Rehabilitacja dyskopatii u psa

Chorobą związaną z układem szkieletowym u psa jest dyskopatia. Może wystąpić u psów w różnym wieku, natomiast otyłość i zbyt mało ruchu przyczyniają się do jej powstawania. Na czym polega rehabilitacja dyskopatii u psa? Czym cechuje się to schorzenie?

Rehabilitacja dyskopatii u psa

Dyskopatia u czworonoga

Jest to choroba kręgosłupa, która związana jest z wypadnięciem, degeneracją lub przesunięciem tarczek międzykręgowych. Zazwyczaj dochodzi do niej w przypadku nacisku na rdzeń kręgowy i jego korzenie, a także zwyrodnienia wyżej wspomnianych tarczek. Ucisk na nerwy się nasila, a choroba dosyć szybko ulega rozwinięciu.

Objawy choroby

Dyskopatia u psa może dawać różnorodne przykre objawy, które mogą ulegać nasilaniu. Jeśli dojdzie do zmian w odcinku szyjnym, zazwyczaj u psa dochodzi do;

  • sztywności karku,
  • kulawizny piersiowych kończyn,
  • przykurczu mięśni szyi i karku,
  • braku apetytu,
  • senności,
  • niskiego opuszczania głowy.

Pies cierpiący na uszkodzenia w obszarze piersiowo-lędźwiowym najczęściej odczuwa ból podczas załatwiania fizjologicznych potrzeb, jest osowiały i ma podkulony ogon, a także wykazuje niechęć do wspólnej zabawy czy ruchu. Jeśli zauważymy u pupila niepokojące zachowanie, najlepiej od razu udać się do weterynarza, który zbada psa i postawi diagnozę.

Leczenie dyskopatii u psa

Po rozpoznaniu choroby przez weterynarza, konieczne jest wdrożenie leczenia i rehabilitacji. W przypadku leczenia tego schorzenia najczęściej wyróżnia się leczenie zachowawcza oraz operacyjne. Niezwykle ważna jest ciągła opieka nad pupilem i uzbrojenie się w cierpliwość. Dyskopatia niejednokrotnie jest chorobą trwającą bardzo długo - w tym czasie pies musi odczuwać wsparcie właściciela oraz poczucie bezpieczeństwa.

Leczenie zachowawcze

Tego typu leczenie opiera się na znacznym ograniczeniu ruchu u psa na okres kilku tygodni. Korzystać można z niewielkiej klatki, w której pies będzie miał ograniczone ruchy. To rozwiązanie zazwyczaj sprawdza się u małych psów, które dużo się ruszają. W tym czasie konieczne jest także przyjmowanie leków przeciwbólowych oraz sterydowych (jeśli takie są zalecenia lekarza). Procesy degeneracyjne w kręgosłupie psa zostaną spowolnione dzięki przyjmowaniu witaminy E oraz C.

Rehabilitacja dyskopatii u psa

Rehabilitacja w tym przypadku opiera się na korzystaniu ze specjalistycznych zabiegów fizjoterapeutycznych. Stosuje się tutaj najczęściej;

  • magnetoterapię,
  • laseroterapię (działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie),
  • kinezyterapię (stosowanie biernych ruchów, a podczas zdrowienia korzystanie z czynnych ćwiczeń),
  • hydroterapię,
  • elektrostymulację (w tym przypadku wyróżnia się TENS - zabieg przeciwbólowy oraz NMES - zabieg zapobiegający zanikom mięśniowym).

Właściciel pupila w okresie leczenia i rehabilitacji musi pamiętać o starannej opiece nad psem. Niezwykle ważne jest zapobieganie odparzeniom i odleżynom, a także pomoc w trakcie pionizowania i załatwiania potrzeb fizjologicznych.

Rehabilitacja dyskopatii u psa bazuje najczęściej na doborze odpowiedniego sprzętu, który pozwoli ulżyć pupilowi w cierpieniu. Jednym z bardziej znanych metod jest laser, który pozwala dostarczać odpowiednie dawki energii do tkanek zmienionych chorobowo w ciele psa. Innymi rozwiązaniami są elektrostymulacje, hydroterapia, magnetoterapia, czy kinezyterapia. Wybór najlepszego rozwiązania pozostaje w rękach specjalisty, który wskaże także, jak należy dbać o psa w tym trudnym czasie.

Animal Center
Fanpage:
Latest posts by Animal Center (see all)


Najczęściej czytane:

Mastocytoma u psa i kota – groźny guz skóry

Kastracja i sterylizacja psa – co warto wiedzieć?

Neosporoza – diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Tłuszczak u psów – co to jest i czy wymaga kontroli u weterynarza?

Usunięcie śledziony u psa i kota – co to jest, jakie są konsekwencje i kiedy jest niezbędne?

Co to jest splenektomia? Poznaj metodę leczenia nowotworów śledziony u psa i kota

Kostniakomięsak u psa i kota – przyczyny, diagnostyka i leczenie

FIP u kota - objawy i rokowania


Przychodnia Weterynaryjna Animal Center


ul. Zamiany 12, 02-786 Warszawa


Sprawdź trasę dojazdu w Google Maps -> Zobacz jak masz blisko do nas :)

Internetowa rezerwacja wizyt -> Zobacz grafik dyżurów weterynarzy