Kamień nazębny u kota – przyczyny i usuwanie

Czy Twój kot był już u dentysty? Na to pytanie wielu opiekunów może zareagować uśmiechem, warto jednak wiedzieć, że żyjącym w domu pupilom trzeba pomóc w utrzymaniu prawidłowej higieny jamy ustnej. Dowiedz się, w jaki sposób tworzy się kamień nazębny u kota, jak można mu przeciwdziałać i dlaczego nie warto bagatelizować tego problemu.

Kamień nazębny u kota – przyczyny i usuwanie

Jak powstaje kamień nazębny u kota?

Żyjące domowo czworonogi nie muszą polować czy rozdrabniać swojego żywienia. Otrzymują gotowe porcje pokarmu. W przypadku kotów niezwykle popularne są saszetki i puszki z miękką i mokrą karmą. Choć charakteryzują się wysoką smakowitością oraz łatwością w spożywaniu, to powoduje gromadzenie się kamienia nazębnego na kłach. Jeśli kocie zęby nie są czyszczone przynajmniej kilka razy w tygodniu, osad się utrwala i jest trudno do usunięcia bez wsparcia weterynaryjnego. Kamień nazębny rozpoznasz po:

  • nieprzyjemnym zapachu z pyska,
  • ciemnym zabarwieniu kłów, zwłaszcza przy dziąsłach.

Warto jednak wiedzieć, że nieusuwany osad może przyczyniać się do powstawania infekcji bakteryjnych, które wpływają negatywnie na stan dziąseł i podniebienia.

Jak usunąć kamień nazębny u kota?

Najłatwiej jest zapobiegać powstawaniu kamienia bakteryjnego. Możesz to zrobić poprzez stosowanie różnorodnej diety, bogatej w mięso, np. według zasad żywienia BARF. Jeśli jednak Twój pupil preferuje miękkie musy z saszetki, zadbaj sam o higienę kociego pyszczka. Niezbędna do tego będzie specjalna szczoteczka oraz preparat przeznaczony do czyszczenia kłów u tych czworonogów.

Natomiast, gdy już pojawił się kamień nazębny u kota, konieczna będzie sanacja przeprowadzona przez stomatologa weterynaryjnego. W Animal Center zabieg jest przeprowadzany za pomocą urządzenia emitującego ultradźwięki.

Zdrowotne konsekwencje kamienia nazębnego u kota

Ignorowanie objawów związanych z pojawieniem się kamienia nazębnego u kota może być opłakane w skutkach. Z czasem poprzez namnażające się bakterie dochodzi do bolesnych nadżerek oraz zakażenia dziąseł. Te elementy powodują dyskomfort u zwierzęcia, które może przestać spożywać pokarm. Z czasem dochodzi także do cofania się dziąseł, a w efekcie nawet do utraty kłów. Dlatego warto zadbać o profilaktykę stomatologiczną u kota. 

Literatura i źródła internetowe:

www.vetopedia.pl/art/opieka/koty/pielegnacja-kota/9nk3pr4f, dostępne 28.10.2022

Lenarcik M., Lechowski R., Choroby układu pokarmowego psów i kotów, Skrypty Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego Akademii Rolniczej w Warszawie, Wydawnictwo SGGW-AR, Warszawa 1991

Sumińska D., Szczęśliwy Kot, Wydawnictwo Galaktyka, Łódź 2005

Aleksandra Ignaczak
Latest posts by Aleksandra Ignaczak (see all)


Najczęściej czytane:

Mastocytoma u psa i kota – groźny guz skóry

Kastracja i sterylizacja psa – co warto wiedzieć?

Neosporoza – diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Tłuszczak u psów – co to jest i czy wymaga kontroli u weterynarza?

Usunięcie śledziony u psa i kota – co to jest, jakie są konsekwencje i kiedy jest niezbędne?

Co to jest splenektomia? Poznaj metodę leczenia nowotworów śledziony u psa i kota

Kostniakomięsak u psa i kota – przyczyny, diagnostyka i leczenie

FIP u kota - objawy i rokowania


Przychodnia Weterynaryjna Animal Center


ul. Zamiany 12, 02-786 Warszawa


Sprawdź trasę dojazdu w Google Maps -> Zobacz jak masz blisko do nas :)

Internetowa rezerwacja wizyt -> Zobacz grafik dyżurów weterynarzy