Choroby przyzębia u psów – dlaczego nie wolno ich ignorować?

Choroby przyzębia u psów z pewnością można uznać za częste. Wielu właścicieli czworonogów nie zdaje sobie nawet sprawy, jak poważne są to schorzenia. W początkowych etapach zwykle nie dają groźnych objawów, ale wkrótce mogą prowadzić do rozwoju rozmaitych chorób ogólnoustrojowych, czasami zagrażających nawet życiu zwierzęcia. Dowiedz się więcej o chorobach przyzębia u psów, sprawdź, jak je rozpoznawać i jak reagować.

Choroby przyzębia u psów – dlaczego nie wolno ich ignorować?

Choroby przyzębia psów – najważniejsze informacje

Choroby przyzębia i zębów należą do najczęściej występujących psich schorzeń. Najbardziej narażone są na nie psy w podeszłym wieku oraz małych i miniaturowych ras. Wielu właścicieli ignoruje pojawiające się objawy, uznając ich występowanie za coś normalnego.

Można wyróżnić trzy stadia choroby przyzębia: zapalenie dziąseł, zapalenie przyzębia i paradontozę. Zaczyna się ona rozwijać na skutek nadmiernego nagromadzenia płytki nazębnej. Jej odkładanie się jest spowodowane niedostateczną higieną jamy ustnej, a często dodatkowo wzmacniane przez czynniki takie jak:

  • wady zgryzu
  • zbyt mały przedsionek jamy ustnej, 
  • osłabienie układu odpornościowego, 
  • zaburzenia hormonalne, 
  • niedobory witamin,
  • niektóre choroby.

Warto więc dokładnie przyglądać się uzębieniu każdego psa, u którego one występują. Dlaczego? Ponieważ nieleczone choroby przyzębia u psa mogą powodować poważne konsekwencje, prowadzące nawet do śmierci czworonoga.

Jak rozpoznać choroby przyzębia i jak im zapobiegać?

Rozpoznanie rozwijającej się choroby przyzębia u psa zwykle nie jest trudne. Podstawowym objawem jest brzydki zapach z jamy ustnej – to wystarczy, by wskazana była wizyta w gabinecie weterynaryjnym, a najlepiej u stomatologa weterynaryjnego. Ponadto zazwyczaj można zauważyć:

  • zwiększone wydzielanie śliny,
  • ubytki w uzębieniu,
  • opuchliznę lub krwawienie z dziąseł,
  • żółknięcie zębów.

Warto jednak pamiętać, że chorobom przyzębia można zapobiegać i jest to zdecydowanie dobry pomysł. Profilaktyka powinna obejmować regularne szczotkowanie zębów z użyciem specjalnych past i szczotek przynajmniej 2-3 razy w tygodniu.

Bardzo ważne są też profilaktyczne wizyty w gabinecie weterynarii, podczas których lekarz skontroluje stan zdrowia pupila, w tym stan jego uzębienia i dziąseł.

Istotna jest też prawidłowa dieta – w oczyszczaniu zębów pomaga między innymi sucha karma.

Wspomagać te działania mogą również specjalne gryzaki stomatologiczne o udowodnionym działaniu w zakresie ograniczania rozwoju płytki nazębnej.

Należy jednak pamiętać, że gdy choroba zacznie się już rozwijać, tego typu środki nie pomogą w zredukowaniu objawów.

Dlaczego nie wolno ignorować chorób przyzębia u psów?

Dlaczego jest to tak ważne? Ponieważ choroby przyzębia u psów mogą się przeradzać w znacznie poważniejsze dolegliwości i schorzenia.

Ich występowanie oznacza, że w jamie ustnej zwierzęcia bytują szkodliwe bakterie. Ich obecność powoduje uruchomienie mechanizmów obronnych organizmu, podczas której produkowane są cytokiny. To białka, które wpływają na różne komórki organizmu i mogą brać udział w procesach patologicznych.

Jednocześnie bakterie mogą przedostawać się przez osłabione tkanki jamy ustnej do krwiobiegu. Wówczas następuje przeniesienie zakażenia do innych narządów. Efektem bywają rozmaite choroby ogólnoustrojowe, w tym bakteryjne zapalenie wsierdzia czy nerek lub schorzenia układu oddechowego, które mogą być fatalne w skutkach. Dlatego właśnie profilaktyka i leczenie chorób przyzębia u psów są tak istotne!

Źródła:

  1. Konopka T.: Zapalenie przyzębia a choroby ogólnoustrojowe – przegląd piśmiennictwa. Stom. Współ. 2001.
  2. Jańczuk Z.: Choroby przyzębia. Zapobieganie, diagnostyka i leczenie. PZWL, Warszawa 1999.
  3. Elliott D.R. i wsp.: Aggregative behavior of bacteria isolated from canine dental plaque. Applied and environmental microbiology, 2006.
Aleksandra Ignaczak


Najczęściej czytane:

Mastocytoma u psa i kota – groźny guz skóry

Kastracja i sterylizacja psa – co warto wiedzieć?

Neosporoza – diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Usunięcie śledziony u psa i kota – co to jest, jakie są konsekwencje i kiedy jest niezbędne?

Tłuszczak u psów – co to jest i czy wymaga kontroli u weterynarza?

Co to jest splenektomia? Poznaj metodę leczenia nowotworów śledziony u psa i kota

Kostniakomięsak u psa i kota – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Badanie ERG – co to takiego, jak przebiega, jak przygotować zwierzę?