Psu śmierdzi z ucha – dlaczego?

Choć zapach psa jest mocno charakterystyczny, to jednak nie powinien być nieprzyjemny. Przykra woń z ucha nie jest czymś normalny i warto wtedy zapisać się na wizytę w przychodni weterynaryjnej. Wynika to z tego, że może być to objaw infekcji u czworonoga. Dowiedz się, co oznacza brzydki zapach z psiego ucha.

Psu śmierdzi z ucha – dlaczego?

Prawidłowa pielęgnacja a zdrowie uszu

Odpowiednia pielęgnacja jest kluczowa dla dobrobytu Twojego pupila. Warto zadbać nie tylko o prawidłową dietę, ale także higienę zwierzęcia. Kąpiele pomagają zadbać o czystość czworonoga, natomiast należy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa.

Myjąc psa, zadbaj szczególnie o to, by nie nalać wody do uszu zwierzęcia. Ze względu na ich budowę, pies nie wytrzepie nadmiaru wilgoci, co może przyczynić się do namnażania bakterii w kanalikach i powstania stanu zapalnego.

Należy także zadbać o regularne czyszczenie psich uszu – zwłaszcza w przypadku zwierząt z oklapniętymi małżowinami, ale także np. rasy owczarków niemieckich, które są podatne na alergie pokarmowe.

Przynajmniej raz w tygodniu skontroluj czystość pupila i jeśli to potrzebne, wyczyść małżowinę za pomocą odpowiedniego środka pielęgnacyjnego. W przypadku, gdy zauważysz śmierdzącą wydzielinę z ucha, należy zapisać się na wizytę u weterynarza.

Dlaczego psu śmierdzi z ucha?

Poczułeś brzydki zapach od swojego zwierzęcia? Jeśli źródłem odoru są uszy, może to wskazywać na:

  • zapalenie zewnętrznego przewodu słuchowego 

Oprócz przykrego zapachu objawia się także tkliwością, drapaniem się czy ocieraniem zwierzęcia. To schorzenie może być spowodowane dostaniem się wilgoci do ucha – np. podczas kąpieli lub pływania, występowaniem pasożytów, takich jak świerzbowiec, alergii pokarmowych i kontaktowych, a także drożdży i grzybów.  Niezbędna jest wizyta u weterynarza celem przeprowadzenia pełnej diagnostyki oraz leczenia. 

  • zapalenie ucha środkowego

Nieleczone zapalenie ucha zewnętrznego może się rozprzestrzenić i spowodować infekcję wewnętrzną. W rezultacie zwierzę jest narażone na duży dyskomfort i niechętnie pozwala na dotknięcie uszu. Oprócz fetoru charakterystycznym objawem jest częste potrząsanie głową, przekrzywianie pyska oraz drapanie małżowiny. Nierzadko pojawiają się także ropnie oraz rany.

Należy pamiętać, że nieleczone infekcje ucha prowadzą nie tylko do dużego dyskomfortu u psa, ale mogą w konsekwencji wpłynąć na utratę słuchu u zwierzęcia. 

Czytaj więcej: Zapalenie ucha u psa – jak je rozpoznać i jak leczyć?

Literatura:

Cherek A., Pies. Pielęgnacja, szkolenie i trening charakteru, Wydawnictwo SamoSedno, Warszawa 2011

Niemand G.H., Suter P.F., Praktyka kliniczna: psy, Wydawnictwo Galaktyka, wyd. 9, 2003

Maria Kłucjasz
Latest posts by Maria Kłucjasz (see all)


Najczęściej czytane:

Mastocytoma u psa i kota – groźny guz skóry

Kastracja i sterylizacja psa – co warto wiedzieć?

Neosporoza – diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Usunięcie śledziony u psa i kota – co to jest, jakie są konsekwencje i kiedy jest niezbędne?

Tłuszczak u psów – co to jest i czy wymaga kontroli u weterynarza?

Co to jest splenektomia? Poznaj metodę leczenia nowotworów śledziony u psa i kota

Kostniakomięsak u psa i kota – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Badanie ERG – co to takiego, jak przebiega, jak przygotować zwierzę?