Rehabilitacja psów i kotów w Animal Center

Urazy ortopedyczne czy poważne zabiegi operacyjne u zwierząt wiążą się z długim i często bolesnym procesem leczenia. Przywracanie sprawności jest jednym z jego elementów, szczególnie ważnym w przypadku pupili, dla których ruch jest niezbędny dla zdrowia fizycznego i psychicznego. W celu skrócenia okresu zdrowienia oraz ograniczenia związanych z nim dolegliwości wykorzystuje się możliwości zoofizjoterapii.

Czym jest rehabilitacja zwierząt?

Rehabilitacja zwierząt (zoofizjoterapia) jest jedną z dziedzin weterynarii. Obejmuje szereg zabiegów mających na celu przywracanie sprawności układu ruchu i poprawę komfortu pacjenta. Zależnie od wykorzystywanych środków i technik w rehabilitacji zwierząt wyróżnia się fizykoterapię, masaże oraz kinezyterapię. Pierwsza jest metodą instrumentalną, podczas której terapeuta wykorzystuje czynniki takie jak ultradźwięki, laser, światło, prąd elektryczny, pole elektromagnetyczne i magnetyczne, temperatura czy fala uderzeniowa. Natomiast podstawę kinezyterapii stanowi rehabilitacja za pomocą ruchu. Obejmuje ona zarówno ćwiczenia bierne, jak i fizyczną aktywność pacjenta.

Rehabilitacja zwierząt nie tylko w leczeniu

Wieloletnie doświadczenie w pracy z czworonożnymi pacjentami pozwoliło nam stworzyć program wykorzystywania zabiegów fizjoterapeutycznych oraz z zakresu kinezyterapii nie tylko w leczeniu pooperacyjnym i pourazowym. Niektóre z form rehabilitacji sprawdzają się też podczas pracy nad kondycją zwierząt startujących w zawodach sportowych – zarówno jako przygotowanie do nich, jak i w celu odzyskiwania sprawności po zakończeniu aktywności.

Właściciele psów o wyjątkowej ruchliwości mogą również skorzystać z oferty w celu zapewnienia pupilowi intensywnej porcji ruchu. Czworonożnych pacjentów zapraszamy między innymi na bieżnię wodną. Fizjoterapia czy kinezyterapia są też pomocne w profilaktyce, zwłaszcza w przypadku psów i kotów u schyłku życia. Odpowiednio dobrane zabiegi poprawiają funkcjonowanie aparatu ruchu, niwelują dolegliwości bólowe oraz stymulują rozwój mięśni. Dzięki masażom poprawia się krążenie krwi i niweluje się nadmierne napięcie mięśniowe, korzystnie wpływając na komfort zwierzęcia.

Zabiegi rehabilitacyjne dla psów i kotów

W Animal Center przygotowaliśmy bogatą ofertę zabiegów rehabilitacyjnych dla psów i kotów.

Bieżnia wodna dla psów: hydroterapia – ruch w wodzie jest formą treningu wydolnościowego i rehabilitacji. Zapobiega urazom, ogranicza dolegliwości bólowe, wzmacnia mięśnie i poprawia ruchliwość stawów.

Magnetoterapia – stosowana po zabiegach ortopedycznych i neurologicznych, sprzyja regeneracji tkanek kostnej, mięśniowej i nerwowej. Działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo oraz przeciwobrzękowo.

Laseroterapia – wiązka lasera HILT IV generacji sprzyja leczeniu ran pooperacyjnych oraz dolegliwości bólowych, neuralgii i ubytków tkankowych. Dysponujemy aparatem nisko- i wysokoenergetycznym.

Elektroakupresura – stanowi lepszą alternatywę dla tradycyjnej akupunktury w leczeniu zmian zwyrodnieniowych, porażeń i niedowładów oraz w podnoszeniu odporności.

Elektroterapia – ukierunkowane impulsy elektryczne pomagają w schorzeniach takich jak zanik lub porażenie mięśni, ostre i przewlekłe bóle czy przykurcze mięśniowe.

Masaż – dzięki różnym technikom ma szerokie zastosowanie w leczeniu wielu schorzeń. Dostarczając przyjemnych wrażeń, niweluje też skutki stresu u psa lub kota.

Sonoterapia – wykorzystuje zdrowotne oddziaływanie fal dźwiękowych o odpowiedniej częstotliwości w przywracaniu sprawności po zabiegach, gojeniu ran, redukcji bólu i stanów zapalnych.

Fala uderzeniowa – działanie fali akustycznej o wysokiej amplitudzie przynosi szybkie efekty terapeutyczne. Ma działanie stymulujące, regeneracyjne, antyseptyczne i przeciwbólowe.

Kinesiotaping – nowoczesna metoda polega na naklejaniu na skórę zwierzęcia kolorowych taśm. Zależnie od technik aplikacji redukują one ból i stany zapalne, poprawiają krążenie, likwidują zastoje itp.

Program wykorzystania zabiegów, obejmujący rodzaj terapii, czas jej trwania oraz intensywność ćwiczeń, jest opracowywany przez lekarza prowadzącego indywidualnie dla każdego pacjenta. Pozwala to na osiągnięcie najlepszych wyników i maksymalne skrócenie czasu powrotu do zdrowia oraz pełnej sprawności czworonoga.

Przychodnia

Stokłosy Ursynów

Animal Center

ul. Zamiany 12,
02-786 Warszawa

biuro@animal-center.pl

Godziny otwarcia:
Zadzwoń i umów się na wizytę

poniedziałek - piątek: 09.00 – 22.00
sobota 10.00 – 18.00
niedziela 10.00 – 14.00