Smutny pies po kastracji – czy to prawda? Fakty i mity na temat kastracji

Kastracja psów to jeden z najlepszych sposobów zapobiegania bezdomności zwierząt. Szczególnie polecana jest w przypadku czworonogów, które żyją na wolności, ale warto wykonać ją u każdego pupila. Jednak na temat tego zabiegu powstało dużo różnych opinii, które często budzą u właścicieli psów wątpliwości. Zastanawiają się oni, czy kastracja to na pewno dobry pomysł. Poznaj fakty i mity na jej temat.

Smutny pies po kastracji – czy to prawda? Fakty i mity na temat kastracji

Smutny pies po kastracji – MIT

Smutek po kastracji psa to jeden z najczęściej spotykanych argumentów wśród przeciwników tego zabiegu. Zazwyczaj używają go mężczyźni, dla których usuwanie genitaliów pupila jest ciosem w ich własną męskość. Jednak nie ma to żadnego związku z prawdą.


Pies nie kopuluje dla przyjemności. Zmusza go do tego instynkt przetrwania, który nakazuje mu zapłodnić sukę, aby przedłużyć gatunek.

Przez to podczas cieczki pies zachowuje się inaczej i często

  • nerwowo szuka potencjalnej kandydatki na matkę jego potomstwa, przez co ucieka z domu,
  • każdego samca traktuje jak największego wroga, więc atakuje inne zwierzęta na spacerze,
  • całe jego życie zaczyna koncentrować się wyłącznie na jednym celu, przez co przestaje się bawić i słuchać właściciela. 

Kastracja rozwiązuje potrzebę przedłużenia gatunku. Dzięki niej pies nie przeżywa wahań nastroju i może czerpać radość z bycia z właścicielem przez cały czas. 

Pies po kastracji musi być na diecie – PRAWDA

Bardzo często spotykanym argumentem przeciwko kastracji jest to, że trzeba wprowadzić psu specjalną dietę. To prawda, jednak tylko częściowo. Otóż w wyniku wahań hormonalnych wywołanych brakiem produkcji testosteronu, zdarza się, że w krótkim czasie zwierzę zaczyna tyć. 

To naturalny proces, jednak wbrew pozorom nie trzeba wprowadzać specjalnych diet, aby temu zapobiec. Wystarczy zmniejszyć kaloryczność lub ilość posiłków i zrezygnować z przekąsek między nimi, aby utrzymać właściwą wagę pupila. Pomocą w ustaleniu nowej diety służą weterynarze w Animal Center.

Pies zachowuje się inaczej po kastracji – PRAWDA

Jednym z zadań narządów rodnych jest produkcja testosteronu. To on odpowiada za specyficzne zachowanie psa podczas cieczki u suki, a także nadpobudliwość i pewność siebie na co dzień. Zabieg kastracji powoduje zahamowanie syntezy tego hormonu, czego efektem jest zmiana w zachowaniu pupila. 

Zazwyczaj po kastracji pies jest bardziej spokojny, posłuszny i cierpliwy. Co więcej, właściciele wskazują, że ich czworonogi przestały uciekać w poszukiwaniu suki do krycia. W efekcie nie trzeba się już było martwić o bezpieczeństwo ukochanego pupila.

Aby wyjaśnić wątpliwości odnośnie do kastracji, zgłoś się do przychodni weterynaryjnej. Specjalista z pewnością odpowie na wszystkie Twoje pytania!

Źródła:

Wysocka – Andrusiewicz J: O etycznym wymiarze ingerowania w seksualność pozaludzkich podopiecznych. W: Mamzer H., Żok A. (red.): Bezpieczne czy zniewolone? Szkice o zwierzętach. Wydawnictwo Epigram, 2019

Baś M., Cywińska A.: Wczesna kastracja i sterylizacja psów i kotów. Życie Wet. 2006, 81, 246–250



Najczęściej czytane:

Mastocytoma u psa i kota – groźny guz skóry

Kastracja i sterylizacja psa – co warto wiedzieć?

Neosporoza – diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Usunięcie śledziony u psa i kota – co to jest, jakie są konsekwencje i kiedy jest niezbędne?

Tłuszczak u psów – co to jest i czy wymaga kontroli u weterynarza?

Co to jest splenektomia? Poznaj metodę leczenia nowotworów śledziony u psa i kota

Kostniakomięsak u psa i kota – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Badanie ERG – co to takiego, jak przebiega, jak przygotować zwierzę?