracja psa i suki – ile trwa rekonwalescencja?

Kastracja jest szybkim zabiegiem chirurgicznym, który wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Zwierzę nie czuje bólu ani żadnego dyskomfortu, dzięki czemu nie jest to dla niego nic stresującego.

Bardzo krótko trwa również rekonwalescencja. Większość czworonogów drugiego dnia swobodnie porusza się na czterech łapach, je i pije. Trzeciego dnia zwierzę może wyjść na spacer, jednak wyłącznie na smyczy, aby nie mogło biegać – nadmierna aktywność fizyczna mogłaby doprowadzić do groźnych powikłań.

Obowiązki właściciela po zabiegu to podawanie pupilowi leków przepisanych przez specjalistę, czyszczenie rany i obserwacja. Jeśli zacznie dziać się coś niepokojącego, np. wymioty, nadmierne lizanie się, sączenie się rany czy brak apetytu, należy niezwłocznie zgłosić się do weterynarza, aby ustalić przyczyny problemu.

Warto pamiętać, że podjęcie decyzji o przeprowadzeniu zabiegu jest wyrazem dbałości o czworonożnego przyjaciela. Dlatego nie zwlekaj, tylko umów się na wizytę w przychodni weterynaryjnej jak najszybciej!

Źródła:

  1. Parvene Farhoody (2010) Behavioral and Physical Effects of Spaying and Neutering Domestic Dogs (Canis familiaris). Hunter College;
  2. Sanborn LJ. (2007, May) Long-Term Health Risks and Benefits Associated with Spay/Neuter in Dogs. National Animal Interest Alliance;
  3. McKenzie B (2010) Evaluating the benefits and risks of neutering dogs and cats. CAB Reviews: Perspectives in Agriculture 5:1–18.
Animal Center
Fanpage:


Najczęściej czytane:

Mastocytoma u psa i kota – groźny guz skóry

Kastracja i sterylizacja psa – co warto wiedzieć?

Neosporoza – diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Usunięcie śledziony u psa i kota – co to jest, jakie są konsekwencje i kiedy jest niezbędne?

Tłuszczak u psów – co to jest i czy wymaga kontroli u weterynarza?

Co to jest splenektomia? Poznaj metodę leczenia nowotworów śledziony u psa i kota

Kostniakomięsak u psa i kota – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Badanie ERG – co to takiego, jak przebiega, jak przygotować zwierzę?