Kotu śmierdzi z ucha – przyczyny

Kocie uszy są niezwykle charakterystyczne. Jednak ich niebywały urok można doceniać tylko wtedy, jeśli są zdrowe. Nieprzyjemny zapach z uszu zwierzęcia jest sygnałem toczącej się choroby lub dolegliwości alergicznej. Przykry fetor z tego obszaru może być spowodowany zapaleniem bakteryjnym, pasożytami lub innym czynnikiem zewnętrznym. Dowiedz się, co powoduje nieprzyjemny zapach z kocich uszu.

Kotu śmierdzi z ucha – przyczyny

Pielęgnacja kociego ucha 

Zadbaj o dobrostan swojego pupila nie tylko racząc go smakołykami i pieszczotami. Kontroluj także jego uszy – opiekun powinien to robić przynajmniej raz w tygodniu. Gdy zauważysz, że są zabrudzone, należy delikatnie je oczyścić.

Nierzadko zdarza się także, że do kanalika dostanie się fragment rośliny lub inny element. Jeśli niemożliwe jest jego swobodne wyjęcie, potrzebne będzie wsparcie weterynarza. Pozostawienie przeszkody mechanicznej w uchu może być nie tylko drażniące dla zwierzęcia, ale również przyczynia się do powstania zapalenia ucha.

Pasożyty a kocie uszy

Świerzbowiec to pasożyt, który atakuje zarówno psy, jak i koty. Jeśli zauważysz, że Twój pupil nadmiernie drapie się po uszach, potrząsa pyszczkiem, a z jego ucha wydostaje się śmierdząca substancja, należy jak najszybciej zapisać się na wizytę u weterynarza.

Zakażone świerzbowcem zwierzę odczuwa duży dyskomfort i jest poirytowane. Co więcej – jeśli w Twoim domu znajduje się więcej czworonogów, jest duże prawdopodobieństwo przeniesienia się infekcji pasożytniczej. 

Przykry zapach z ucha – stan zapalny 

Nieleczony świerzbowiec prowadzi do stanu zapalnego ucha. Zwierzę intensywnie drapiąc delikatną skórę, powoduje przerwanie tkanki, a gromadzące się bakterie przyczyniają się do powstania zakażenia. Warto wiedzieć, że infekcja może być wywołana nie tylko przez pasożyty, ale także inne czynniki, np. alergię.

Dlatego niezbędna jest diagnostyka w gabinecie weterynaryjnym i wykonanie odpowiednich badań bakteriologicznych czy parazytologicznych.  Nieleczone zapalenie ucha może spowodować rozprzestrzenienie się stanu zapalnego głębiej i trwałe zmiany w narządzie słuchu. 

Literatura:

Prelaud P., Alergiczne zapalenia skóry u psów i kotów, Sanmedia Wydawnictwo Medyczne, Warszawa 1995

Sumińska D., Szczęśliwy Kot, Wydawnictwo Galaktyka, Łódź 2005

Maria Kłucjasz
Latest posts by Maria Kłucjasz (see all)


Najczęściej czytane:

Mastocytoma u psa i kota – groźny guz skóry

Kastracja i sterylizacja psa – co warto wiedzieć?

Neosporoza – diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Usunięcie śledziony u psa i kota – co to jest, jakie są konsekwencje i kiedy jest niezbędne?

Tłuszczak u psów – co to jest i czy wymaga kontroli u weterynarza?

Co to jest splenektomia? Poznaj metodę leczenia nowotworów śledziony u psa i kota

Kostniakomięsak u psa i kota – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Badanie ERG – co to takiego, jak przebiega, jak przygotować zwierzę?