Białkomocz u kota i psa. Jak można leczyć to schorzenie?

Białkomocz u kota i psa. Jak można leczyć to schorzenie?

Białkomocz, czyli występowanie białka w wydalanym moczu jest zawsze alarmującym sygnałem. Oznacza problem z filtracją nerek. Przy typowych zakażeniach bakteryjnych ilość tego związku chemicznego wykrywana w badaniu laboratoryjnym będzie znikoma. Jednak, gdy znacznie przekracza ono normę może to świadczyć o zapaleniu kłębuszków nerkowych, cewki lub innych części układu moczowego. 

Jakie objawy daje białkomocz? 

Problem z układem wydalniczym daje szereg charakterystycznych i mniej swoistych objawów. Opiekunowie psów i kotów zgłaszający się do przychodni weterynaryjnej Animal Care często wspominają o tym, że zwierzę staje się osowiałe i ma mniejszy apetyt. Zawsze zmiana zachowania jest pierwszym sygnałem, aby skonsultować się z lekarzem. Przy ostrych stanach obserwuje się też obrzęk w okolicach brzucha. Czworonogi mogą częściej lub wręcz przeciwnie dużo rzadziej załatwiać swoje potrzeby. W niektórych przypadkach pojawiają się też wymioty oraz duszności.

Ważnym kryterium wskazującym na to, czy u kota lub psa występuje białkomocz jest badanie pobranej próbki moczu. Na tej podstawie ustala się stosunek białka do kreatyniny. Przekroczenie dopuszczalnych norm pozwala na postawienie jednoznacznej diagnozy. Wykrycie niepożądanych składników daje sygnał do tego, że należy szukać przyczyny w złym funkcjonowaniu układu wydalniczego. 

Schorzenia, którym towarzyszy białkomocz 

Problemy zdrowotne, które objawiają się pojawieniem się białka w moczu można podzielić na dwie grupy. Będą to:

  • stany zapalne wywołane przez wirusy i bakterie;
  • zmiany anatomiczne i inne trwałe zaburzenia funkcjonowania, jak niewydolność poszczególnych narządów. 

Schorzenia, takie jak ostre kłębuszkowe zapalenie nerek mają zazwyczaj ostry przebieg. Mogą wystąpić niezależnie od wieku psa lub kota. Zwierzę ma problem z oddawaniem moczu lub robi to częściej niż dotychczas. Czasami pojawia się też zmiana nawyków, jak sikanie w innym miejscu lub opór przed wyjściem na spacer. Nieleczona infekcja będzie się rozwijać, a postępujący białkomocz u psa i kota będzie dawał coraz dotkliwsze objawy. 

Z kolei niewydolność nerek dotyczy starszych zwierząt. Sygnałem alarmującym są nawracające problemy, które ciężko jest trwale wyleczyć standardowymi procedurami. Po przeprowadzeniu diagnostyki wykonywanej w przychodni weterynaryjnej Animal Care specjaliści często przekazują opiekunom informację, że ich pupil cierpi na nieuleczalną chorobę. 

Przewlekła niewydolność nerek może się rozwijać na podłożu rozmaitych schorzeń, między innymi:

  • idiopatycznego zapalenia tkanki śródmiąższowej nerek;
  • amyloidozy;
  • leptospirozy;
  • chorób nowotworowych nerek;
  • hiperkalcemii;
  • ostrego zapalenia nerek;
  • zakażeń bakteryjnych;
  • niewydolności serca. 

Leczenie białkomoczu u psa i kota 

W zależności od postawionej diagnozy zwierzę otrzymuje odpowiednie leki oraz zalecenia. Jeśli mamy do czynienia z infekcją, często wdrożona zostaje antybiotykoterapia. Przy niewydolności oprócz podawania leków uśmierzających ból i łagodzących różne przykre dolegliwości, ważna jest też zmiana diety. Pacjentom odwiedzającym przychodnię Animal Care zalecamy specjalistyczne karmy oraz podawanie suplementów. Psy i koty zmagające się z chorobami nerek mogą dożyć spokojnej starości, gdy będą objęte odpowiednią opieką. 

Źródła:

Ettinger SJ, Feldman EC. Glomerular diseases. Textbook of veterinary internal medicine. 7th ed. Philadelphia, Pa: Saunders, 2010

Konopacki Jan, Kowalczyk Tomasz, Bocian Renata. Podstawy fizjologii zwierząt. 2021

Wilczek Christa, Merl Kristin. Medycyna weterynaryjna Kompendium. 2018



Najczęściej czytane:

Mastocytoma u psa i kota – groźny guz skóry

Kastracja i sterylizacja psa – co warto wiedzieć?

Neosporoza – diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Usunięcie śledziony u psa i kota – co to jest, jakie są konsekwencje i kiedy jest niezbędne?

Tłuszczak u psów – co to jest i czy wymaga kontroli u weterynarza?

Co to jest splenektomia? Poznaj metodę leczenia nowotworów śledziony u psa i kota

Kostniakomięsak u psa i kota – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Badanie ERG – co to takiego, jak przebiega, jak przygotować zwierzę?