Co robić, jeśli kot lub pies oddaje dużo moczu?

Problemy z oddawaniem moczu dotykają nie tylko ludzi, ale także zwierząt. Najczęściej spotykane są trudności z jego wydalaniem. Jednak mogą pojawić się także nieprawidłowości w produkcji uryny, czyli oddawanie zbyt dużej ilości moczu. Choć zazwyczaj jest to związane z dużą ilością wypijanych płynów, ale może świadczyć także o rozwoju różnych chorób. Dowiedz się, co robić, jeśli kot lub pies oddaje dużo moczu.

Co robić, jeśli kot lub pies oddaje dużo moczu?

Kiedy należy się martwić, jeśli kot lub pies oddaje dużo moczu?

Specjaliści uważają, że ilość uryny u zdrowego, dorosłego psa powinna wynosić od 20 do 40 ml na kg masy jego ciała na dobę. Natomiast w przypadku kotów norma wynosi 28 ml na kg masy ich ciała na dobę. Jeśli pupil wydala znacznie więcej, to znak, że może cierpieć na wielomocz. Jednocześnie nie należy stawiać diagnozy zbyt szybko. Ilość wydalanego moczu może się zmieniać w zależności np. od wieku zwierzęcia, jak i czynników środowiskowych.

Czym jest wielomocz u kota lub psa?

Wielomocz, czyli poliuria to choroba, którą diagnozuje się u psów, jeśli wydalają w ciągu doby ponad 45 moczu/kg masy ciała. U kotów alarmująca ilość wynosi 40 ml/kg masy ciała na dobę. Wyróżnia się jej trzy rodzaje:

  • wielomocz fizjologiczny – jest to naturalna prawidłowa reakcja organizmu spowodowana nadmierną ilością wypijanych płynów, jeśli zwiększone pragnienie wynikało np. z wysiłku fizycznego lub panujących upałów;
  • wielomocz farmakologiczny – wywołują go takie czynniki jak: nadmierne spożycie soli, które powoduje wzrost pragnienia, podawanie zwierzęciu leków moczopędnych, glikokortykosteroidów, hormonów tarczycy i fenytoiny;
  • wielomocz patologiczny – diagnozuje się go, gdy parametry moczu po badaniu nie są prawidłowe. Wyróżnia się jego dwa rodzaje:
    • diurezę wodną, gdy wyniki badań wskazują na niskie wartości w zakresie ciężaru właściwego moczu (na poziomie 1,001-1,006);
    • diurezę osmotyczną, kiedy wartości odnośnie do ciężaru właściwego i osmolalności moczu są równe lub większe niż wartości uzyskane podczas badania przesączu kłębuszkowego.

Jakiekolwiek problemy z produkcją moczu mogą świadczyć o zaburzeniach w pracy nerek. Zatem nawet jeśli podejrzewasz, że zwierzę cierpi na wielomocz fizjologiczny, trzeba wykonać niezbędne testy z zakresu nefrologii. Pamiętaj – czasami przyczyną wzmożonego pragnienia nie jest upał, a różne choroby endokrynologiczne czy metaboliczne.

O czym świadczy nadmierna ilość moczu?

Nadmierna ilość moczu może świadczyć o rozwoju różnych chorób, np.:

  • ośrodkowej moczówki prostej – nadmierna produkcja moczu wynika wówczas z niedobór hormonu antydiuretycznego, czyli AHD, który odpowiada za zagęszczanie uryny;
  • moczówki prostej nerkowej – pojawia się, gdy nerki wykazują słabą reakcję na wzrost ADH,
  • cukrzycy – wówczas można zauważyć w urynie zbyt dużą ilość glukozy;
  • pierwotnej niewydolności nerek – wtedy występują zaburzenia wchłaniania zwrotnego w kanalikach nerkowych takich substancji jak mocznik, fosfor czy kreatynina,
  • wielomoczu ostrej niewydolności nerek
  • wielomoczu po usunięciu niedrożności, 
  • nadczynności kory nadnerczy. 


Czasami wielomocz może występować pomimo klinicznego odwodnienia spowodowanego biegunką lub wymiotami. Wówczas trzeba podjąć diagnostykę w zakresie pierwotnej niewydolności nerek, chorób wątroby, ropomacicza i cukrzycowej kwasicy ketonowej.

Zdarza się także, że wielomocz i odwodnienie występują bez wymiotów. Najczęściej dzieje się tak w przypadku nadczynności kory nadnerczy, moczówki prostej ośrodkowej i nerkowej lub pierwotnego nadmiernego pragnienia. 

Jakie badania wykonuje nefrolog, jeśli pies lub kot oddaje dużo moczu?

Aby ustalić przyczynę problemu z nadmierną produkcją moczu, nefrolog z Animal Center nie tylko przeprowadzi z Tobą wywiad na temat diety czy ilości spożywanych płynów przez pupila, ale może także zlecić wykonanie:

  • badań laboratoryjnych, w tym badania moczu i krwi;
  • badań obrazowych, czyli USG i RTG nerek;
  • badań histopatologicznych, czyli np. cytologicznego.


Dopiero na podstawie uzyskanych wyników można postawić właściwą diagnozę i podjąć stosowne działania. 

Jeśli zauważasz u swojego pupila problemy z nadmiernym wydalaniem moczu, niezwłocznie zgłoś się do weterynarza-nefrologa. Im szybciej zostanie zdiagnozowana przyczyna dolegliwości, tym większe szanse na pełen powrót do zdrowia pupila. 

Źródła:

https://magwet.pl/wpd/18020,wszystko-o-wielomoczu-i-nadmiernym-pragnieniu

Hans G. Niemand, Peter F. Suter, Barbara Kohn, Praktyka kliniczna: psy, Galaktyka, 2011

Marian C. Horzinek, Hans Lutz, Vera Schmidt, Praktyka kliniczna: koty, Galaktyka, 2008

G. Richter, Księga zdrowia psa i kota, Galaktyka, 2017



Najczęściej czytane:

Mastocytoma u psa i kota – groźny guz skóry

Kastracja i sterylizacja psa – co warto wiedzieć?

Neosporoza – diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Usunięcie śledziony u psa i kota – co to jest, jakie są konsekwencje i kiedy jest niezbędne?

Tłuszczak u psów – co to jest i czy wymaga kontroli u weterynarza?

Co to jest splenektomia? Poznaj metodę leczenia nowotworów śledziony u psa i kota

Kostniakomięsak u psa i kota – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Badanie ERG – co to takiego, jak przebiega, jak przygotować zwierzę?