Kot sika na dywanik lub załatwia się poza kuwetą. Objaw choroby, czy znaczenie terenu?

Koci opiekunowie często decydują się na przygarnięcie tego czworonoga pod swój dach, bo zwierzę to załatwia swoje potrzeby fizjologiczne do kuwety. Gdy maluch przejdzie trening czystości, zazwyczaj już bez problemu korzysta z przygotowanego dla niego miejsca. Jednak czasami koci mocz pojawia się też poza kuwetą. Właściciele zastanawiają się wtedy, czy jest to zwiastunem jakiejś infekcji, czy też ich zwierzak ma jakieś potrzeby, których nie jest w stanie zaspokoić w innych sposób. Jak to rozstrzygnąć?

Kot sika na dywanik lub załatwia się poza kuwetą. Objaw choroby, czy znaczenie terenu?

Obserwacja kocich zachowań kluczem do diagnozy 

Każda zmiana zachowania u zwierzaka jest znakiem, że coś się dzieje. Ciężko jest jednak na początku zorientować się, czy ma to związek z chorobą, czy może jest reakcją na stres lub jakąś zmianę. Zatem zanim zadzwonisz do weterynarza spróbuj przeanalizować, to co ostatnio działo się w Twoim kotem. Te czworonogi zdecydowanie nie lubią zmian. Ich terytorium jest dla nich azylem. Tak właśnie traktują miejsce, w którym przebywają. Dlatego, jeśli nagle kot sika na dywanik nie oznacza to, że wybrał je sobie jako nową kuwetę.

Na zmianę przyzwyczajeń może mieć wpływ wiele rzeczy. Inny typ żwirku, niż ten, z którego do tej pory korzystał kociak. Przemeblowanie i związane z tym inne ustawienie ulubionych punktów obserwacyjnych. Dłuższa wizyta gości i wyczuwalne nowe zapachy. To, co dla człowieka jest niezauważalne, dla czworonoga może być silnym, emocjonalnym przeżyciem. Dlatego warto zastanowić się, czy coś mogło zaburzyć kocią równowagę. 

Wydalanie jest też dla czworonogów sposobem na komunikację. Dlatego, zanim zaczniesz zastanawiać się, czy kot nie jest przypadkiem chory postaraj się wykluczyć, czy nie znaczy swojego terenu. Sikanie poza kuwetę, jako manifestacja miejsca należącego do futrzaka oznacza, że w newralgicznych miejscach zostawia on niewielkie ilości moczu. Później obwąchuje okolicę i nie stara się zakopać tego, co wydalił. Działa więc zupełnie inaczej niż wtedy gdy tradycyjnie załatwia swoje potrzeby. 

Choroby, które mogą powodować to, że kot sika w różnych miejscach 

Dużo częstszą przyczyną załatwiania się poza kuwetą są jednak kocie problemy zdrowotne. W przychodni weterynaryjnej Animal Care często spotykamy się z przypadkami, w których opiekunowie zgłaszają się ze swoimi pupilami, bo mają podejrzenie, że coś im dolega. Zaczynamy wtedy pełną diagnostykę, aby dowiedzieć się, co jest przyczyną tego stanu. 

Oddawanie moczu w niekontrolowany sposób zawsze naprowadza w pierwszej kolejności na podejrzenie różnego rodzaju choroby układu moczowego. Jednym z ich objawów są dolegliwości bólowe. To nieprzyjemne odczucie powoduje, że kot sika na dywanik lub zaczyna załatwiać się w innych zaskakujących dla opiekunów miejscach. Żeby jednoznacznie stwierdzić, czy zwierzę ma jakiś problem z drogami moczowymi zawsze zaczynamy od wykonania podstawowych badań. Należą do nich:

  • badanie kliniczne;
  • laboratoryjna analiza moczu w kierunku ustalenia występowania białka, kreatyniny oraz bakterii;
  • badanie krwi;
  • USG jamy brzusznej.

Diagnostyka wykonywana jest stopniowo i zależy od długości występowania problemu oraz nasilenia objawów. Mimo że najczęściej badania wskazują na jedną z chorób układu moczowego, to trzeba brać pod uwagę również inne, często występujące dolegliwości. Koty cierpiące na cukrzycę lub choroby zwyrodnieniowe stawów również mogą z powodu bólu zmieniać swoje zachowania. Badania pozwalają stwierdzić co dokładnie dolega zwierzakowi. 

Jak przebiega leczenie chorób układu moczowego u kotów?

W zależności do tego, czy zostanie wykryta kamica nerkowa, infekcja bakteryjna, czy też zapalenie pęcherza moczowego lekarze z przychodni Animal Care decydują o tym, jakie leczenie powinno zostać wdrożone. W przypadku chorób zakaźnych będzie to podanie antybiotyków lub leków przeciwzapalnych. Gdy mamy do czynienia z zalegającymi w drogach moczowych złogami, poza ich usunięciem, zaleca się również zmianę diety. Zawsze ważne jest nakłanianie zwierzęcia do picia większej ilości wody. Istotne jest też powtarzanie wizyt kontrolnych, aby upewnić się, czy stwierdzony problem nie jest przypadkiem nawracająca dolegliwością. 

Koty załatwiający się poza kuwetą zawsze niepokoi swojego opiekuna zmianą zachowania. Dlatego, gdy wykluczysz inne przyczyny, jak stres i nowe otoczenie koniecznie skonsultuj się z weterynarzem. Szybkie wdrożenie leczenia sprawi, że zwierzę nie utrwali niepożądanych zachowań. Zdrowy kot ponownie zacznie korzystać z kuwety. 

Źródła:

Herron M.E., Advances in understanding and treatment of feline inappropriate elimination, 2010

Neiger R. Diagnostyka różnicowa w chorobach wewnętrznych psów i kotów, 2022

TorrojR.N., Alcalde P. , Mino E.D., Diagnostyka ultrasonograficzna kotów, 2018



Najczęściej czytane:

Mastocytoma u psa i kota – groźny guz skóry

Kastracja i sterylizacja psa – co warto wiedzieć?

Neosporoza – diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Usunięcie śledziony u psa i kota – co to jest, jakie są konsekwencje i kiedy jest niezbędne?

Tłuszczak u psów – co to jest i czy wymaga kontroli u weterynarza?

Co to jest splenektomia? Poznaj metodę leczenia nowotworów śledziony u psa i kota

Kostniakomięsak u psa i kota – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Badanie ERG – co to takiego, jak przebiega, jak przygotować zwierzę?