Zespół Pandory u kota. Jak przebiega diagnostyka i leczenie?

Nazwa tego schorzenia nawiązująca do greckiego mitu przywodzi na myśl całe zło świata. Rzeczywiście, koty cierpiące na zespół Pandory doświadczają wielu przykrych objawów. Nawracające zapalenie pęcherza o psychogennym podłożu nadal budzi sporo kontrowersji w środowisku weterynaryjnym. Na szczęście wiele z opracowanych metod leczenia przynosi zwierzętom odczuwalną ulgę. 

Zespół Pandory u kota. Jak przebiega diagnostyka i leczenie?

Jakie koty są szczególnie narażone na zespół Pandory?

Koty należą do grupy zwierząt domowych najczęściej zapadających na różnego typu schorzenia związane z układem moczowym. Brak możliwości klinicznego wyjaśnienie przyczyny części z nich oraz brak skuteczności tradycyjnego leczenia skłoniły naukowców do poszukiwania innych tropów mogących wyjaśnić to zjawisko. Grupa badaczy z Ohio odkryła zależność między przeżywanym stresem a skłonnością do problemów z pęcherzem. W ten sposób w podręcznikach i publikacjach weterynaryjnych pojawiła się nowa jednostka określana jako zespół Pandory u kota.

FIC (Feline Idiopathic Cystitis), czyli idiopatyczne (śródmiąższowe) zapalenie pęcherza moczowego jest jednym z rezultatów przewlekłego napięcia stresowego. Szczególnie narażone są na nie zwierzęta: 

  • płochliwe;
  • doświadczające ciężkich przeżyć;
  • zbyt szybko odłączone od matki;
  • doświadczające poważnych urazów i wypadków;
  • porzucone przez właścicieli. 

Ta grupa kotów pozostaje w stanie ciągłego czuwania. Przewlekły stres objawia się u nich nadreaktywnością pęcherza moczowego. 

Jak przebiega diagnostyka zespołu Pandory? 

Wykrycie problemów psychogennych jest w przypadku dużo trudniejsze niż diagnostyka chorób somatycznych. Pracujący w przychodni Animal Care specjaliści, mając podejrzenie, że przyczyną kocich dolegliwości może być zespół Pandory zawsze zaczynają od przeprowadzenia dokładnego wywiadu. Zwracają uwagę na historię podopiecznego oraz wszelkie zmiany w jego trybie życia, które mogły okazać się czynnikiem wyzwalającym chorobę. 

Aby upewnić się, czy przypuszczenie jest słuszne, zlecane są też badania moczu oraz krwi. Brak dużych nieprawidłowości w wynikach, niestwierdzona obecność bakterii oraz ogólny dobry stan fizyczny kota może świadczyć o tym, że jego dolegliwości mają podłoże w psychice. 

Czy można pomóc kotu cierpiącemu na zespół Pandory?

Kluczowe w skutecznym leczeniu kocich chorób takich jak zespół Pandory jest zapewnienie zwierzęciu bezpiecznego otoczenia, a także zaspokojenie jego podstawowych potrzeb. Poza wizytą u weterynarza może pomóc konsultacja z behawiorystą. Świadomi opiekunowie są w stanie zmodyfikować warunki życia swojego pupila, tak aby czuł się on bezpiecznie. Czasami skuteczne jest także podanie łagodnych środków uspokajających lub specjalnych preparatów z feromonami. Często ważna jest również zmiana codziennych rytuałów. Być może koci stres potęguje nuda. Wdrożenie regularnej aktywności może przekierować uwagę, a tym samym złagodzić objawy zespołu Pandory. Zapewnienie bezpiecznego, przewidywalnego środowiska połączone z monitorowaniem stanu czworonoga u zaufanego weterynarza są kluczowe dla kociego dobrostanu psychicznego. 

Źródła:

Debra F. Horwitz, Daniel S. Mills, Medycyna behawioralna psów i kotów, 2016

CAROLYN. A. SINK, NICOLE M. WEINSTEIN, Atlas badania moczu u psów i kotów, 2014

Bexfield Nick, Lee Karla, Zabiegi diagnostyczne i lecznicze w medycynie małych zwierząt, 2015



Najczęściej czytane:

Mastocytoma u psa i kota – groźny guz skóry

Kastracja i sterylizacja psa – co warto wiedzieć?

Neosporoza – diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Usunięcie śledziony u psa i kota – co to jest, jakie są konsekwencje i kiedy jest niezbędne?

Tłuszczak u psów – co to jest i czy wymaga kontroli u weterynarza?

Co to jest splenektomia? Poznaj metodę leczenia nowotworów śledziony u psa i kota

Kostniakomięsak u psa i kota – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Badanie ERG – co to takiego, jak przebiega, jak przygotować zwierzę?