Kłębuszkowe zapalenie nerek u psa – jak leczyć?

Choroby nerek u zwierząt należą do bardzo groźnych ze względu na potencjalną śmiertelność, a także częsty brak objawów w pierwszym stadium. Należy do nich kłębuszkowe zapalenie nerek, które przez brak należytej interwencji może przekształcić się w postać przewlekłą, która jest nieuleczalna. Dowiedz się, jakiej terapii wymaga kłębuszkowe zapalenie nerek u psa.

Kłębuszkowe zapalenie nerek u psa – jak leczyć?

Czym jest kłębuszkowe zapalenie nerek?

Kłębuszkowe zapalenie nerek to choroba kłębuszków nerkowych o charakterze zapalnym, która może się rozwijać w następstwie rozmaitych schorzeń wywoływanych przez bakterie, np. zapalenia gardła czy macicy, a także nowotworów. Zdarza się, że przyczyną jej powstawania są też pasożyty. Tworzące się wówczas w organizmie zwierzęcia kompleksy białkowe mogą odkładać się w nerkach, wywołując w nich stan zapalny. Sam stan zapalny nerek w początkowym stadium rzadko daje łatwo zauważalne objawy. Dopiero gdy choroba się rozwija i zaczyna przekształcać w stan przewlekły prowadzący do ostrej, a następnie przewlekłej niewydolności nerek, można zauważyć zmiany w zachowaniu lub stanie zdrowia psa. To właśnie dlatego tak ważne jest dokładne leczenie każdego stanu zapalnego i choroby o podłożu bakteryjnym oraz regularne badania kontrolne.

Kłębuszkowe zapalenie nerek – kiedy podjęć leczenie?

Rozpoznanie kłębuszkowego zapalenia nerek u psa nie jest proste. Badanie moczu wykazujące obecność w nim białka (tzw. białkomocz) czy badanie krwi wykazujące podwyższoną ilość białka w stosunku do kreatyniny to jedynie przesłanki, które mogą świadczyć o stanie zapalnym. Aby jednoznacznie potwierdzić chorobę, konieczne jest badanie histopatologiczne, a niekiedy również inne procedury. Wczesne rozpoznanie to jednak klucz do efektywnego leczenia. Polega ono na:

  • rozpoznaniu i leczeniu wszystkich stanów zapalnych w organizmie,
  • ograniczeniu białkomoczu,
  • zapobieganiu nadciśnieniu nerkowemu oraz nadkrzepliwości,
  • stosowaniu diety niskobiałkowej,
  • podawaniu leków – inhibitorów angiotensyny II oraz aspiryny.

Podjęcie odpowiednich działań we właściwym momencie to w zasadzie jedyny sposób, by uniknąć wtórnych procesów patologicznych, a w konsekwencji niewydolności nerek.

Kłębuszkowe zapalenie nerek a niewydolność – co warto wiedzieć?

Ze względu na to, że kłębuszkowe zapalenie nerek zwykle długo pozostaje nierozpoznane, najczęściej przeobraża się w niewydolność, która może mieć postać ostrą (możliwą do wyleczenia) lub przewlekłą. Wówczas mogą też pojawić się objawy takie jak:

  • wzmożone pragnienie,
  • spadek masy ciała,
  • niechęć do aktywności,
  • obniżenie apetytu,
  • charakterystyczny, nieprzyjemny zapach oddechu,
  • osłabienie,
  • częste wymioty.

Większość opiekunów dopiero wtedy pojawia się w Animal Center ze swoimi pupilami, wyrażając niepokój o ich stan zdrowia. Wykonuje się wówczas badanie moczu (pod względem poziomu białka i glukozy) oraz badanie krwi (pod względem poziomu kreatyniny i mocznika). Można również przeprowadzić badanie USG. Jeśli potwierdzona zostanie diagnoza o niewydolności nerek, psa czeka dość trudne leczenie, które pozwala jedynie na spowolnienie rozwoju choroby oraz specjalna dieta, którą trzeba stosować do końca życia.

Title: Leczenie kłębuszkowego zapalenia nerek u psów i objawy schorzenia



Najczęściej czytane:

Mastocytoma u psa i kota – groźny guz skóry

Kastracja i sterylizacja psa – co warto wiedzieć?

Neosporoza – diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Usunięcie śledziony u psa i kota – co to jest, jakie są konsekwencje i kiedy jest niezbędne?

Tłuszczak u psów – co to jest i czy wymaga kontroli u weterynarza?

Co to jest splenektomia? Poznaj metodę leczenia nowotworów śledziony u psa i kota

Kostniakomięsak u psa i kota – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Badanie ERG – co to takiego, jak przebiega, jak przygotować zwierzę?