Zapalenie ucha u psa – jak je rozpoznać i jak leczyć?

Zapalenie ucha u psa – jak je rozpoznać i jak leczyć?

Nagłe zmiany w zachowaniu psa często stanowią sygnał, że coś jest nie tak. Jeśli zwierzę drapie się po uchu, kręci głową i jest niespokojne, z dużym prawdopodobieństwem możesz podejrzewać zapalenie ucha u psa. Po jakich objawach można ją rozpoznać i na czym polega leczenie? Wyjaśniamy.

Zapalenie ucha u psa nie należy do rzadkości – schorzenie to stanowi jeden z najczęstszych powodów wizyt w przychodni weterynaryjnej Animal Center. Właściciele – zaniepokojeni dziwnym zachowaniem zwierząt – zgłaszają się do nas ze swoimi pupilami. I słusznie, ponieważ choroba ta – podobnie jak w przypadku ludzi – jest uciążliwa i daje bolesne objawy. Dlatego tak ważne jest, aby jak najszybciej podjąć leczenie, dzięki czemu zwierzę odczuje wyraźną ulgę.

Zapalenie ucha u psa – objawy

Ból ucha u psa to jeden z pierwszych objawów choroby. Zwierzę może manifestować to kręceniem głową, unikaniem bezpośredniego kontaktu z właścicielem czy nawet niechęcią do głaskania. Są to symptomy, które powinny zwrócić uwagę – szczególnie, jeśli pies do tej pory był wylewny i nie stronił od pieszczot.

Jeśli chodzi o zapalenie ucha, objawy to także:

  • drapanie się po uszach
  • występowanie strupów wewnątrz małżowiny
  • wypływ brązowej wydzieliny z kanału słuchowego
  • zaczerwienienie i obrzęk małżowiny.

Symptomy choroby pojawiają się stopniowo – zaczyna się od drapania i potrząsania głową, a w fazie zaawansowanej dochodzi do wypływu wydzieliny, pojawienia się strupów i obrzęków małżowiny.

Zapalenie ucha u psa – leczenie domowe jest możliwe?

Zapalenie uszu u psa jest poważną chorobą, której nie można lekceważyć. Zamiast decydować się na leczenie domowymi sposobami, lepiej udać się do przychodni weterynaryjnej. Im szybciej zostanie postawiona prawidłowa diagnoza i rozpocznie się leczenie, tym szybciej nastąpi powrót do zdrowia – bez żadnych komplikacji.

Jeśli chodzi o domowe zapobieganie, tutaj raczej należy skoncentrować się na prawidłowej pielęgnacji uszu i zabiegach higienizacyjnych. Ważne jest, aby:

  • regularnie wentylować kanał słuchowy – poprzez odwinięciu małżowiny na zewnątrz (w przypadku ras o długich uszach)
  • dokładnie wysuszyć uszy zwierzęcia – po każdej kąpieli (w wannie, w zbiorniku wodnym), spacerze w deszczową pogodę itp.
  • systematycznie usuwać nadmiar zalegającej woskowiny.

Pod żadnym pozorem nie stosuj kropli do uszu bez wcześniejszej konsultacji z weterynarzem. Zapalenie uszu u psa nie zawsze jest wynikiem zakażenia bakteryjnego czy grzybiczego. Podając antybiotyki bez wyraźnej potrzeby, narażasz organizm zwierzęcia na lekooporność.

Na czym polega leczenie zapalenia uszu u psa?

Podstawą skutecznego leczenia zapalenia uszu u psa jest prawidłowe rozpoznanie. Pierwszym etapem jest zawsze podanie leków uśmierzających ból, które przynoszą ulgę. Następnie – w zależności od przyczyny – weterynarz podaje odpowiednio dobrane leki:

  • przy infekcji bakteryjnej i grzybiczej – antybiotyki w formie kropli do uszu.
  • przy zakażeniu świerzbowcem – leki o działaniu przeciwpasożytniczym.

W Animal Center doskonale wiemy, jak ważna jest prawidłowa diagnoza. Dlatego – zanim specjalista przepisze konkretny lek – dokładnie ogląda uszy (najpierw zdrowe, potem chore), pobiera wydzielinę do badań mikroskopowych lub – jeśli wynik jest negatywny – pobiera zeskrobinę do badań na obecność pasożytów. Może także zdecydować o przeprowadzeniu testów alergicznych, ponieważ jedną z przyczyn zapalenia jest alergia (wypadanie sierści - problemy dermatologiczne).

Aby leczenie zapalenia ucha u psa było skuteczne i nie doprowadziło do powikłań, należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie należy przerywać terapii – nawet, jeśli objawy minęły, ponieważ w krótkim czasie może dojść do nawrotu choroby.

Minimalizuj ryzyko zapalenia ucha u psa

Zastanawiasz się, dlaczego Twój psiak zmaga się z zapaleniem uszu częściej niż pupil sąsiada? Cały szkopuł tkwi w… czynnikach ryzyka.
Czy wiesz, że na ryzyko zapalenia ucha wpływa wiele aspektów: począwszy od kształtu małżowiny usznej, poprzez inne czynniki anatomiczne, a skończywszy na niewłaściwej pielęgnacji?
Jeśli Twój pies:

  • ma uszy ciężkie i zwisające
  • ma uszy bujnie owłosione
  • często jeździ w samochodzie z głową wystawioną przez okno
  • moczy uszy podczas kąpieli,

O ile z budową anatomiczną uszu nic nie zrobisz, o tyle możesz zadbać o odpowiednią pielęgnację i zapobiegać występowaniu podrażnień mechanicznych.

Maria Kłucjasz
Latest posts by Maria Kłucjasz (see all)


Najczęściej czytane:

Mastocytoma u psa i kota – groźny guz skóry

Kastracja i sterylizacja psa – co warto wiedzieć?

Neosporoza – diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Usunięcie śledziony u psa i kota – co to jest, jakie są konsekwencje i kiedy jest niezbędne?

Tłuszczak u psów – co to jest i czy wymaga kontroli u weterynarza?

Co to jest splenektomia? Poznaj metodę leczenia nowotworów śledziony u psa i kota

Kostniakomięsak u psa i kota – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Badanie ERG – co to takiego, jak przebiega, jak przygotować zwierzę?