Rehabilitacja psich seniorów

Podręcznikowo typowy wiek od którego psy zalicza się do grupy zwierząt w podeszłym wieku zależy od ich wielkości i wynosi ok.12 lat dla psów o masie do 10 kg, ok. 10 lat dla psów do 25 kg, odpowiednio ok. 9 lat do 40 kg i powyżej 40 kg ok. 7 lat. Ale niezależnie od tego, jeżeli twój pies przekroczył już wiek 8 lat i zauważasz u niego kłopoty z wstawaniem, sztywność chodu, zaniki mięśniowe, apatię, zmniejszoną aktywność, zmniejszony apetyt, kulawiznę, kłopoty z utrzymaniem postawy podczas załatwiania potrzeb fizjologicznych, albo z wsiadaniem i wysiadaniem z samochodu to pora aby zastanowić się jak możesz mu pomóc.

Rehabilitacja psich seniorów

Starzenie się jako takie nie jest chorobą, ale jest wiele różnych charakterystych zmian związanych z podeszłym wiekiem. Z całą pewnością na pierwszym miejscu należy wymienić tu zmiany zwyrodnieniowe stawów zarówno obwodowych jak i kręgosłupa. Często występują dyskopatia, stany zapalne kości i stawów (artretyzm), nowotwory, choroby serca, oraz wątroby i nerek, a także zaćma, problemy z zębami, u samców również stany zapalne gruczołów okołoodbytowych. Często spotyka się również otyłość czy utratę ostrości zmysłów.

W wielu przypadkach regularne wizyty u lekarza weterynarii i odpowiednio dobrane leczenie może przynieść korzyści. Kluczowym jednak aspektem utrzymania jakości i komfortu życia często jest fizjoterapia. Pozwala ona na przywrócenie lub utrzymanie ruchomości stawów, odbudowuje zaniki mięśniowe, skutecznie zmniejsza ból, poprawia wydolność, pomaga przy zmianach neurodegradacyjnych. Nasze psy to członkowie rodziny. Podobnie jak my potrzebują na starość opieki rehabilitacyjnej. Metody które stosujemy w Animal Center tylko niewiele różnią się od tych stosowanych u ludzi. Jeżeli uważasz, że Twój pupil zasłużył, czekamy na Ciebie.

Pacjenci geriatryczni, przepraszam, w zaawansowanym wieku, są naszymi ulubionymi klientami. Są zazwyczaj spokojni, mało ruchliwi, nic ich nie dziwi bo wszystko już w życiu widzieli, ludzką mowę rozumieją w lot, a co najważniejsze można w ich przypadku zastosować prawie wszystkie dostępne metody fizjoterapii. Oczywiście mając świadomość, że program rehabilitacyjny musi być dopasowany do możliwości psa, uwzględniamy odpoczynek i niezbędną regenerację po ćwiczeniach i zabiegach.

Naszym celem jest również praca z właścicielem. Naprawdę wiele możecie zrobić sami z psem w domu. Masaż, proste ćwiczenia, odpowiednio dawkowana aktywność, dostosowanie mieszkania do potrzeb psa, odpowiednie zastosowanie pomocy sprzętu rehabilitacyjnego. Nauczymy Was tego. Spróbujemy odpowiedzieć na wszystkie pytania korzystając z naszego wieloletniego doświadczenia, bo być może po raz pierwszy towarzyszycie psu w jesieni jego życia. A naszym celem jest zrobienie wszystkiego, co w naszej mocy, abyś Ty i Twój pies spędzili jak najwięcej czasu razem ciesząc się życiem.

Najczęściej stosowane metody rehabilitacji u psich seniorów

Laseroterapia

Stosujemy zarówno klasyczny tzw. zimny laser jak również nowoczesny laser wysokoenergetyczny kl.IV. Zabiegi polegają na stosunkowo krótkim naświetlaniu promieniami laserowymi tkanek objętych chorobą. Zabieg jest bezbolesny, zwierzę nic nie odczuwa. Działa przede wszystkim przeciwbólowo i regenerująco. Stosujemy ją często przy zmianach zwyrodnieniowych, dyskopatich, stanach zapalnych.
Zobacz więcej: animal-center.pl/laseroterapia/

Magnetoterapia

Statystycznie najczęściej w Polsce zalecana metoda fizykoterapii w zmianach zwyrodnieniowych u ludzi. My również stosujemy ją często przy rehabilitacji złamań, zmianach w tkance nerwowej, czy zmianach zwyrodnieniowych. Działa przeciwbólowo, przciwzapalnie i regenerująco. Nie wymaga żadnego wysiłku ze strony pacjenta. Polega na w miarę spokojnym przebywaniu w oddziaływaniu pola magnetycznego.
Zobacz więcej: animal-center.pl/magnetoterapia-dla-psa-kota/

Hydroterapia. Bieżnia wodna

No takich wodotrysków to polski emeryt nie doczeka nigdy, a dla Twojego psa już jest! Najnowocześniejsza niemiecka myśl techniczna! W cieplutkiej, krystalicznie czystej wodzie z cygarem w pysku, przed oczami sielskie widoki z fototapety i wszystko leczy się samo!

Jest to jedyny bezpieczny sposób wymuszonej, kontrolowanej aktywności u starszych psów. Często możemy usłyszeć „dlaczego mam zachęcać psa do aktywności skoro sprawia mu to ból i potem gorzej się czuje” . Owszem, gdy stawy nie będą poruszane, to i bólu zwierzę nie będzie odczuwało, ale także w drastycznym tempie będzie dochodziło do zaników masy mięśniowej, a mięśnie i inne części miękkie powinny przejmować rolę chorych stawów. Zmiany w nie poruszanych stawach będą się rozwijały szybciej a zakres ich ruchu będzie się zmniejszał. Trzeba pamiętać że odżywianie chrząstki stawowej następuje wyłącznie od wewnątrz stawu i brak ruchu to brak odżywienia. Ale rzeczywiście poruszanie stawów w sytuacji nacisku często otyłego pacjenta może zaostrzyć stan zapalny w stawach. Właśnie dlatego spokojny dostosowany do możliwości pacjenta chód w bieżni wodnej jest idealnym rozwiązaniem. Woda o odpowiedniej temperaturze rozgrzewa psie stawy tak, że są odpowiednio przygotowane do pracy. Wypór wody powoduje że zwierzę „waży” ponad połowę mniej niż bez zanurzenia, eliminujemy w ten sposób niekorzystny nacisk na chore powierzchnie stawowe. Jednocześnie opór wody powoduje trening mięśni posturalnych. Otaczająca ze wszystkich stron ciało woda wywiera nacisk i jest całościowym delikatnym masażem. W takich idealnych warunkach nie mamy skrupułów by zachęcać pacjenta do wysiłku.
Zobacz więcej: animal-center.pl/bieznia-wodna-dla-psa/

Masaż

Czy trzeba kogokolwiek przekonywać o korzyściach i zaletach masażu? Wymieńmy chociażby jedną z nich. Bóle kręgosłupa są często spowodowane napiętymi mięśniami przykregosłupowymi. Z kolei napięte mięśnie powodują ból kręgosłupa. Można przerwć ten zaklęty krąg odpowiednio dobramym masażem, który spowoduje rozluźnienie bolesnych mięśni. Zapewniamy państwa, że nie spotkaliśmy jeszcze psiego pacjenta który odmówiłby nam masażu.
Zobacz więcej: animal-center.pl/masaz-dla-psa-i-kota/

Kinezyterapia. Ćwiczenia

Jak mówiliśmy wcześniej bezpieczne ćwiczenia zapewnia środowisko wodne. Tym niemniej w zależności od stanu pacjenta rekomendujemy pewne aktywności fizyczne, które mogą być korzystne dla zdrowia seniora. Na pewno wszystkim zalecamy ćwiczenia bierne. Są dobrym sposobem na przygotowanie stawów do pracy, utrzymują osiągalny zakres ruchu, przeciwdziałają powstawaniu zmian zwyrodnieniowych. Najczęściej są one wykonywane w domu przez właściciela po dokładnym instruktażu przez zoofizjoterapeutę.

Sonoterapia. Ultradźwięki

To sposób na rozgrzanie i wprawienie w drgania tkanek pacjenta aż do głębokości 5 centymetrów. Jest to nieosiągalne bez aparatu do sonoterapii. Mechaniczna fala ultradźwiękowa o wysokich częstototliwościach 1 i 3 MHz spełnia rolę bardzo głębokiego rozgrzewającego masażu. Zabieg polega na oddziaływaniu tych fal – ciągłych, bądź pulsujących – na chore miejsce i wykonaniu masażu tkanek. Fale ultradźwiękowe zwiększają ukrwienie tkanek oraz zmniejszają napięcie mięśni. Zabiegi sonoterapii są szczególnie cenione za pozytywne efekty terapeutyczne w postaci działania przeciwbólowego i regeneracyjnego. U seniorów najczęściej wykorzystywane są w przypadkach zmian zwyrodnieniowych stawów obwodowych i kręgosłupa, przykurczach powięzi, więzadeł czy mięśni, przewlekłych stanach zapalnych. Metoda jest bezbolesna i bardzo dobrze przyjmowana przez psich pacjentów.
Czytaj więcej: animal-center.pl/sonoterapia-dla-psa-i-kota/

Fala uderzeniowa

Ta metoda rehabilitacji nie jest już niestety tak dobrze przyjmowana przez naszych zwierzęcych pacjentów jak np. masaż. Chociaż bardzo wielu z nich z godnością znosi ludzkie pomysły na poprawę zdrowia. Fala uderzeniowa to fala akustyczna, definiowana jako fala gwałtownego wzrostu ciśnienia, wycelowana w obszary będące przyczyną bólu przewlekłego. Terapia falą uderzeniową przyczynia się do przyspieszenia procesu zdrowienia poprzez pobudzenie cyrkulacji krwi oraz stymulację metabolizmu. Co więcej, fala uderzeniowa wpływa na rozpuszczenie zwapniałych tkanek, zwiększenie produkcji kolagenu, a także zmniejszenie napięci mięśni. Terapia falą uderzeniowa to innowacyjna, nieinwazyjna i bezpieczna metoda stosowana w rehabilitacji, w celu zniwelowania przewlekłego bólu. W celu osiągniecia efektów należy wykonać zwykle ok. 5 zabiegów w odstępach tygodniowych. Niewatpliwą zaletą tego zabiegu docenianą przez pacjentów jest jego bardzo krótki czas.
Czytaj więcej: animal-center.pl/fala-uderzeniowa/

Akupunktura i elektroakupunktura

Najczęściej stosujemy te metody u pacjentów którzy mają deficyty neurologiczne, w przebiegu dyskopatii lub gdy inne metody nie przynoszą oczekiwanego rezultatu. Zwykle zwierzęta nie reagują na aplikację igieł do akupunktury. Nieco inaczej jest w przypadku elektroakupunktury, ale zapewniamy, że bez zgody pacjenta nie „nie robimy nic na siłę”.
Czytaj więcej: animal-center.pl/elektroakupresura-dla-psa-i-kota/

Terapia manualna

Zoofijoterapeuci pracujący w Animal Center są certyfikowanymi specjalistami między innymi osteodynamicznej metody Dorna czy terapii powięziowej wg Stecco. Stosujemy również igłoterapię (nie mylić z akupunkturą) czy Veterinary Orthopedic Manipulation. Odpowiednio dobrane do pacjenta metody terapii manualnej potrafią niekiedy spowodować znaczną poprawę samopoczucia.

Elektroterapia

W związku z tym, że starsze zwierzęta są bardziej wrażliwe na działania niepożądane niesteroidowych środków przeciwbólowych ze strony układu pokarmowego, ważną rolę mogą odegrać tzw. prądy TENS. Działają one przeciwbólowo, pozwalając tym samym na ograniczenie lub eliminację leczenia farmakologicznego. Zabieg trwa od 15-tu do 30-tu minut i staramy się aby nie sprawiał psu dyskomfortu. Często uważa się że psy poruszają się sztywno i powoli tylko dlatego, że są stare. Ale możemy naprawdę wiele dla nich zrobić w celu zmniejszenia bólu, przywrócenia ruchomości stawów, poprawy ich siły, ogólnej mobilności i radości życia. Lepiej zapobiegać niż leczyć.
Czytaj więcej: animal-center.pl/elektroterapia-dla-psa-i-kota/

Piotr Kościelski
Latest posts by Piotr Kościelski (see all)


Najczęściej czytane:

Mastocytoma u psa i kota – groźny guz skóry

Kastracja i sterylizacja psa – co warto wiedzieć?

Neosporoza – diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Tłuszczak u psów – co to jest i czy wymaga kontroli u weterynarza?

Usunięcie śledziony u psa i kota – co to jest, jakie są konsekwencje i kiedy jest niezbędne?

Co to jest splenektomia? Poznaj metodę leczenia nowotworów śledziony u psa i kota

Kostniakomięsak u psa i kota – przyczyny, diagnostyka i leczenie

FIP u kota - objawy i rokowania


Przychodnia Weterynaryjna Animal Center


ul. Zamiany 12, 02-786 Warszawa


Sprawdź trasę dojazdu w Google Maps -> Zobacz jak masz blisko do nas :)

Internetowa rezerwacja wizyt -> Zobacz grafik dyżurów weterynarzy