Robaki u psa – jak rozpoznać i jak leczyć?

Robaki to częsta przypadłość u psów. W wielu przypadkach walka z pasożytami trwa już od narodzin pupila aż do końca jego życia. Z tego powodu występowanie robaków często jest… bagatelizowane.

Jednak takie postępowanie może zakończyć się nie tylko cierpieniem ukochanego pupila, ale nawet jego przedwczesną śmiercią. Dowiedz się, jakie objawy dają pasożyty u psów i jak odrobaczyć zwierzęta.

Robaki u psa – jak rozpoznać i jak leczyć?

Pasożyty u psa – rodzaje

Robaki, a dokładnie pasożyty wewnętrzne, to organizmy, które bytują głównie w jelicie cienkim i grubym zwierzęcia.

Żywią się organizmem nosiciela, dlatego ich obecność wpływa negatywnie na wszystkie układy w ciele zwierzęcia.

Psy najbardziej podatne są na:

  • tasiemce – dorosły przedstawiciel tego gatunku może mieć nawet 40 cm długości. Ich nosicielami, czyli żywicielami pośrednimi, są głównie pchły, które żywią się ich jajami,
  • glisty – dorosłe osobniki mają kilkanaście centymetrów długości i przypominają białe nitki. Bardzo zaraźliwe i niebezpieczne dla zwierząt oraz ludzi,
  • pierwotniaki jelitowe – wywołują groźne choroby takie jak kokcydioza i giardioza, które zagrażają nie tylko czworonogom, ale także ich właścicielom.

Każdy pasożyt inaczej wpływa na funkcjonowanie organizmu, jednak objawy zakażenia nimi są dość podobne, choć niespecyficzne. 

Robaki u psa – objawy

Z uwagi na to, że pasożyty bytują w przewodzie pokarmowym, typowymi objawami zakażenia są wymioty i biegunka.

W zaawansowanym stadium choroby można zauważyć poruszające się larwy lub dorosłe osobniki w odchodach lub zwróconej treści pokarmowej.

Jednak warto pamiętać, że robaki u psa często dają także niespecyficzne objawy, takie jak:

  • spadek masy ciała, mimo dużego apetytu,
  • niespokojne zachowanie,
  • drgawki,
  • nadpobudliwość,
  • kaszel,
  • wzdęcia,
  • apatia,
  • saneczkowanie, czyli pocieranie odbytem o podłoże,
  • matowa, brzydka sierść,
  • podrażnienia skóry.

Zdarza się, że objawy pasożytów u psa są mylone z innymi chorobami. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie wykonywać badania w kierunku obecności organizmów cudzożywnych. 

Pasożyty u psa – sposoby zakażenia

U psów nietrudno o zakażenie pasożytami. Na spacerach czworonogi często mają kontakt z innymi przedstawicielami gatunku, a także z ich odchodami.

Wystarczy krótki kontakt z zakażonym materiałem, aby zgromadzone tam jaja przedostały się do organizmu pupila. 

Jednak kontakt z jajami mogą mieć zwierzęta w każdym wieku, także jeszcze nienarodzone szczenięta. Jeśli matka jest zakażona, larwy pasożytów krążą w jej krwi, przedostając się przez łożysko do organizmu płodów.

W rezultacie psy przychodzą na świat już z robakami. Dlatego weterynarze zachęcają do odrobaczania zwierząt już w 2. tygodniu ich życia. 

Larwy mogą przedostać się także przez ssanie mleka matki oraz zjedzenie zepsutej żywności lub szczątków zakażonego ptaka. 

Odrobaczanie – eliminacja robaków u psa

Ze względu na wysokie ryzyko zakażenia pasożytami, u młodych psów odrobaczanie jest rutynowym działaniem, a wręcz jednym z obowiązków każdego właściciela. Często wykonuje się je systematycznie, nawet jeśli zwierzę nie ma żadnych symptomów, ponieważ zdarza się, że zakażenie przebiega bezobjawowo.

Według zaleceń pierwsze odrobaczanie należy wykonać już w 14. dniu życia psa. Dzięki temu zapobiega się problemom immunologicznym i neurologicznym.

Drugą dawkę leku podaje się 2 tygodnie później, trzecią na 10 dni przed pierwszym szczepieniem, a czwartą między 12. a 16. tygodniem życia pupila. Następnie u dorosłych zwierząt odrobaczanie należy powtarzać 3-4 razy w roku po przeprowadzeniu badań koproskopowych. 

Pamiętaj, że pasożyty u psa mogą wpłynąć negatywnie nie tylko na jego zdrowie, ale również na Twoje! Dlatego regularnie go odrobaczaj, a unikniesz problemów w przyszłości. 

Zobacz: Usługa odrobaczania psów w Animal Center

Źródła:

Wiercińska-Drapało A., Boroń-Kaczmarska A., Choroby zakaźne i pasożytnicze, 2017

Gundłach J.,Sadzikowski A., Parazytologia i parazytozy zwierząt, 2004 

Karamon J., Kochanowski M., Sroka J. i wsp.: The prevalence of Echinococcus multilocularis in red foxes in Poland – current results (2009-2013). Parasitol. Res., 2014,



Najczęściej czytane:

Mastocytoma u psa i kota – groźny guz skóry

Kastracja i sterylizacja psa – co warto wiedzieć?

Neosporoza – diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Usunięcie śledziony u psa i kota – co to jest, jakie są konsekwencje i kiedy jest niezbędne?

Tłuszczak u psów – co to jest i czy wymaga kontroli u weterynarza?

Co to jest splenektomia? Poznaj metodę leczenia nowotworów śledziony u psa i kota

Kostniakomięsak u psa i kota – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Badanie ERG – co to takiego, jak przebiega, jak przygotować zwierzę?