Dlaczego pies kuleje? Jak reagować?

Kiedy pies nagle zaczyna unikać obciążania jednej łapy i wydaje się, że normalne chodzenie sprawia mu ból, pierwszym skojarzeniem jest uraz kończyny. Kulenie nie zawsze musi jednak oznaczać zwichnięcie, złamanie czy zerwanie więzadła. Powody takiej sytuacji mogą być zarówno błahe, jak i bardzo poważne. Dlatego warto wiedzieć, dlaczego pies kuleje i jak odpowiednio reagować w takiej sytuacji.

Dlaczego pies kuleje? Jak reagować?

Pies kuleje – co robić?

Jeśli pies odczuwa ból, natychmiast instynktownie stara się go ograniczyć. W przypadku schorzeń i kontuzji związanych z układem ruchu zwykle oznacza to odciążenie łapy, co powoduje utykanie. Pies może zacząć kuleć po wypadku, ale także w zasadzie bez uzasadnionej przyczyny, np. podczas spaceru czy nawet w domu. Takie zachowanie może być powodowane przez  wiele rzeczy, dlatego nie należy wpadać od razu w panikę. Trzeba jednak w pierwszej kolejności obserwować pupila, sprawdzając, czy objawy się nasilają, czy też może ustępują. Niekiedy pies kuleje w wyniku chwilowego przeciążenia, a po kilkunastu minutach wszystko wraca do normy. Trzeba jednak zwrócić uwagę na takie sytuacje, ponieważ jeśli się powtarzają, mogą być oznaką przewlekłego schorzenia.

Dlaczego pies kuleje?

Najczęściej jednak kulawizna nie ustępuje samoistnie, co jest sygnałem, że mogło dojść do kontuzji lub też zaczyna się manifestować pewna choroba. Przyczyn utykania może być naprawdę sporo. Najczęstsze to:

  • przeciążenie stawów – zwykle po wysiłku, zabawie, treningu, najczęściej objawy dość szybko ustępują;
  • zapalenie ścięgien;
  • zapalenie mięśni;
  • urazy opuszek i pazurów – powodowane np. przez ciało obce, wrastanie pazurów, a czasami także piasek czy sól rozsypywane na chodnikach zimą;
  • infekcje – pochodzące np. z zakażonych ran; wymagają jak najszybszego leczenia;
  • ugryzienia zwierząt czy owadów – niekiedy przenoszą one choroby, które powodują np. stany zapalne stawów;
  • choroby kości – guzy, zapalenia, krzywica, enostoza;
  • złamania kości; Złamanie kości piszczelowej u psa – jak rozpoznać i leczyć?
  • choroby stawów – dysplazje, choroba krążka międzykręgowego itd.;
  • zerwanie więzadła – najczęściej krzyżowego, które stabilizuje kolano; powoduje utykanie, unikanie obciążania kończyny, a czasami również jej częste prostowanie;
  • zwichnięcie rzepki – często powodujące okresową kulawiznę.

Pies kuleje – kiedy do weterynarza?

Czy jeśli pies kuleje, trzeba od razu wybrać się z nim do weterynarza? Niekoniecznie. Oczywiście o ile doszło do wypadku (np. komunikacyjnego) lub jakiegoś niefortunnego zdarzenia (np. podczas zabawy, treningu), warto jak najszybciej odwiedzić specjalistę. Niektóre z wewnętrznych urazów mogą bowiem nie dawać żadnych wyraźnych objawów. W innych przypadkach można trochę poobserwować pupila, zanim zabierze się go do lecznicy. Jeśli Ci na to pozwoli, spróbuj obejrzeć łapę, na którą utyka, zwracając w pierwszej kolejności szczególną uwagę na pazury, opuszki i obecność ciał obcych w przestrzeni międzypalcowej lub uszkodzenia tego obszaru. Jeśli na próby dotykania czworonóg reaguje agresją, zwykle oznacza to dość poważny ból, dlatego konsultacja z lekarzem może być wskazana.

Jeśli utykanie nie ustępuje, a pies ma problemy z poruszaniem się i normalnym funkcjonowaniem, również czas na wizytę. Do weterynarza trzeba go również zabrać niezwłocznie, jeśli przejawia objawy ogólne czy neurologiczne, np. apatię, osowiałość, osłabienie, utratę świadomości, dezorientację itp., a także jeśli intensywnie wylizuje lub wręcz wygryza łapę. Jeśli ból wydaje się silny, a do tego pojawia się obrzęk, zwykle oznacza to złamanie, zwichnięcie lub podobny uraz. Wówczas również należy się udać do weterynarza, najlepiej ze specjalizacją ortopedyczną.

Źródła:

Evans H.E., Christensen G.C.: Miller’s Anatomy of the dog. WB Saunders, Philadelphia, 1979.

Coughlan A., Miller A.: Leczenie złamań u małych zwierząt. Wydawnictwo Galaktyka Sp. z o.o, Warszawa, Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna, 2004.

Fox D.B.: Orthopedic Examination of the Rear Limb in the Dog. „Clinician’s Brief”, 2007.

Ava Sawaszkiewicz


Najczęściej czytane:

Mastocytoma u psa i kota – groźny guz skóry

Kastracja i sterylizacja psa – co warto wiedzieć?

Neosporoza – diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Usunięcie śledziony u psa i kota – co to jest, jakie są konsekwencje i kiedy jest niezbędne?

Tłuszczak u psów – co to jest i czy wymaga kontroli u weterynarza?

Co to jest splenektomia? Poznaj metodę leczenia nowotworów śledziony u psa i kota

Kostniakomięsak u psa i kota – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Badanie ERG – co to takiego, jak przebiega, jak przygotować zwierzę?