Kastracja chemiczna psa – na czym polega?

Jednym z naturalnych instynktów w życiu każdego zwierzęcia jest rozmnażanie się. Jednak zdarza się, że pies ma nadmierny popęd seksualny, co przysparza jego właścicielowi wielu kłopotów. Niektóre czworonogi, gdy wyczują cieczkę, to np. uciekają z domu czy spaceru przy pierwszej, lepszej okazji. Na szczęście istnieje proste rozwiązanie takiej sytuacji – kastracja chemiczna. Dowiedz się, co to jest.

Kastracja chemiczna psa – na czym polega?

Nie każdy właściciel psa marzy o tym, żeby jego pupil się rozmnażał. Jednocześnie mało kto chce od razu pozbawiać zwierzęcia narządów rodnych. Wtedy warto rozważyć odwracalny zabieg pozbawiania psa zdolności rozpłodowych, czyli kastrację chemiczną.

Kastracja chemiczna – co to jest?

Kastracja chemiczna to pewnego rodzaju weterynaryjna antykoncepcja. Polega na wszczepieniu psu podskórnego implantu, który zawiera substancje pomagające zahamować produkcję hormonów odpowiadających za płodność zwierzęcia. W rezultacie po ok. 6 tygodniach od wykonania kastracji pies staje się bezpłodny i nie odczuwa popędu seksualnego.

Kastracja chemiczna, w przeciwieństwie do sterylizacji chirurgicznej, jest zabiegiem, który nie pozbawia psa narządów rodnych, a oddziałuje wyłącznie na jego poziom testosteronu. Co za tym idzie, wpływa wyłącznie na jego płodność i popęd seksualny. W rezultacie pupil nie odczuwa chęci, aby pobiec za suczką, która ma cieczkę, a nawet jeśli to zrobi, to nie jest w stanie jej zapłodnić. 

Co ważne – kastracja chemiczna jest nie tylko sprawdzonym i bezpiecznym rozwiązaniem, ale także w pełni odwracalnym. Efekty utrzymują się od 6 do 14 miesięcy. Po tym czasie możliwy jest powrót do pełnej płodności. 

Efekty kastracji chemicznej psa

Zastanawiasz się, czy warto wykonać kastrację chemiczną psa? Zdecydowanie tak. Zabieg może pomóc nie tylko zmniejszyć ryzyko ucieczki zwierzęcia i poczęcia przez niego potomstwa, ale także:

  • ograniczyć prawdopodobieństwo zachorowania w przyszłości np. na choroby prostaty lub nowotwór jąder,
  • ustabilizować psychicznie zwierzę – niewykastrowany pies, który wyczuje cieczkę, może stawać się agresywny, uciekać, próbować dominować w domu. Normalizacja poziomu hormonów temu zapobiega i sprawia, że pupil staje się bardziej spokojny oraz posłuszny. Jest to szczególnie istotne, jeśli w domu są inne psy lub małe dzieci.

Dużą zaletą kastracji chemicznej jest to, że nie wymaga ona podawania narkozy. Dzięki temu ryzyko powikłań po wszczepieniu implantu jest bardzo niewielkie. Dodatkową korzyścią zabiegu jest brak chirurgicznej ingerencji w narządy rodne, dzięki czemu w przyszłości pies będzie mógł bez żadnych przeszkód brać udział w różnych profesjonalnych wystawach i konkursach.

Kastracja chemiczna psa – dla kogo?

Nie wiesz, czy wybrać kastrację chirurgiczną czy chemiczną? Wszczepienie implantu jest polecane dla psów:

  • których właściciel chce sprawdzić zachowanie zwierząt po zmniejszeniu ilości testosteronu bez ryzyka operacji, 
  • starszych, u których chirurgiczna ingerencja w organizm mogłaby źle wpłynąć na ich zdrowie lub doprowadzić do poważnych powikłań,
  • rasowych, które będą w przyszłości dawcami nasienia lub zaczną brać udział w wystawach albo konkursach zwierząt,
  • samodzielnie poruszających się np. na spacerach, gdzie przebywają również inne zwierzęta. 

Jednak zanim zdecydujesz się na kastrację chemiczną, umów się na wizytę w przychodni weterynaryjnej. W Animal Center wyjaśniamy dokładnie całą procedurę, a przed wszczepieniem implantu przeprowadzamy dokładne badania czworonoga, aby mieć pewność, że zabieg będzie 100% bezpieczny.

Rozważ kastrację chemiczną i zadbaj o zdrowie swojego pupila już dziś! 

Źródła:

http://www.zoopsychologia.com.pl/wp-content/uploads/2013/09/Wp%C5%82yw-kastracji-i-sterylizacji-na-zachowanie-ps%C3%B3w.pdf

Baś M., Cywińska A.: Wczesna kastracja i sterylizacja psów i kotów. Życie Wet. 2006, 81

Spain C.V., Scarlett J.M., Houpt K.A.: Long-term risks and benefits of early-age gonadectomy in dogs. J. Am. Vet. Med. Assoc. 2004, 224



Najczęściej czytane:

Mastocytoma u psa i kota – groźny guz skóry

Kastracja i sterylizacja psa – co warto wiedzieć?

Neosporoza – diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Usunięcie śledziony u psa i kota – co to jest, jakie są konsekwencje i kiedy jest niezbędne?

Tłuszczak u psów – co to jest i czy wymaga kontroli u weterynarza?

Co to jest splenektomia? Poznaj metodę leczenia nowotworów śledziony u psa i kota

Kostniakomięsak u psa i kota – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Badanie ERG – co to takiego, jak przebiega, jak przygotować zwierzę?