Zaćma u kota – jak ją rozpoznać i leczyć?

Kot, który do tej pory świetnie odnajdywał się w domowym środowisku, nagle zmienia swoje zachowanie? Więcej czasu spędza na legowisku, wyraźnie zmniejszając swoją aktywność? Jako właściciel, z pewnością martwisz się o pupila. I słusznie, ponieważ to może być zaćma u kota. Dowiedz się, jak ją rozpoznać i na czym polega leczenie.

Zaćma u kota – jak ją rozpoznać i leczyć?

Zaćma u kota nie jest tak powszechna jak zapalenie spojówek, ale do przychodni Animal Center trafiają zwierzaki dotknięte zmętnieniem soczewki. Choroby nie można lekceważyć, ponieważ nieleczona doprowadza do całkowitej ślepoty utrudniającej normalne funkcjonowanie. Zła wiadomość jest taka – na schorzenie nie działają żadne domowe sposoby. Dobra wiadomość brzmi: leczenie zaćmy u kota przez weterynarza jest skuteczne.

Zaćma u kota

Zaćma – przypadłość nie tylko starszych kotów

Zaćma u kota, podobnie jak w przypadku ludzi, kojarzy się przede wszystkim ze starszym osobnikiem. Chociaż faktycznie choroba rozwija się wraz z wiekiem, wcale nie musi być związana ze starzeniem się organizmu. Zmiany w obrębie soczewki mogą dotykać młodych kociąt, ponieważ przyczyn jest więcej.

Na występowanie zaćmy u kotów wpływają m.in.:

  • przebyte urazy
  • złe odżywianie – głównie niedostateczna ilość tauryny.

Przypadłość może być także konsekwencją chorób ogólnych. Ponadto – niektóre koty zmagają się z tzw. zaćmą wrodzoną, jednak są to naprawdę sporadyczne przypadki.

Zaćma u kota – objawy

Zaćma u kota jest chorobą, która polega na zmianach w obrębie soczewki – staje się ona cięższa i twardsza, niekiedy może ulegać zwichnięciu lub nadwichnięciu. Problem w tym, że – szczególnie w początkowej fazie schorzenia – koty nie manifestują pogorszenia jakości widzenia. Jeśli ubytek oscyluje w granicach 30%, wówczas zwierzę może radzić sobie doskonale z funkcjonowaniem. Dopiero, gdy dochodzi do utraty widzenia 60% i więcej, kot będzie miał trudność z orientacją w terenie.

Jakie objawy zaćmy u kota możesz zaobserwować jako właściciel? Niepokój powinno wzbudzić potykanie się o przedmioty, niechęć do spacerowania. Zajrzyj zwierzakowi również bezpośrednio w oczy, ponieważ:

  • zmianie ulega kolor
  • dochodzi do mętnienia
  • może uwidocznić się różnica w wielkości oczu.

Jeśli zaćma będzie zaawansowana, wówczas oczy staną się zamglone – wręcz białe.

Leczenie zaćmy u kota – na czym polega?

W Animal Center zawsze rozpoczynamy od wnikliwej diagnostyki (nie tylko okulistycznej), która stanowi podstawę dalszego postępowania. Tylko wtedy leczenie zaćmy u kota ma szansę zakończyć się sukcesem. Warto bowiem mieć świadomość, że schorzenie może towarzyszyć innym chorobom, np. cukrzycy – wówczas leczenie choroby podstawowej będzie priorytetem, bo bez tego leczenie zaćmy nie ma sensu. Podczas wizyty wykonujemy badanie wzroku za pomocą oftalmoskopu i lampy szczelinowej. Jeśli zachodzi taka potrzeba, kierujemy na diagnostykę USG oka, co pozwala ocenić stan siatkówki.

W zależności od przyczyny zaćmy, stopnia zaawansowania, kondycji kota, stosuje się dwie metody leczenia:

  • farmakologiczne
  • operacyjne.

Pierwsze polega na stosowaniu tabletek, kropli, maści do oczu – preparatów przeznaczonych do zatrzymania postępu choroby.

Operacyjne leczenie zaćmy u kota to ostateczność – na szczęście interwencja chirurgiczna zdarza się bardzo rzadko. Polega to na usunięciu uszkodzonej soczewki i wszczepienie nowej. Alternatywnym rozwiązaniem jest nowoczesna metoda fakoemulsyfikacji – laserowe usunięcie zaćmy poprzez złogów w soczewce.

Usunięcie zaćmy u kota – cena

Najwięcej zainteresowania budzi laserowe usuwanie zaćmy – metoda mniej inwazyjna, która oznacza szybki powrót zwierzęcia do sprawności.

Zastanawiasz się, ile kosztuje usunięcie zaćmy u kota? Cena jest zróżnicowana i zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania choroby.

Pamiętaj! Nie podejmuj pochopnie decyzji o operacji – niech zwierzę najpierw obejrzy weterynarz, bo być może wystarczy podanie odpowiednich leków. Jedno jest jednak pewne – zaćma u kota nie może zostać zlekceważona.

Animal Center
Fanpage:
Latest posts by Animal Center (see all)


Najczęściej czytane:

Mastocytoma u psa i kota – groźny guz skóry

Kastracja i sterylizacja psa – co warto wiedzieć?

Neosporoza – diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Usunięcie śledziony u psa i kota – co to jest, jakie są konsekwencje i kiedy jest niezbędne?

Tłuszczak u psów – co to jest i czy wymaga kontroli u weterynarza?

Co to jest splenektomia? Poznaj metodę leczenia nowotworów śledziony u psa i kota

Kostniakomięsak u psa i kota – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Badanie ERG – co to takiego, jak przebiega, jak przygotować zwierzę?