Badanie otoskopowe u psa – jak przebiega?

Badanie otoskopowe to jedna z najważniejszych procedur wykorzystywana do sprawdzania stanu kanału słuchowego zwierzęcia. Dzięki niemu można rozpoznać zmiany powodujące utratę słuchu, guzy, pasożyty i wiele innych schorzeń. Co warto wiedzieć o badaniu otoskopowym, kiedy jest przeprowadzane i jak się do niego przygotować? Wyjaśniamy.

Badanie otoskopowe u psa – jak przebiega?

Kiedy i po co przeprowadza się badanie otoskopowe?

U psów problemy z uszami pojawiają się bardzo często. Zalegająca woskowina, pasożyty, zmiany rozrostowe czy ciała obce to tylko niektóre z czynników, które mogą powodować dyskomfort pupila i stanowić zagrożenie dla zdrowia. Zdarza się również, że pies cierpi na wrodzoną lub nabytą głuchotę, która utrudnia mu funkcjonowanie, powodując m.in. trudności z wychowaniem, a niekiedy także agresją czy długotrwałym szczekaniem.

Badanie otoskopowe u psa
Badanie otoskopowe u psa

Głuchota nabyta może być wynikiem stanu zapalnego lub polipa w świetle kanału słuchowego zewnętrznego. W celu ich obejrzenia wykonuje się właśnie badanie otoskopowe, które jest przydatne przy diagnozowaniu wszelkich zmian wewnątrz ucha.

Jak wygląda badanie otoskopowe u psa?

Otoskop to urządzenie, które pozwala lekarzowi weterynarii zajrzeć do kanału słuchowego zwierzęcia. Ma ono stożkowatą budowę i emituje wiązkę jasnego światła, która pozwala dokładnie obejrzeć kanał słuchowy i błonę bębenkową. Zakończone jest powiększającą soczewką umożliwiającą dojrzenie nawet niewielkich detali. Badanie otoskopowe przeprowadza się, wsuwając aparat do ucha pacjenta. W przypadku psów, szczególnie odczuwających ból w tych okolicach, może to tworzyć spore trudności. Zwierzęcy pacjent powinien bowiem pozostawać nieruchomo, by umożliwić lekarzowi zbadanie stanu wnętrza ucha. Z tego powodu zazwyczaj badanie otoskopowe u psa przeprowadzamy w sedacji lub znieczuleniu ogólnym.

Kiedy badanie otoskopowe u psa jest wskazane?

Wczesne rozpoznanie choroby uszu pozwala na podjęcie skutecznego leczenia. Dlatego tak ważne jest obserwowanie pupila i udanie się do weterynarza od razu w przypadku zaobserwowania niepokojących objawów.

Do Animal Center warto zgłosić się z pupilem, gdy tylko zauważysz takie symptomy jak np.:

  • częste potrząsanie głową i przechylanie jej na jedną stronę,
  • częste drapanie się po uchu i jego okolicach,
  • widoczne zmiany (np. strupki) w małżowinie usznej,
  • zmiana ilości i barwy woskowiny lub wysięk z kanału słuchowego – często brązowy, ropny lub śluzowy, sklejający sierść,
  • zaczerwienienie i obrzęk małżowiny.

To objawy, które mogą być związane z różnymi schorzeniami, dlatego przed podjęciem leczenia kluczowa jest dokładna diagnostyka. Jej częścią może być badanie otoskopowe. Często pobiera się też wydzielinę do analizy lub przeprowadza np. badanie krwi. Otoskop jest też niezwykle przydatny w diagnozowaniu czasowej, częściowej lub całkowitej głuchoty. Problemy ze słyszeniem objawiają się np.:

  • brakiem reakcji na komendy głosowe,
  • brakiem reakcji na bodźce dźwiękowe – np. dzwonek do drzwi, piszczące zabawki, klaskanie, gwizdanie, wołanie,
  • trudnościami z obudzeniem śpiącego pupila i jego zdezorientowaniem lub wystraszeniem po obudzeniu,
  • agresywnym zachowaniem,
  • długotrwałym szczekaniem.

Badanie otoskopowe pozwala w tym przypadku wykluczyć niektóre przyczyny utraty słuchu – np. występowanie polipów, które fizycznie uniemożliwiają dźwiękom dotarcie do nerwów.

Maria Kłucjasz
Latest posts by Maria Kłucjasz (see all)


Najczęściej czytane:

Mastocytoma u psa i kota – groźny guz skóry

Kastracja i sterylizacja psa – co warto wiedzieć?

Neosporoza – diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Usunięcie śledziony u psa i kota – co to jest, jakie są konsekwencje i kiedy jest niezbędne?

Tłuszczak u psów – co to jest i czy wymaga kontroli u weterynarza?

Co to jest splenektomia? Poznaj metodę leczenia nowotworów śledziony u psa i kota

Kostniakomięsak u psa i kota – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Badanie ERG – co to takiego, jak przebiega, jak przygotować zwierzę?