Złamanie kości piszczelowej u psa – jak rozpoznać i leczyć?

Twój pies wyraźnie kuleje, liże łapę i skomli z bólu? To może być złamanie kości piszczelowej – jeden z najczęstszych urazów u zwierząt. Jednocześnie jest to jedno z najtrudniej gojących się złamań ze względu na małą ilość tkanek miękkich, które pokrywają w tym miejscu kość. Urazy tego typu wymagają pomocy weterynarza, dlatego dowiedz się, jak je rozpoznać oraz jak przebiega ich leczenie.

Złamanie kości piszczelowej u psa – jak rozpoznać i leczyć?

Zazwyczaj do złamań kości piszczelowej u zwierząt dochodzi na skutek wypadków komunikacyjnych. Jeśli łapa nie zostanie odpowiednio zabezpieczona, może dojść do martwicy tkanek, zakażenia bakteryjnego lub niewłaściwego zrośnięcia się kości i w efekcie braku możliwości powrotu do pełnej sprawności. Tylko wczesna diagnoza i szybka reakcja mogą zapewnić sukces przeprowadzonego leczenia.

Jak rozpoznać złamanie kości u psa?

Otwarte złamanie bardzo łatwo zauważyć – kość wystaje przez przeciętą skórę, a rana się sączy. W przypadku urazów wewnętrznych jest trudniej postawić właściwą diagnozę, ponieważ ocena zdrowia psa powinna opiera się głównie na obserwacji jego zachowania. Oto najczęstsze objawy złamania kości:

  • bolesny obrzęk wokół kości, 
  • skurcz okolicznych mięśni,
  • ograniczony zakres ruchów,
  • deformacja kończyny,
  • bezwładnie zwisająca łapa,
  • agresywne zachowanie psa, zwłaszcza przy próbie dotyku.

Większość kontuzjowanych zwierząt kuleje i wyraźnie oszczędza łapę podczas chodzenia. Podejrzenie złamania wymaga konsultacji ortopedy weterynaryjnego, który nie tylko postawi właściwą diagnozę, ale także zastosuje odpowiednie leczenie

Jak zabezpieczyć złamanie łapy?

Jeśli zauważyłeś kontuzję u swojego psa, koniecznie musisz udzielić mu pierwszej pomocy. Jednak najpierw zadbaj o swoje bezpieczeństwo i załóż zwierzęciu kaganiec. Ból spowodowany złamaniem może sprawić, że pies niespodziewanie Cię ugryzie.

Otwarta rana wymaga oczyszczenia i zabezpieczenia przed lizaniem. W tym celu załóż na łapę zwierzęcia jałowy opatrunek. Pamiętaj o tym, żeby nie uciskać kończyny zbyt mocno, aby nie doprowadzić do niedokrwienia.

Dobrym pomysłem jest także unieruchomienie łapy. W tym celu możesz wykorzystać patyka, linijkę lub zwiniętą gazetę, którą należy przywiązać do kończyny np. sznurkiem lub szalikiem.

Jak przebiega leczenie złamania kości piszczelowej u psa?

Wybór metody leczenia zależy od kilku czynników, takich jak przyczyna i rodzaj urazu, obecność zakażenie, rasa psa czy możliwości finansowe jego właściciela. Podczas pierwszej wizyty specjalista:

  • wykona zdjęcie rentgenowskie w celu ustalenia zakresu obrażeń,
  • pobierze krew, aby wykryć potencjalne zakażenie,
  • przeprowadzi ogólne badanie stanu zdrowia zwierzęcia.

Jeśli złamanie jest proste i niezupełne, weterynarz ortopeda może zastosować leczenie zachowawcze. Jest to tanie rozwiązanie, jednak wymaga, aby właściciel pozostawał w nieustannym kontakcie ze specjalistą na wypadek pojawienia się wysięku czy obrzęku. Natomiast otwarte urazy wieloodłamowe z zakażeniami wymagają operacji stabilizacji złamania. Zabieg przeprowadzany jest pod znieczuleniem. Po operacji niezbędna jest terapia antybiotykami i środkami przeciwbólowymi oraz codzienna toaleta rany. Niezbędne jest także przeprowadzanie regularnych kontroli w celu oceny procesu gojenia.

Ortopeda z pewnością udzieli Ci wszystkich niezbędnych informacji na temat dbania o ranę psa, a także umówi kolejną wizytę w klinice

Jeśli złamanie zostanie odpowiednio zabezpieczone, to zwierzę wróci do pełnej sprawności już po kilkunastu tygodniach od wypadku.

źródła:

Coughlan A., Miller A.: Leczenie złamań u mały zwierząt, Galaktyka, Łódź 2014, 11–12

Fossum W.T., Hedlund C.S., Johnson A.L., Seim H.B., Willard M.D., Bahr A., Corrall G.L.: Small Animal Surgery, Esevier 2007, 969–975

Żakiewicz Marek, Chirurgia małych zwierząt, Powszechne Wydawnictwo Rolnicze i Leśne Wydawnictwo, Warszawa 1998, 300-367

Ava Sawaszkiewicz


Najczęściej czytane:

Kastracja i sterylizacja psa – co warto wiedzieć?

Mastocytoma u psa i kota – groźny guz skóry

Neosporoza – diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Tłuszczak u psów – co to jest i czy wymaga kontroli u weterynarza?

Usunięcie śledziony u psa i kota – co to jest, jakie są konsekwencje i kiedy jest niezbędne?

FIP u kota - objawy i rokowania

Co to jest splenektomia? Poznaj metodę leczenia nowotworów śledziony u psa i kota

Kostniakomięsak u psa i kota – przyczyny, diagnostyka i leczenie


Przychodnia Weterynaryjna Animal Center


ul. Zamiany 12, 02-786 Warszawa


Sprawdź trasę dojazdu w Google Maps -> Zobacz jak masz blisko do nas :)

Internetowa rezerwacja wizyt -> Zobacz grafik dyżurów weterynarzy