Zapalenie pęcherza moczowego u psa – jak je rozpoznać?

Zapalenie pęcherza moczowego to dość powszechna dolegliwość u psów. Może stwarzać liczne nieprzyjemności zarówno dla pupila, jak i jego opiekuna. Na szczęście zazwyczaj nie jest ona trudna w leczeniu. Ważne jednak, by szybko skonsultować się ze specjalistą i podjąć odpowiednie działania – tylko wówczas można uniknąć powikłań lub nawrotów choroby. Podpowiadamy, jak rozpoznać zapalenie pęcherza moczowego u psa.

Zapalenie pęcherza moczowego u psa – jak je rozpoznać?

Zapalenie pęcherza moczowego u psa – charakterystyka i przyczyny

Psy są podatne na zapalenia dolnych dróg moczowych (pęcherza i cewki moczowej) przede wszystkim ze względu na ich budowę. To okolice narażone na działanie rozmaitych patogenów (bakterii, wirusów, grzybów) mogących wywoływać stan zapalny. Najczęściej infekcje bywają następstwem kąpieli w akwenach, w których znajdują się drobnoustroje lub niewłaściwej higieny. Mogą też być wynikiem beztroskiej zabawy pupila z innym psem. Szczególną uwagę należy zwracać na zwierzęta w podeszłym wieku, ponieważ związane z nim obniżona wydolność dróg moczowych oraz słabsza odporność organizmu mogą wpływać na jeszcze większą podatność na infekcje. Jednocześnie warto zauważyć, że z uwagi na budowę anatomiczną suczki są bardziej narażone na zapalenie dolnych dróg moczowych.

Zapalenie pęcherza moczowego u psa może również towarzyszyć innym schorzeniom, takim jak:

  • kamica pęcherza,
  • zapalenie nerek,
  • zapalenie pochwy i macicy,
  • przerost prostaty,
  • cukrzyca,
  • nowotwór pęcherza.

Tego rodzaju powikłania pojawiają się niekiedy również po przyjmowaniu określonych leków – np. używanych w terapii nowotworów.

Objawy zapalenia pęcherza u psa

Warto bacznie obserwować swojego pupila pod kątem zapalenia pęcherza – szczególnie, jeśli znajduje się w grupie ryzyka. Objawy schorzenia najprościej zauważyć podczas spacerów. Do tych najbardziej charakterystycznych należą:

  • częstomocz,
  • ból przy oddawaniu moczu – objawiający się wyraźnym napięciem, popiskiwaniem lub intensywnym wylizywaniem okolic cewki moczowej,
  • krwiomocz,
  • „kropelkowanie” – oddawanie niewielkich ilości moczu,
  • Zaburzenia kontroli w zakresie oddawania moczu – np. popuszczanie w domu (szczególnie u dojrzałych psów).

Każdy z tych symptomów to powód do natychmiastowej wizyty u weterynarza. Szybko podjęte leczenie zwykle jest całkowicie skuteczne. Tymczasem lekceważone zapalenie pęcherza może skutkować jego pęknięciem ze względu na nagromadzenie znacznych ilości moczu. Taka sytuacja stanowi zaś bezpośrednie zagrożenie życia. Z łagodnego zapalenia pęcherza może się również rozwinąć poważna choroba nerek.

Ostre i poważne zapalenia dróg moczowych mogą również dawać dodatkowe objawy, takie jak:

  • apatia, osowiałość,
  • brak apetytu,
  • gorączka,
  • wymioty, bolesność w jamie brzusznej.

Niekiedy zwiastują one również inne schorzenia, jednak nigdy nie należy ich bagatelizować. Tylko dokładne badanie u lekarza weterynarii pozwoli rozpoznać przyczynę i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Leczenie zapalenia pęcherza u psów

Aby podjąć skuteczne leczenie zapalenia pęcherza u psa, w Animal Center wykonujemy szereg badań pomagających rozpoznać jego przyczyny. Wówczas możliwe jest zastosowanie leków przeciwzapalnych lub antybiotyków pozwalających na zlikwidowanie infekcji. Zwierzak może również dostać leki przeciwbólowe.

Należy pamiętać, by przepisane przez weterynarza leki podawać psu zgodnie z zaleceniami i nie przerywać kuracji przed czasem. Niedoleczone stany zapalne mogą bowiem nawracać, a także powodować groźne powikłania.



Najczęściej czytane:

Mastocytoma u psa i kota – groźny guz skóry

Kastracja i sterylizacja psa – co warto wiedzieć?

Neosporoza – diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Usunięcie śledziony u psa i kota – co to jest, jakie są konsekwencje i kiedy jest niezbędne?

Tłuszczak u psów – co to jest i czy wymaga kontroli u weterynarza?

Co to jest splenektomia? Poznaj metodę leczenia nowotworów śledziony u psa i kota

Kostniakomięsak u psa i kota – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Badanie ERG – co to takiego, jak przebiega, jak przygotować zwierzę?