Kąpanie kota – kiedy jest to konieczne?

Kąpanie kota – kiedy jest to konieczne?

Koty są znane jako jedne z najczystszych zwierząt. Regularnie wylizują swoją sierść, dzięki czemu pozbywają się z niej wszelkich „obcych” zapachów. Dzięki temu zazwyczaj nie trzeba ich kąpać – w przeciwieństwie do psów, które często wprost uwielbiają się brudzić. Czy jednak istnieją sytuacje, w których kąpanie kota jest niezbędne? Okazuje się, że tak. Przeczytaj, by dowiedzieć się, kiedy i jak trzeba wykąpać kota.

Kiedy trzeba wykąpać kota?

Prawie każdy wie, że koty samodzielnie dbają o swoją higienę. Bardzo powszechna jest też wiedza na temat niechęci tych zwierząt do wody (choć istnieją w tej dziedzinie również i wyjątki). W związku z tym koty zasadniczo nie wymagają kąpieli. Istnieją jednak pewne sytuacje, w których należy zapomnieć o tej zasadzie i wykąpać zwierzaka. Jakie to sytuacje?

  • Obecność pasożytów – popularne pchły (zobacz: pchły u kota) lub inne pasożyty można zwalczyć specjalnymi preparatami zaleconymi przez weterynarza. Zazwyczaj mają one postać kropel, jednak po ich zastosowaniu na skórze i w sierści pozostają martwe owady oraz ich odchody. Można spróbować je wyczesać, jednak znacznie lepszym rozwiązaniem okazuje się kąpiel.
  • Problemy dermatologiczne – niektóre z chorób skórnych mogą wymagać nie jednej, a wręcz regularnych kąpieli. To np. choroby grzybicze. Weterynarz dermatolog w razie takiej konieczności udzieli wszelkich informacji na temat tego, w jaki sposób, jak często i jakim preparatem je przeprowadzać. Obecnie jednak coraz częściej stosuje się metody lecznicze, które nie są tak stresujące dla kota.
  • Zabrudzenie sierści – jeśli kot w wyniku swoich osobliwych przeżyć pobrudzi się substancjami, których nie jest w stanie usunąć, potrzebna jest pomoc człowieka. Mogą to być np. farby czy żywice.
  • Kołtuny – mogą powstawać, gdy zwierzę nie jest w sanie samo zadbać o swoją sierść, np. gdy otyłość, problemy ortopedyczne lub zaawansowany wiek uniemożliwiają mu dokładną dbałość o higienę. Kołtuny można obciąć, ale kąpiel jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem, szczególnie że pomoże usunąć zabrudzenia, którymi zwierzak nie jest w stanie zająć się samodzielnie. Dzięki temu pomoże uniknąć np. infekcji.
  • Predyspozycje wynikające z rasy – koty bezwłose (np. sfinks) potrzebują regularnych kąpieli, wspomagających usuwanie nadmiaru łoju, który normalnie gromadzi się na sierści. Zdarza się również, że konieczne jest wykąpanie kota długowłosego w celu doprowadzenia jego sierści do porządku.

Jak kąpać kota?

Nie da się ukryć, że kąpanie kota to zazwyczaj karkołomne zadanie. Te niezależne czworonogi zwykle nie cierpią wody i nie wahają się walczyć w obawie przed zmoczeniem. Dlatego warto do tej czynności zaangażować dwie osoby oraz sporą ilość przysmaków.

Doskonałym pomysłem jest też skrócenie kotu pazurów przed kąpielą – zapewne pomoże to uniknąć wielu ran na skórze. Kąpiel należy poprzedzić zabiegiem wyszczotkowania sierści. Jeśli kot lubi tę czynność, można zabrać szczotkę również do wanny czy pod prysznic.

Najlepiej kąpać kota pod bieżącą wodą – wkładanie go do pełnego naczynia zwykle nie jest dobrym pomysłem. Lepiej, gdy woda leci z kranu, ponieważ prysznic może stanowić dodatkowe źródło stresu. Można też użyć np. dzbanka. Czworonoga można trzymać za skórę na karku – zwykle powoduje to znieruchomienie i znacząco ułatwia przeprowadzenie zabiegu.

Należy pamiętać, by zawsze przytrzymywać zwierzę stanowczo, a jednocześnie delikatnie. Warto również się upewnić, że w pobliżu nie ma przedmiotów, które mogłyby być niebezpieczne – jeśli kot panicznie boi się wody, nie zawaha się przed niczym, byleby tylko uciec.

Kąpiel powinna składać się z opłukania kota, nałożenia szamponu, a następnie jego dokładnego spłukania. Można zastosować również odżywkę. Następnie należy wysuszyć zwierzaka (najlepiej ręcznikiem) i nie pozwolić mu na spacery na zewnątrz przynajmniej przez kilka godzin z uwagi na ryzyko przeziębienia.

Dobre przygotowanie to konieczność, jeśli chcesz przeżyć kąpanie kota bez przesadnego zdenerwowania, zmęczenia, ugryzień i zadrapań. To ważne również z punktu widzenia samopoczucia zwierzęcia – należy się starać, by maksymalnie oszczędzić mu stresu. Na szczęście zazwyczaj koty dbają o swoją higienę samodzielnie. Jeśli kąpiel okazuje się potrzebna, a Ty boisz się, że możesz sobie nie poradzić z tym zadaniem, zapytaj weterynarza o alternatywną metodę poradzenia sobie z problemem.

Maria Kłucjasz
Latest posts by Maria Kłucjasz (see all)


Najczęściej czytane:

Mastocytoma u psa i kota – groźny guz skóry

Kastracja i sterylizacja psa – co warto wiedzieć?

Neosporoza – diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Usunięcie śledziony u psa i kota – co to jest, jakie są konsekwencje i kiedy jest niezbędne?

Tłuszczak u psów – co to jest i czy wymaga kontroli u weterynarza?

Co to jest splenektomia? Poznaj metodę leczenia nowotworów śledziony u psa i kota

Kostniakomięsak u psa i kota – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Badanie ERG – co to takiego, jak przebiega, jak przygotować zwierzę?