Tasiemiec u kota – objawy, leczenie i profilaktyka

Tasiemiec jest pasożytem, który bytuje w jelicie cienkim. Do przeżycia potrzebuje żywiciela, zatem rzadko doprowadza do jego śmierci, choć jego obecność negatywnie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu.

W sprzyjających warunkach może osiągnąć długość nawet kilkudziesięciu centymetrów. Dowiedz się, jak dochodzi do zakażenia tasiemcem u kotów, jakie są tego objawy i jak wyleczyć pupila.

Tasiemiec u kota – objawy, leczenie i profilaktyka

Tasiemiec u kota – sposoby zakażenia

Do zakażenia tasiemcem u kota może dojść poprzez spożycie żywicieli pasożyta, czyli np. martwych zwierząt lub pcheł, a także zjedzenie zakażonego mięsa lub odchodów, w których znajdują się jaja. 

Jednak na tasiemca narażone są nie tylko koty wychodzące, ale także przebywające stale w domu. Jaja tasiemca można przynieść np. na butach lub ubraniach. 

Typowe objawy tasiemca u kota

Najłatwiejszym sposobem rozpoznania tasiemca u kota jest znalezienie w odchodach jaj pasożyta. Wyglądają jak białe ziarenka ryżu lub nasiona ogórka.

Często można zauważyć poruszającego się tasiemca w okolicach odbytu. Oprócz objawów widocznych "gołym okiem", zakażeniu mogą towarzyszyć:

  • problemy z trawieniem i wchłanianiem się składników odżywczych spowodowane uszkodzeniami mechanicznymi jelita, takie jak biegunki, zaparcia, anemia,
  • nieprawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego wywołane toksycznymi metabolitami tasiemca, takie jak drgawki, otępienie, niepokój, nerwowość,
  • lizanie skóry w okolicy odbytu spowodowane świądem.

Czasami zakażenie tasiemcem przebiega bezobjawowo. Dlatego tak istotne są regularne badania, zwłaszcza u kotów niewychodzących.

Konsekwencje zakażenia tasiemcem u kota

Obecność tasiemca nie wpływa pozytywnie na organizm kota, nawet jeśli nie daje żadnych objawów. Na skutek zakażenia może dojść do:

  • niedrożności jelita – w przypadku dużych osobników,
  • stanu zapalnego skóry wokół odbytu,
  • wychudzenia,
  • zahamowania wzrostu,
  • pogorszenia się wyglądu sierści.

Dlatego tak istotne jest nie tylko szybkie wykrycie go, ale także wprowadzenie odpowiedniego leczenia.

Tasiemiec u kota – leczenie

Jeśli podejrzewasz tasiemca u kota, niezwłocznie zgłoś się do weterynarza. Specjalista pomoże określić, czy objawy są na pewno wywołane pasożytami, czy wynikają z bardziej poważnych problemów.

Jeśli diagnoza została potwierdzona, najczęściej podaje się preparaty zawierające takie substancje jak prazikwantel, epsiprantel lub fenbendazol, które powodują paraliż mięśni gładkich pasożytów i w rezultacie ich śmierć. 

Zazwyczaj mają one postać kropli typu spot-on, które aplikuje się na kark zwierzęcia. Jest to jeden z najłagodniejszych dla organizmu i najłatwiejszych dla właściciela sposobów eliminowania tasiemca.

Profilaktyka przeciwpasożytnicza u kota

Aby zapobiec zakażeniu pasożytami u kota, zadbaj przede wszystkim o profilaktykę przeciwpchelną. Pchły bardzo często są nosicielami larw tasiemca, więc ryzyko zarażenia się jest bardzo wysokie. 

Oprócz stosowania preparatów przeciwpchelnych, należy pamiętać o dokładnym i systematycznym sprzątaniu miejsc, w których przebywało zapchlone zwierzę. Dzięki temu unikniesz wtórnego zakażenia.

Tasiemiec u kota to poważny problem, z którym należy jak najszybciej się rozprawić, aby nie dopuścić do przykrych konsekwencji. O więcej informacji na temat walki z tym pasożytem zapytaj weterynarza!

Zobacz: Usługa odrobaczania kotów w Animal Center

Źródła:

R.W Nelson, C.G. Couto, Choroby wewnętrzne małych zwierząt, 2016

W. Zygner, Problematyczna diagnostyka i zwalczanie inwazji Dipylidium caninum u psów i kotów, 2012

 J. L. Gundłach, A.B. Sadzikowski, Parazytologia i parazytozy zwierząt, 2004



Najczęściej czytane:

Mastocytoma u psa i kota – groźny guz skóry

Kastracja i sterylizacja psa – co warto wiedzieć?

Neosporoza – diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Usunięcie śledziony u psa i kota – co to jest, jakie są konsekwencje i kiedy jest niezbędne?

Tłuszczak u psów – co to jest i czy wymaga kontroli u weterynarza?

Co to jest splenektomia? Poznaj metodę leczenia nowotworów śledziony u psa i kota

Kostniakomięsak u psa i kota – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Badanie ERG – co to takiego, jak przebiega, jak przygotować zwierzę?