Kot wylizuje brzuch lub prącie – czy to problem nefrologiczny?

Wylizywanie futra przez koty nie jest dziwnym zjawiskiem. Wręcz przeciwnie – te zwierzęta są wręcz znane z dbałości o swoją higienę. Potrafią poświęcać do 40% czasu dziennie na pielęgnację. Jednak nie oznacza to, że takie zachowanie zawsze jest u nich prawidłowe. Problem pojawia się, gdy koty wylizują brzuch lub prącie zbyt często i za długo. Może to świadczyć o rozwoju chorób nefrologicznych. Dowiedz się więcej.

Kot wylizuje brzuch lub prącie – czy to problem nefrologiczny?

Wylizywanie brzucha lub prącia przez kota – co może być przyczyną?

Koty najczęściej wylizują strefę intymną lub brzuch po załatwieniu się. Jest to dla nich sposób na utrzymanie higieny w tych okolicach. Takie zachowanie można także zaobserwować po kastracji. Wówczas zwierzę wylizuje ranę, aby przyspieszyć jej gojenie się. 

Jednak zazwyczaj trwa to kilkanaście minut, a nie cały dzień. Jeśli zwierzę robi to długo i często, może to świadczyć o występowaniu bólu lub świądu w tym obszarze. Może to być związane z takimi chorobami nefrologicznymi i urologicznymi jak:

  • przewlekłe zapalenie pęcherza moczowego – często towarzyszy temu skąpomocz, brak apetytu, agresywne zachowanie lub ciemny kolor moczu; 
  • obecność kamieni nerkowych – typowymi objawami są częste oddawanie moczu w małej ilości, krwiomocz i siusianie poza kuwetą;
  • zapalenie gruczołów paraanalnych – często jest mylone z zakażeniem pasożytami, ponieważ chory kot saneczkuje. Jednak w odbycie można zauważyć powiększone gruczoły wypełnione cuchnącą mazią;
  • grzybica;
  • alergia np. na środki piorące;
  • stres spowodowany np. przeprowadzką lub obecnością nowego pupila;
  • nowotwory układu wydalniczego;
  • choroby nerek;
  • zmiany w rodzaju podawanej żywności.


Jeśli zauważysz, że kot spędza dużo czasu na wylizywaniu brzucha lub prącia, nie ma tam owłosienia lub zwierzak często wymiotuje swoim futrem, niezwłocznie zgłoś się do nefrologa w przychodni weterynaryjnej. Brak wdrożenia stosownego leczenia może doprowadzić nie tylko do podrażnień skóry w tych wrażliwych okolicach, ale także do dalszego rozwoju choroby. Skutkiem tego może być nawet przedwczesna śmierć pupila. 

Lizanie brzucha lub okolic intymnych przez kota – jakie badania zrobić?

Jednym z podstawowych badań, jakie należy wykonać, jeśli kot wylizuje brzuch lub prącie, jest morfologia z rozmazem i tzw. profilem nerkowym. Obejmuje on badanie poziomu:

  • kreatyniny, 
  • mocznika,
  • albumin, 
  • białka całkowitego,
  • potasu, 
  • sodu, 
  • chlorków.

Na podstawie uzyskanych wyników można ocenić pracę nerek, a zwłaszcza ich zdolności do produkcji moczu poprzez filtrowanie krwi ze szkodliwych produktów przemiany materii. 

Kolejnym elementem diagnostyki jest badanie moczu. Podczas niego ustala się ciężar właściwy uryny, jej odczyn, przejrzystość, barwę oraz obecność krwi, bilirubiny, białka, glukozy, nabłonków, związków ketonowych i wałeczków. 

Jeśli to nie wystarczy, nefrolog może zlecić także badania obrazowe, jak USG i RTG nerek. Mogą one pokazać m.in. skalę zniszczeń narządów w przypadku różnych chorób. Dzięki temu można nie tylko postawić właściwą diagnozę, ale także wdrożyć stosowne leczenie lub opiekę paliatywną, jeśli rokowania pupila nie są zbyt optymistyczne.

Pamiętaj – intensywne wylizywanie brzucha czy też prącia, to powód do niepokoju. Dlatego, jeśli Twój kot przejawia zbyt duże zainteresowanie tymi strefami, zgłoś się do weterynarza nefrologa.

Źródła:

Gunn-Moore D.: Choroby dróg moczowych kotów. Wybrane problemy zdrowotne kotów. XVII Kongres Medycyny Weterynaryjnej Małych Zwierzat. s. 17-37

Elliott J., Grauer G.F.: Nefrologia i urologia psów i kotów, Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2010

Marian C. Horzinek, Hans Lutz, Vera Schmidt, Praktyka kliniczna: koty, Galaktyka, 2008



Najczęściej czytane:

Mastocytoma u psa i kota – groźny guz skóry

Kastracja i sterylizacja psa – co warto wiedzieć?

Neosporoza – diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Usunięcie śledziony u psa i kota – co to jest, jakie są konsekwencje i kiedy jest niezbędne?

Tłuszczak u psów – co to jest i czy wymaga kontroli u weterynarza?

Co to jest splenektomia? Poznaj metodę leczenia nowotworów śledziony u psa i kota

Kostniakomięsak u psa i kota – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Badanie ERG – co to takiego, jak przebiega, jak przygotować zwierzę?