Dyskopatia u psa – leczenie

Dyskopatia u psa jest chorobą kręgosłupa, która daje szereg neurologicznych objawów. Wynika ona z wypadnięcia, degeneracji lub przesunięcia tarczek międzykręgowych w kręgosłupie, co prowadzi do ucisku na rdzeń kręgowy i dolegliwości bólowych.

Dyskopatia u psa – leczenie

Dyskopatia u psa leczenie

Weterynarz po wykonaniu szeregu badań u pupila, stosuje kilka metod leczenia. Wyróżnić można leczenie zachowawcze lub operacyjne, które zależeć będzie od zmian zwyrodnieniowych w kręgosłupie. Warto dokładnie przyjrzeć się obu metodom, aby wiedzieć jak postępować z pupilem w tym trudnym okresie. Podkreślić należy, że nasz niepokój powinny wzbudzić następujące objawy u psa: zwieszanie głowy, brak apetytu, niechęć do ruchu, senność, skomlenie w przypadku dotyku, problemy z załatwianiem potrzeb fizjologicznych itp.

Leczenie zachowawcze dyskopatii psów

Zachowawcze leczenie opiera się na tym, że konieczne jest ograniczenie ruchu u zwierzęcia na okres kilku tygodni. Właściciele czworonoga z pewnością zauważą, że znacznie trudniej jest to wykonać u psów bardzo aktywnych na co dzień i przyzwyczajonych do sporej dawki ruchu. U małych piesków łatwiej będzie zastosować tą metodę, jednak skorzystać trzeba ze specjalnej klatki, w której zamkniemy pupila. Dzięki temu ograniczymy jego aktywność ruchową i postąpimy zgodnie z zaleceniami specjalisty. W tym przypadku zazwyczaj stosuje się także leki przeciwbólowe przeznaczone dla psów. Leki te należy podawać zwierzęciu zgodnie ze wskazówkami lekarza. Pozwolą one zmniejszyć ból u czworonoga, który może odczuwać większą chęć do aktywności. Jednak w tym leczeniu trzeba bezwzględnie ograniczyć ruch, aby nie doprowadzić do powikłań.

W leczeniu zachowawczym korzysta się także z fizjoterapii, czy też przyjmowania leków sterydowych. Pies przyjmuje również witaminy C i E, które są przeciwutleniaczami i spowalniają procesy degeneracyjne w kręgosłupie.
Po zastosowaniu leczenia konieczna będzie rehabilitacja dyskopatii u psa.

Leczenie operacyjne

Operacja dyskopatii jest stosowana wtedy, gdy doszło do ciężkich zmian i weterynarz nie widzi innej metody leczenia. Po zabiegu pupil wymagać będzie specjalnej opieki i okresu rekonwalescencji. Właściciel powinien zatem uzbroić się w cierpliwość i zapewnić czworonogowi odpowiednie warunki do powrotu do zdrowia.

Warto zauważyć, że nie każdy pies może skorzystać z tego rozwiązania. Zazwyczaj przeciwwskazaniem jest otyłość, problemy geriatryczne, czy występowanie chorób kardiologicznych. Wtedy istnieje zbyt duże ryzyko powikłań, dlatego operacja będzie niemożliwa - decyzję podejmuje weterynarz ortopeda.

Operacja opiera się na usunięciu wpadniętego jądra, przed czym następuje także usunięcie wyrostków kolczystych i stawowych, a na końcu dokonuje się dekompresji rdzenia kręgowego.

Czy można zapobiec dyskopatii u psa?

Zdrowy kręgosłup u czworonoga to podstawa do prawidłowej aktywności ruchowej. Zadbajmy o to, aby pies jak najwięcej się ruszał, nie spożywał zbyt kalorycznego pożywienia i zachował kondycję. Okazuje się, że w rękach właścicieli psa leży duża odpowiedzialność i to właśnie oni mogą zapobiegać rozwojowi różnorodnych chorób, w tym dyskopatii. Jeśli zauważymy niepokojące zachowaniu u psa, bardzo ważne jest szybkie reagowanie i skorzystanie z diagnozy specjalisty. Pamiętajmy o tym, że nie każdy przypadek tego schorzenia będzie wymagał leczenia operacyjnego. Lekarz dobierze odpowiednią drogę powrotu do zdrowia i poinstruuje nas, jak postępować ze zwierzęciem.

Leczenie dyskopatii u psa jest bardzo istotne - czym prędzej przystąpimy do działania, tym lepiej dla naszego pupila. Nie zwlekajmy zatem z odwiedzeniem weterynarza i przeprowadzeniem szczegółowych badań.

Dyskopatia u psa – przyczyny, objawy, leczenie

Twój pies nagle zaczął mieć trudności z poruszaniem się? Nie może wstać z posłania albo po zeskoczeniu z łóżka doznał porażenia kończyn? To prawdopodobnie dyskopatia, czyli choroba krążka międzykręgowego. Dotyczy nie tylko otyłych, starszych i dużych psów, ale zwierząt w każdym wieku. Dowiedz się, jakie są jej przyczyny, jakie daje objawy i jak przebiega leczenie.

Dyskopatia u psa może pojawić się nagle, przy gwałtownym ruchu lub postępować stopniowo i powoli. Wymaga natychmiastowej pomocy ortopedy weterynaryjnego. Im wcześniej zostanie podjęte leczenie, tym zwierzę ma więcej szans na powrót do zdrowia i pełni sił. 

Jakie są objawy dyskopatii u psa? 

Symptomy choroby dysku u zwierzęcia mogą różnić się w zależności od miejsca, w którym doszło do uszkodzenia krążka międzykręgowego. Najczęstsze objawy zmian zwyrodnieniowych w odcinku szyjnym to:

  • sztywność karku,
  • nisko opuszczona głowa psa,
  • przykurcz mięśni karku i szyi,
  • kulawizna kończyn piersiowych.

Jeśli doszło do uszkodzenia dysku w odcinku piersiowo-lędźwiowym, to można zauważyć u psa:

  • ból podczas załatwiania potrzeb fizjologicznych, a także przy dotykaniu miejsc objętych urazem,
  • podkulony ogon,
  • niechęć do ruchu, a zwłaszcza wchodzenia po schodach czy biegania.

Często dochodzi także do niedowładu, paraliżu lub całkowitego porażenia kończyn dolnych. Dyskopatii towarzyszą również niespecyficzne zachowania zwierzęcia, takie jak: osowiałość, brak apetytu, senność czy brak ochoty na branie na ręce. 

Jakie są przyczyny dyskopatii u psa?

Wewnątrz krążka międzykręgowego znajduje się pierścień włóknisty z jądrem miażdżystym. W kręgosłupie młodych zwierząt do 7. roku życia, często zachodzą zmiany patologiczne jądra. Masa ulega zwapnieniu, co z kolei powoduje pogorszenie funkcjonowania kręgów. W konsekwencji dochodzi do przerwania pierścienia oraz przemieszczenia się masy jądra do kanału kręgowego. To prowadzi do powstania ucisku na rdzeń kręgowy, który wywołuje ból oraz trudności w poruszaniu się. 

Z kolei u starszych psów obserwuje się brak przerwania pierścienia włóknistego. Zamiast tego dochodzi do zwłóknienia jądra miażdzystego i uwypuklenia go w kierunku rdzenia.

Główną przyczyną tej choroby jest naturalne starzenie się krążków międzykręgowych. Inne powody występowania dyskopatii u psa to otyłość, nadmierne obciążenia kręgosłupa, mało ruchu oraz uwarunkowania genetyczne. 

Największe predyspozycje do urazów krążków międzykręgowych mają psy ras chondrodystroficznych, takich jak: beagle, jamnik, buldog, pudel, pekińczyk czy corg. 

Jak przebiega leczenie dyskopatii u psów?

Leczenie rozpoczyna się od postawienia prawidłowej diagnozy. W tym celu specjalista przeprowadza wywiad lekarski z właścicielem zwierzęcia, a następnie zleca wykonanie mielografii lub tomografii komputerowej. Na podstawie uzyskanego zdjęcia podejmowana jest decyzja o leczeniu zachowawczym lub operacyjnym.

Terapia nieoperacyjna polega na ograniczeniu ruchu zwierzęcia przez zamknięcie psa w małej klatce na 3-4 tygodnie i wyjmowanie go wyłącznie w celu załatwienia potrzeb fizjologicznych. W tym czasie zaleca się rehabilitację oraz podawanie leków przeciwzapalnych i sterydowych.

Z kolei leczenie operacyjne jest przeprowadzane wyłącznie w ciężkich przypadkach. Podczas zabiegu specjalista usuwa zwyrodniałe jądro miażdżyste lub cały dysk. Rekonwalescencja trwa od 1 do 6 miesięcy i wymaga od właściciela dużego zrozumienia oraz cierpliwości dla psa. 

Pamiętaj, żeby zgłosić się do weterynarza-ortopedy, jak tylko zauważysz zmiany w zachowaniu swojego psa. Czas ma kluczowe znaczenie dla sukcesu leczenia.

źródła:

Lim Ch., Kweon O., Choi M., Choi J., Yoon J.: Computed tomographic characteristics of acute thoracolumbar intervertebral disc disease in dogs. J. Vet. Sci. 2010, 11, 73–79

Wrzosek M., Kiełbowicz Z., Giza E., Pionek M., Nicpoń J.: Influence of duration of clinical signs on surgical treatment results of 16 dogs with intervertebral disc disease (IVDD). Bull. Vet. Inst. Pul. 2014, 58, 277–281.

Fossum T.W. Chirurgia małych zwierząt. Elsevier, Wrocław 2010, 1604–1624.

Animal Center
Fanpage:


Najczęściej czytane:

Mastocytoma u psa i kota – groźny guz skóry

Kastracja i sterylizacja psa – co warto wiedzieć?

Neosporoza – diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Usunięcie śledziony u psa i kota – co to jest, jakie są konsekwencje i kiedy jest niezbędne?

Tłuszczak u psów – co to jest i czy wymaga kontroli u weterynarza?

Co to jest splenektomia? Poznaj metodę leczenia nowotworów śledziony u psa i kota

Kostniakomięsak u psa i kota – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Badanie ERG – co to takiego, jak przebiega, jak przygotować zwierzę?