Temperatura psa – jaka jest prawidłowa i jak ją zmierzyć?

Uwielbiasz bawić się ze swoim psem, spędzasz z nim dużo czasu, często także śpicie razem? Z pewnością zauważyłeś, że czworonóg działa jak mały "kaloryfer" i potrafi ogrzać Cię nawet w chłodne dni. Problem pojawia się, gdy Twój pupil jest cieplejszy niż zazwyczaj, a jego zachowanie odbiega od normalnego. Zastanawiasz się, jaka powinna być prawidłowa temperatura u psa? Jak ją zmierzyć? Sprawdź!

Temperatura psa – jaka jest prawidłowa i jak ją zmierzyć?

Podwyższona temperatura, zarówno u człowieka, jak i u psa, to jeden z najczęściej występujących symptomów choroby. Zazwyczaj jest jej pierwszym objawem, dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak mierzyć temperaturę i jak reagować, gdy nie jest odpowiednia.

Ile wynosi prawidłowa temperatura u psa?

Zastanawiasz się, ile powinna wynosić naturalna temperatura psa? To zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest wiek czworonoga. Nowo narodzone szczenię ma zazwyczaj ok. 34°C. W ciągu pierwszego tygodnia wartość ta wzrasta najszybciej do ok. 37°C. Potem tempo przyrostu spada. Temperaturę, która jest właściwa dla zwierząt dorosłych, pies osiąga w wieku ok. 5. tygodni. W tym wieku powinna wynosić od 37,5°C do 39,3°C.

Kolejnymi czynnikami, które wpływają na różnice w temperaturze u czworonoga, są rasa i wielkość zwierzęcia. U małego psa ciepłota ciała będzie wyższa o ok. 1°C w porównaniu do większych przedstawicieli gatunku.

Dlatego tak istotne jest to, aby znać naturalną temperaturę pupila, zanim ten zacznie chorować. Dzięki temu będziesz mieć punkt odniesienia w chwili, gdy zacznie ona wzrastać i będzie można zareagować w odpowiednim momencie.

Jaka temperatura powinna wzbudzić niepokój?

Każdy wzrost ciepłoty ciała psa powinien zwrócić uwagę właściciela, jednak podwyższona temperatura nie zawsze wymaga natychmiastowej reakcji

Przyjmuje się, że wzrost temperatury o 1°C to stan podgorączkowy. Wtedy wystarczy tylko obserwować pupila i co jakiś czas kontrolować ciepłotę jego ciała.

Reagować należy, gdy temperatura wzrośnie o 2 lub 3°C. Wtedy można mówić o gorączce, która wymaga kontroli u weterynarza. Najwyższa dopuszczalna ciepłota ciała u psów wynosi 43°C. Powyżej tej temperatury dochodzi do uszkodzenia tkanek wewnętrznych.  

Jak zmierzyć temperaturę u psa?

Aby sprawdzić, jaka jest naturalna temperatura psa lub upewnić się, czy pupil ma gorączkę, potrzebny jest termometr elektroniczny z elastyczną końcówką. Można wykorzystać specjalne urządzenie weterynaryjne lub przeznaczone dla ludzi. Dodatkowo przydaje się wazelina lub inna substancja, która zapewni poślizg i zmniejszy dyskomfort podczas badania. Aby zmierzyć temperaturę psu, należy:

  • natłuścić końcówkę termometru,
  • wsunąć urządzenie w odbyt zwierzęcia,
  • włączyć termometr i poczekać na wynik,
  • wysunąć końcówkę urządzenia z odbytu i nagrodzić psa za cierpliwość.

W przypadku niespokojnego pupila, nielubiącego dotyku w okolicach intymnych, może być potrzebna pomoc drugiej osoby, która przytrzyma czworonoga. Można również poprosić weterynarza w Animal Center o wykonanie badania.

Co robić, gdy pies zacznie gorączkować?

Podwyższona temperatura ciała u czworonoga może pojawić się w wielu różnych sytuacjach. Najczęściej jest oznaką, że organizm walczy z drobnoustrojami, np. bakteriami lub wirusami. Wtedy należy:

  • zapewnić pupilowi dostęp do chłodnej wody – przy gorączce łatwo o odwodnienie,
  • ochładzać ciało chłodnym, wilgotnym ręcznikiem przez przemywanie brzucha i pachwin,
  • umówić się na wizytę u weterynarza, który zastosuje odpowiednie środki eliminujące temperaturę. 

Pamiętaj, aby pod żadnym pozorem nie podawać psu leków przeznaczonych dla człowieka! Wiele z nich zawiera niebezpieczne substancje dla zwierząt w nieodpowiedniej ilości, przez co można doprowadzić do ich zgonu. 

Gorączka u zwierząt to stresująca sytuacja. Zgłoś się do przychodni, a specjaliści szybko pomogą pupilowi.

Źródła:

Hans G. Niemand, Peter F. Suter, Barbara Kohn, Praktyka kliniczna: psy, Galaktyka, 2011

Amy D. Shojai, The first aid compation for dogs & cats 

Tomasz Maślanka, Farmakologia kliniczna małych zwierząt



Najczęściej czytane:

Mastocytoma u psa i kota – groźny guz skóry

Kastracja i sterylizacja psa – co warto wiedzieć?

Neosporoza – diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Usunięcie śledziony u psa i kota – co to jest, jakie są konsekwencje i kiedy jest niezbędne?

Tłuszczak u psów – co to jest i czy wymaga kontroli u weterynarza?

Co to jest splenektomia? Poznaj metodę leczenia nowotworów śledziony u psa i kota

Kostniakomięsak u psa i kota – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Badanie ERG – co to takiego, jak przebiega, jak przygotować zwierzę?