Dieta zwierząt z chorobami nerek – jak karmić psa nerkowca?

Nerki odpowiadają za filtrowanie krwi z końcowych produktów przemiany materii i utrzymanie właściwego poziomu płynów oraz minerałów w organizmie. Jeśli nie pracują prawidłowo, to w organizmie gromadzą się toksyny, które negatywnie wpływają na cały organizm czworonoga. Twój pupil zmaga się z poważną chorobą nerek? Musisz koniecznie wprowadzić zmiany w diecie psa. Dowiedz się, jak to zrobić.

Dieta zwierząt z chorobami nerek – jak karmić psa nerkowca?

Odpowiednio zbilansowana dieta w przypadku zwierząt z chorobami nerek pomaga nie tylko zmniejszyć dolegliwości, a także poprawić jakość życia pupila. Jeśli dostosujesz sposób żywienia do schorzenia, pies nie tylko będzie spokojniejszy, ale także szczęśliwszy. Dlatego warto się o to zadbać.

Co powinna zawierać dieta psów z chorymi nerkami?

Weterynarze-nefrolodzy podkreślają, że za sukces leczenia chorób nerek odpowiada głównie odpowiednia dieta. Dlatego kładą oni szczególny nacisk, aby posiłki dla psa z chorobą nerek zawierały:

  • witaminy i przeciwutleniacze. Składniki te odpowiadają m.in. za równowagę hormonalną oraz biorą udział w procesach powstrzymujących niszczenie nefronów, czyli komórek nerek,
  • kwasy tłuszczowe omega 3.  Stopniowe wprowadzanie tłuszczów do diety zwierzęcia to łatwy sposób na to, żeby dostarczyć mu odpowiedniej dawki energii, bez obciążania układu moczowego. Najlepiej, jeśli są podawane w postaci oleju rybnego, który nadaje potrawom lepszy smak. Dzięki temu pupil będzie chętniej jeść,
  • 10-15% łatwostrawnego białka, które nie zawiera wiele fosforu ani sodu. Taka ilość składnika wystarcza do budowy tkanek, ale jednocześnie pozwala ograniczyć ilość szkodliwych produktów materii,
  • odpowiednią ilość węglowodanów, które zrekompensują niższą zawartość białka. Dzięki nim pies będzie mieć energię do działania i zabawy,

Nie wolno zapominać także o wodzie. Pupil powinien mieć zapewniony stały dostęp do miski ze świeżym płynem. Należy regularnie zachęcać zwierzę do picia, ponieważ czworonogi z chorobami nerek często nie odczuwają pragnienia.

Jaką karmę wybrać dla psa nerkowego? 

Dobrym pomysłem jest wybór specjalistycznych karm, które zostały stworzone z myślą o potrzebach zwierząt z chorobami nerek. Są one nie tylko odpowiednio zbilansowane, ale również zawierają właściwą ilość wody. 

Samodzielne komponowanie posiłków może być trudne, zwłaszcza na początku. Warto pamiętać, że niewłaściwie zbilansowana dieta to częsta przyczyna powstawania niedoborów, co również nie wpływa korzystnie na zdrowie psa. Jeśli zależy Ci na samodzielnym przygotowywaniu posiłków, poproś o pomoc specjalistę

Czego unikać w diecie psów z chorymi nerkami?

Dieta dla zwierząt z chorobami nerek powinna zawierać ograniczoną zawartość białka, sodu i fosforu. To składniki, które przez złą pracę kłębuszków nerkowych gromadzą się w organizmie i powodują pogłębianie się choroby oraz epizody mocznicowe. Utrzymanie ich niskiego poziomu pozwoli zachować równowagę zasadowo-kwasową w organizmie. 

Jeśli karmisz psa, który ma problemy nerkowe unikaj przede wszystkim:

  • mięsa wołowego i wieprzowego,
  • łoju bydlęcego i smalcu,
  • owoców i warzyw bogatych w fosfor,
  • soli.

Zadbaj również o to, aby nie podawać zwierzęciu takich samych posiłków każdego dnia. Czworonogi cierpiące na schorzenia nerek zmagają się również z brakiem apetytu. Brak różnorodności może sprawić, że pupil odmówi zjedzenia posiłku, co pogłębi tylko jego problemy zdrowotne.

Niewłaściwe jest także podawanie suchej karmy. W ten sposób nie zapewnisz odpowiedniej ilości wody w diecie psa, co może przyczyniać się do np. odwodnienia jego organizmu. 

Chorujące zwierzę potrzebuje przede wszystkim dużej dawki miłości i właściwej opieki. Jeśli chcesz, aby pupil był radosny i pełen energii, zadbaj o jego właściwą dietę. Wystarczy drobna zmiana, a wydłużysz czas jego życia nawet o kilka lat!

Źródła:

Dr hab. M. Jank, Fosfor – cichy wróg pacjentów z przewlekłą niewydolnością nerek, Magazyn Weterynaryjny, lipiec 2017

A. Cholewiak-Góralczyk: Nie dla psa (i kota) kiełbasa. Warszawa: Otwarte, 2020

Spierzyński R., Jońska I., Ostaszewicz M: Obraz morfologiczny zapalenia nerek u zwierząt, Życie Weterynaryjne, październik, 2018

Cortadellas O, Fernandez del Palacio MJ, Talavera J, et al. Calcium and phosphorus homeostasis in dogs with spontaneous chronic kidney disease at different stages of severity. J Vet Intern Med 2010Najczęściej czytane:

Informacja na temat wizyt podczas pandemii COVID-19

Badanie ERG – co to takiego, jak przebiega, jak przygotować zwierzę?

Usunięcie śledziony u psa i kota – co to jest, jakie są konsekwencje i kiedy jest niezbędne?

Kostniakomięsak u psa i kota – przyczyny, diagnostyka i leczenie