Zapalenie dziąseł u psa – czy leczenie domowe wystarczy?

Troszczysz się o zdrowie swojego psa, ale czy wystarczająco dbasz o higienę jego jamy ustnej? Pamiętaj, że kondycja zwierzęcia zależy również od… stanu zębów i dziąseł. Jeśli to zlekceważysz, narażasz pupila na poważne kłopoty zdrowotne. Przykładem może być zapalenie dziąseł u psa, które nie zawsze da się zwalczyć domowymi sposobami.

Zapalenie dziąseł u psa – czy leczenie domowe wystarczy?

Zapalenie dziąseł u psa to jeden z częstych problemów, z którymi do Animal Center zgłaszają się właściciele czworonogów. Tego typu dolegliwościom często można zapobiec – wystarczy tylko skrupulatnie dbać o higienę jamy ustnej. Chociaż profilaktyka bywa utrudniona (nie każdy psiak da sobie wyczyścić zęby), warto się postarać.

Dziąsła u psa – wyznacznik zdrowia

Czy wiesz, że stan zdrowia zwierzęcia można wyczytać z… dziąseł? Powinny mieć różowy odcień, a po naciśnięciu palcem – muszą być białe lub jasnoróżowe. Po zwolnieniu nacisku odcień powinien wrócić do wyjściowego stanu – będzie to świadczy o poprawnym przepływie krwi przez naczynia krwionośne.

Twój niepokój powinny wzbudzić czerwone dziąsła u psa albo – co gorsza – krwawiące dziąsła u psa. To znak, że dzieje się coś niedobrego – najprawdopodobniej dochodzi do stanu zapalnego.

Zapalenie dziąseł u psa – jak się objawia?

Zapalenie dziąseł u psa daje dość charakterystyczne objawy. Zalicza się do nich m.in.:

  • nieprzyjemny zapach z pyska
  • żółty lub brązowawy nalot na zębach i przy linii dziąseł
  • czerwone, krwawiące dziąsła u psa
  • trudności w gryzieniu
  • wypływ ropny z nosa lub pyska.

Niepokojącym sygnałem może okazać się również niechęć do jedzenia. Nie ma się czemu dziwić – spróbuj coś zjeść, gdy boli Cię dziąsło lub ząb. Po prostu tracisz apetyt.

Zapalenie dziąseł u psa – czym leczyć?

Zastanawiasz się, czym leczyć zapalenie dziąseł u psa? Wiadomo, najlatwiej jest zapobiegać schorzeniu, ale gdy jest za późno trzeba za wszelką cenę ulżyć cierpiącemu zwierzakowi.

Jeśli chodzi o zapalenie dziąseł u psa, domowe sposoby raczej nie zdadzą egzaminu. Koniecznością jest wizyta u weterynarza – pierwszym krokiem leczenia jest dokładne oczyszczenie zębów z nagromadzonego kamienia. Dopiero potem podawane są leki – zwykle przeciwzapalne.

Zapalenie dziąseł u psa – jaki antybiotyk?

Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – antybiotykoterapia nie jest koniecznością, o ile stan zapalny nie jest zbyt rozległy i da się przeprowadzić leczenie zachowawcze.

Co jednak w sytuacji, gdy weterynarz stwierdzi poważne zapalenie dziąseł u psa? Jaki antybiotyk jest podawany? Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie – decyzję zawsze podejmuje weterynarz – stomatolog.

Ważna profilaktyka!

Wyleczone zapalenie dziąseł u psa wcale nie oznacza, że na jakiś czas znów możesz zapomnieć o problemach. Jeśli nie chcesz „powtórki z rozrywki”, postaw na odpowiednią profilaktykę. O czym pamiętać?

Znaczenie mają:

  • codzienne oczyszczanie zębów
  • stosowanie odpowiedniej karmy
  • regularne wizyty u stomatologa.

Warto także zadbać o podawanie psu specjalnych gryzaków – służą one nie tylko zabawie, ale pomagają uniknąć kamienia nazębnego.

Nie lekceważ zapalenia dziąseł u psa, ponieważ nieleczone może doprowadzić do poważnych powikłań, np. chorób płuc, serca, nerek czy wątroby.

Title: Zapalenie dziąseł u psa – nie lekceważ tego problemu

Desc: Zapalenie dziąseł u psa jest poważnym problemem. Czerwone krwawiące dziąsła u psa powinny Cię zaniepokoić. Poznaj więcej objawów tej bolesnej choroby u zwierzęcia.

Aleksandra Ignaczak


Najczęściej czytane:

Mastocytoma u psa i kota – groźny guz skóry

Kastracja i sterylizacja psa – co warto wiedzieć?

Neosporoza – diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Usunięcie śledziony u psa i kota – co to jest, jakie są konsekwencje i kiedy jest niezbędne?

Tłuszczak u psów – co to jest i czy wymaga kontroli u weterynarza?

Co to jest splenektomia? Poznaj metodę leczenia nowotworów śledziony u psa i kota

Kostniakomięsak u psa i kota – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Badanie ERG – co to takiego, jak przebiega, jak przygotować zwierzę?