Najczęstsze urazy ortopedyczne u psów – jak je rozpoznać?
Urazy ortopedyczne u psów wcale nie należą do rzadkości – szczególnie u pupili aktywnych lub trenujących. Pies, w przeciwieństwie do człowieka, nie może jednak powiedzieć opiekunowi, że coś mu dolega. Dlatego warto wiedzieć, jakie sygnały należy uznać za niepokojące, ponieważ objawy schorzeń ortopedycznych nie zawsze są oczywiste. Sprawdź, jak rozpoznać jedne z najczęstszych kontuzji u psów.
Przyczyny urazów ortopedycznych u psów
Psie kontuzje mogą powstawać z bardzo wielu przyczyn. Niekiedy są następstwem wypadku, np. komunikacyjnego, innym razem przeciążenia podczas treningów. Dość często dochodzi do nich również w czasie zabawy, a niekiedy nawet w domu, np. podczas energicznego zeskoku z kanapy. Najczęściej sygnałem zwiastującym, że mogło dojść do urazu, jest to, że pies zaczyna kuleć lub stara się nie obciążać określonej kończyny. Niekiedy jednak pod wpływem szoku czy stresu nie okazuje tego typu problemów. Czasami również zaczyna kuleć, ale po pewnym czasie wszystko wraca do normy. Jeśli taka sytuacja jest jednorazowa, zwykle nie ma się czym martwić, ale jeśli problem się powtarza, może to oznaczać uraz o charakterze przewlekłym.
Najczęstsze urazy ortopedyczne u psa
Urazy u psa mogą mieć związek z jego stawami lub kośćmi. Nie zawsze odciążanie łapy i utykanie musi też oznaczać uraz kończyny – czasami przyczyna problemu usytuowana jest np. w okolicy kręgosłupa. Zwykle oznacza to jednak jeden z wymienionych niżej urazów.
- Zerwane więzadło to dość powszechny raz, do którego może dojść nawet podczas spaceru i zabawy. Najczęściej dotyczy więzadła krzyżowego stabilizującego staw kolanowy. Zerwane lub naderwane więzadło powoduje ból, dlatego pies będzie unikał obciążania chorej nogi. Charakterystycznym objawem może też być jej częste prostowanie. Czytaj więcej: Zerwanie więzadła – jak wygląda leczenie i rehabilitacja?
- Uszkodzenia mięśni i ścięgien najczęściej są spowodowane nadmiernym wysiłkiem lub mechanicznym uszkodzeniem. Zdarza się również, że są wynikiem pogryzienia.
- Zwichnięcia stawów również są dość powszechnymi urazami, które najczęściej wiążą się z dużym bólem i problemami z poruszaniem się. Mogą być wynikiem wypadku, ale też szalonej zabawy czy treningu.
- Złamania kości należą do najpoważniejszych urazów ortopedycznych. Wówczas oprócz bólu często pojawia się obrzęk, a kończyna jest bezwładna. Pies może stać się agresywny przy próbie dotykania chorej łapy. Może wystąpić również deformacja.
Należy pamiętać również, że utykanie może być sygnałem występowania rozmaitych chorób kości lub stawów, a także chorób genetycznych (np. dysplazji stawu biodrowego). Dlatego jeśli taki stan trwa dłużej niż kilkanaście minut lub często się powtarza, należy bezwzględnie zasięgnąć porady weterynarza. Niekiedy pies kuleje również ze względu na drobne urazy, np. pazurów lub opuszek czy też skóry w obrębie przestrzeni międzypalcowych. Niekiedy wystarczy skaleczenie (np. drzazgą, piaskiem, solą drogową) albo lekkie poparzenie (np. za sprawą gorącego chodnika), by pupil zaczął kuleć i unikać obciążania łapy.
Urazy ortopedyczne u psów – jak reagować?
Jeśli pies kuleje, ma trudności z poruszaniem się lub wyraźnie odciąża jedną z łap, należy go bacznie obserwować. O ile pupil nie reaguje agresją na tego typu próby, warto sprawdzić, czy w skórę nie wbiło się ciało obce. Można też delikatnie zbadać całą kończynę i sprawdzić, czy pies nie reaguje podczas dotykania w konkretnych miejscach. Pies nie daje się zbadać? Sprawia wrażenie, jakby odczuwał silny ból? Wylizuje lub wygryza kończynę? Warto jak najszybciej udać się do weterynarza. Specjalista z Animal Center zdiagnozuje pupila i wdroży odpowiednie leczenie. Działania na własną rękę zwykle mogą tylko zaszkodzić! Do lekarza należy się udać niezwłocznie również wtedy, gdy pies traci świadomość, jest osowiały lub apatyczny albo wykazuje inne objawy ogólne.
Źródła:
Newton C.D.: Fracture of the Femur. „The Text Book of Small Animal Orthopedics”, Lippincott Company, Philadelphia, 1985
Evans H.E., Christensen G.C.: Miller’s Anatomy of the dog. WB Saunders, Philadelphia, 1979
Fox D.B.: Orthopedic Examination of the Rear Limb in the Dog. „Clinician’s Brief”, 2007.
- Spondyloza u psa – objawy, leczenie - 30 marca 2021
- Jak uniknąć urazów potreningowych u psa? - 30 marca 2021
- RTG psa lub kota – kiedy wykonać? Jak przebiega? - 15 marca 2021