Pchły u kota – rozpoznanie i leczenie

Pchły u kota – rozpoznanie i leczenie

Pasożyty to zagrożenie dotyczące przede wszystkim tzw. kotów wychodzących, ale nie tylko! Pchły mogą pojawić się nawet w domu i zaatakować Twojego pupila, fundując mu niemały dyskomfort. Najłatwiej poznać obecność tych mikroskopijnych, skocznych owadów po częstym drapaniu się czworonoga. To jednak może również oznaczać inne schorzenia. Sprawdź, jakie są objawy ataku pcheł oraz jak można się ich pozbyć.

Po czym poznać, że kot ma pchły?

Pchły to pasożyty ludzi i zwierząt domowych. Te niewielkie owady o spłaszczonym ciele mogą atakować zarówno koty, jak i psy. Pobierają od nich krew i składają jaja na skórze. Z nich następnie wykluwają się larwy, które żywią się złuszczonym naskórkiem oraz odchodami dorosłych osobników. Następnie larwy przeobrażają się w poczwarki i w dorosłe osobniki. Ich okres rozwojowy może trwać od kilkunastu dni do kilku miesięcy – wiele zależy od warunków atmosferycznych oraz obecności żywiciela. W warunkach mieszkaniowych owady rozwijają się jednak zwykle dość szybko ze względu na korzystne temperatury.

Proces żerowania pchły na kocie, który polega na pobieraniu od niego krwi, wywołuje przede wszystkim silny świąd, a wraz z nim również nerwowość i stres. Zapchlone czworonogi, na których bytują nierzadko tysiące osobników, drapią się niemal bez ustanku. Nie zawsze jednak ten objaw jest tak łatwy do zaobserwowania. Przy mniejszych „inwazjach” zdarza się bowiem, że kot drapie i wylizuje podrażnione miejsca dość dyskretnie. Po pewnym czasie można jednak zauważyć zmiany na skórze, podrażnienia, strupy i miejscowe wzmożone linienie. Przy okazji mogą się rozwinąć inne schorzenia. Intensywny atak pcheł może również wywołać anemię.

Rozpoznanie inwazji pcheł u kota

Pchły można zauważyć gołym okiem – mają one wielkość nawet kilku milimetrów. Są szczególnie dobrze widoczne na jasnej sierści, ponieważ same są dość ciemne. Na skórze kota niekiedy mogą być również widoczne odchody pcheł, które przypominają drobny czarny piasek. W przypadku zauważenia pasożytów oraz wzmożonego drapania się kota, szczególnie jeśli jest to kot wychodzący, należy się udać do weterynarza. Profesjonalną pomoc zapewni szczególnie dermatolog weterynaryjny. Specjalista przeprowadzi wywiad oraz badanie kliniczne, by potwierdzić lub wykluczyć inwazję pasożytów.

Jak pozbyć się pcheł u kota?

Specjalista z Animal Center po stwierdzeniu inwazji pcheł zaleci leczenie odpowiednimi preparatami przeciwpasozytniczymi. To środki dostępne najczęściej w formie kropli, które mogą również działać na kleszcze i inne pasożyty. Niekiedy weterynarz zaleca też stosowanie obroży przeciwpchelnej. Warto pamiętać, by stosować tylko preparaty zalecone przez specjalistę i pod żadnym pozorem nie używać u kotów środków przeznaczonych dla psów! Mogą one bowiem być śmiertelnie niebezpieczne. Można za to stosować preparaty do zwalczania pcheł w otoczeniu kota – tzn. w domu. Zawierają one silikony, które oblepiają owady, uniemożliwiając im oddychanie. Znacznie lepiej pamiętać jednak o profilaktyce przeciwpchelnej. Koty wychodzące warto wyposażyć w specjalne obroże lub poddawać regularnym zabiegom chroniącym przed pasożytami. U kotów niewychodzących pojawienie się pcheł jest mało prawdopodobne, dlatego stosowanie takich środków zapobiegawczych nie jest konieczne.

Maria Kłucjasz
Latest posts by Maria Kłucjasz (see all)


Najczęściej czytane:

Mastocytoma u psa i kota – groźny guz skóry

Kastracja i sterylizacja psa – co warto wiedzieć?

Neosporoza – diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Usunięcie śledziony u psa i kota – co to jest, jakie są konsekwencje i kiedy jest niezbędne?

Tłuszczak u psów – co to jest i czy wymaga kontroli u weterynarza?

Co to jest splenektomia? Poznaj metodę leczenia nowotworów śledziony u psa i kota

Kostniakomięsak u psa i kota – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Badanie ERG – co to takiego, jak przebiega, jak przygotować zwierzę?