Psy najbardziej narażone na dyskopatię i jak jej zapobiec

Zmiany w obrębie tarczek międzykręgowych (degeneracja, przesunięcie, wypadnięcie) prowadzą do powstania choroby kręgosłupa, jaką jest dyskopatia. Daje ona objawy neurologiczne i prowadzi do ucisku na rdzeń kręgowy i jego korzenie. Które psy są najbardziej narażone na dyskopatię i jak jej zapobiec? O czym warto pamiętać w tym przypadku?

Psy najbardziej narażone na dyskopatię i jak jej zapobiec

Dyskopatia u psa

Schorzenie może doprowadzić nawet do paraliżu, który powoduje brak możliwości poruszania kończynami miednicznymi i piersiowymi. Zmiany w obrębie kręgosłupa mogą szybko się rozwijać i sprawiać psu ogromny ból. Objawy mogą także pojawiać się stopniowo i prowadzić do dyskomfortu u pupila. Pies jest senny, nie ma apetytu i nie chce się ruszać. Podczas dotyku odczuwać może ból, tak samo jak podczas załatwiania potrzeb fizjologicznych.

Psy najbardziej narażone na dyskopatię i jak jej zapobiec

Przyczyny choroby nie są dokładnie znane, jednak związane są zazwyczaj z naturalnym procesem starzenia się dysków w kręgosłupie i ich uszkadzania. Okazuje się, że dyskopatia może wystąpić u każdego pupila, zarówno młodego, jak i starszego. Jednakże częściej schorzenie dotyka psy ras małych. Mowa tutaj głównie o następujących rasach:

  • pekińczyk
  • jamnik,
  • pudel miniaturowy,
  • beagle,
  • lhasa apso,
  • welsh corgi,
  • shih tzu,
  • buldożek francuski.

Warto podkreślić, że większe rasy psów także mogą zachorować - dyskopatia występuje również u bokserów, owczarków niemieckich, czy u dobermanów. U dużych psów dosyć często spotykane jest porażenie kończyn związane z wypadnięciem jądra miażdżystego.

Jeśli chodzi o zapobieganie chorobie, bardzo ważne jest dbanie o kondycję psa i jego tryb życia. Otyłość i zbyt duża masa ciała prowadzą do obciążenia kręgosłupa, co prowadzi bardzo łatwo do schorzeń.

Zwierzęcia nie należy przekarmiać i warto zadbać o jego aktywność ruchową. Pies ze zbyt dużą masą ciała narażony jest bowiem na wiele innych ciężkich chorób, które zagrażać będą także jego życiu.

Podkreślić należy, że dyskopatia dotyczyć może zarówno młodych piesków, jak i tych starszych, gdyż tutaj dokładnej reguły nie ma.

Jak rozpoznać chorobę?

Pierwszym z objawów dyskopatii u psa jest ból w obszarze kręgosłupa. Może on promieniować na inne obszary, uniemożliwiając pupilowi normalne funkcjonowanie. Inną dolegliwością jest niedowład kończyn, porażenie kończyn, zatrzymanie moczu oraz nietrzymanie kału. Pupil szybko staje się osowiały i nie ma ochoty na zabawę i ruch. W tym przypadku konieczna jest szybka wizyta u lekarza weterynarii, który przeprowadzi kompleksowe badania.

Leczenie schorzenia

Jeśli choroba przybrała początkowy etap, zazwyczaj lekarz wykonuje zabieg usunięcia wypadniętego dysku, co da psu ogromną ulgę. Objawy po zabiegu powinny szybko ustąpić, jednak w dużym stopniu zależą także od tego, jak długo uciskany był rdzeń kręgowy.

Nie zawsze operacja jest konieczna - czasami wystarczy korzystanie z fizjoterapii, podawanie psu lekarstw i ograniczenie jego ruchliwości. W tym celu korzysta się z klatki, w której pies powinien się znajdować przez kilka tygodni. Niezwykle ważnym aspektem jest późniejsza rehabilitacja i dbanie o psa, aby czuł się bezpiecznie i szybko powrócił do sprawności. Postępujmy zatem zgodnie ze wskazówkami lekarza i postarajmy się zapewnić psu jak najlepsze warunki do powrotu do zdrowia.

Istnieje kilka ras psów, które są bardziej narażone na dyskopatię niż inne. Jednak pamiętajmy, że choroba może zaatakować każdego psa, zwłaszcza czworonoga z otyłością i niewielką aktywnością ruchową. To schorzenie może mieć przykre następstwa, dlatego należy jak najszybciej przystąpić do leczenia dyskopatii - czytaj więcej.

Animal Center
Fanpage:


Najczęściej czytane:

Mastocytoma u psa i kota – groźny guz skóry

Kastracja i sterylizacja psa – co warto wiedzieć?

Neosporoza – diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Usunięcie śledziony u psa i kota – co to jest, jakie są konsekwencje i kiedy jest niezbędne?

Tłuszczak u psów – co to jest i czy wymaga kontroli u weterynarza?

Co to jest splenektomia? Poznaj metodę leczenia nowotworów śledziony u psa i kota

Kostniakomięsak u psa i kota – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Badanie ERG – co to takiego, jak przebiega, jak przygotować zwierzę?