Kamień nazębny u psa – jak się go pozbyć?

Kamień nazębny u psa może być źródłem wielu problemów zdrowotnych zwierzęcia. Zaawansowana choroba może prowadzić nawet do utraty zębów! Aby uniknąć tak nieprzyjemnych konsekwencji, warto regularnie czyścić zęby psa. Wiele z tych działań można wykonać samemu w domu. W kryzysowych sytuacjach będzie konieczna wizyta u weterynarza. Dowiedz się, jak pozbyć się kamienia na zębach u psa!

Kamień nazębny u psa – jak się go pozbyć?

Jeśli zależy Ci na tym, żeby Twój pies towarzyszył Ci długie lata w zdrowiu, poświęć kilka minut i zadbaj o jego zęby! Dbanie o higienę jamy ustnej zwierzęcia powinno przebiegać podobnie jak u przypadku ludzi. To znaczy – pies codziennie powinien mieć myte zęby miękką szczoteczką z odpowiednią pastą. Ale to nie wszystko. Aby uzębienie zwierzęcia było w dobrym stanie, musisz pamiętać także o innych, ważnych aspektach.

Problem z kamieniem na zębach u psa

Zastanawiasz się, jak u psa objawia się nadmiar płytki nazębnej? Pierwszym, najbardziej charakterystycznym symptomem tego, że coś niepokojącego dzieje się z zębami zwierzęcia, jest nieprzyjemny zapach z pyska. Z łatwością odczujesz go nawet z daleka. Śmierdzący oddech może oznaczać także inne choroby, np. zaburzenia w procesie trawienia. Dlatego warto je wyeliminować przed podjęciem jakichkolwiek kroków.

Kamień na zębach u psa może objawiać się także w inny sposób. Twój zwierzak może zmagać się z tym problemem, wtedy, gdy:

  • ma zapuchnięte, czerwone dziąsła,
  • doskwiera mu brak apetytu,
  • drapie się po pysku,
  • jego zęby wyglądają źle – mają przebarwienia lub odsłoniętą szyjkę zębową.

W zaawansowanym stadium choroby zwierzęciu wypadają zęby, a chorobie towarzyszą problemy z nerkami, ropne zapalenia spojówek, depresja lub choroby przyzębia.

Usuwanie kamienia u psa

Jedną z najbardziej skutecznych metod usuwania kamienia nazębnego u zwierząt jest… profilaktyka, czyli zapobieganie jego powstawaniu. Jednak, w przypadku zaawansowanego stadium niezbędna jest interwencja weterynarza. W takim przypadku nie warto samemu decydować się na usuwanie kamienia – narastająca płytka nazębna mogła utrzymać stary ząb, pod którym powstał np. ropniak. Weterynarz oceni także ogólny stan zębów psa oraz wdroży odpowiednie leczenie, w tym np. antybiotyki.

Usuwanie kamienia nazębnego u psa ultradźwiękami uchodzi za najlepszą metodę leczenia tego problemu. Podczas takiego zabiegu fale rozbijają płytkę nazębną, jednocześnie nie uszkadzając zdrowego zęba. To szybka i bezbolesna metoda dla psa, jednak z uwagi na bezpieczeństwo musi odbywać się pod pełnym znieczuleniem.

Zapobieganie powstawaniu kamienia na zębach u psa

Aby uniknąć konieczności usuwania kamienia nazębnego u psa przez specjalistę, należy odpowiednio dbać o zęby zwierzęcia od najmłodszych lat. Już jako szczeniak pupil powinien rozpocząć trening czystości zębów, tzn. mieć myty pysk gazikiem lub delikatną szczoteczką.

W miarę dorastania należy dostosowywać używane gadżety. Swoim psim pacjentom polecamy dziecięce lub miękkie szczoteczki i specjalna pasta do zębów dla psów.

Innym sposobem profilaktycznego dbania o uzębienie jest dawanie psu suchej karmy lub specjalnych akcesoriów do mechanicznego czyszczenia zębów. Gdy pupil będzie je gryzł, twarde kawałki przekąski wyszorują zęby z nadmiaru płytki nazębnej. To szybki i łatwy sposób na zapobieganie chorobom przyzębia.

Aleksandra Ignaczak


Najczęściej czytane:

Mastocytoma u psa i kota – groźny guz skóry

Kastracja i sterylizacja psa – co warto wiedzieć?

Neosporoza – diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Usunięcie śledziony u psa i kota – co to jest, jakie są konsekwencje i kiedy jest niezbędne?

Tłuszczak u psów – co to jest i czy wymaga kontroli u weterynarza?

Co to jest splenektomia? Poznaj metodę leczenia nowotworów śledziony u psa i kota

Kostniakomięsak u psa i kota – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Badanie ERG – co to takiego, jak przebiega, jak przygotować zwierzę?