Jak często odrobaczać psa?

Pasożyty u psów to jeden z najczęściej występujących problemów z ich zdrowiem. Niestety ryzyko zachorowania na robaki jest bardzo wysokie u czworonogów, ponieważ spędzają one dużo czasu na zewnątrz. Tam bardzo łatwo o kontakt z zakażonymi szczątkami lub odchodami innych zwierząt. Dlatego tak istotne jest, aby regularnie eliminować pasożyty. Dowiedz się, co ile odrobaczać psa.

Jak często odrobaczać psa?

Psy mogą zarazić się pasożytami na wiele sposobów. Czasami do zakażenia dochodzi jeszcze w okresie prenatalnym. Jeśli suka ma robaki, ich larwy mogą krążyć w jej naczyniach krwionośnych i przez pępowinę przedostać się do organizmu szczeniąt. W rezultacie maluchy przychodzą na świat zakażone. Do zarażenia może dojść także po porodzie, jeśli nowonarodzone zwierzęta ssą mleko od chorej matki, zjedzą zakażone mięso lub będą mieć kontakt z innym chorym czworonogiem.

Odrobaczanie szczeniaków – kiedy rozpocząć?

Pierwsze odrobaczanie psów zaleca się przeprowadzić pomiędzy 2. a 3. tygodniem życia zwierząt. W tym czasie zabieg polega na podaniu dwóch dawek preparatu w odstępie 48-godzinnym. Kolejne odrobaczania należy przeprowadzić:

  • po 2 tygodniach od poprzedniego zabiegu – ponownie w podwójnej dawce podanej co dwa dni,
  • po 3 tygodniach od poprzedniego – na 10 dni przed pierwszym szczepieniem,
  • pomiędzy 12. a 16. tygodniem życia,
  • co 3. miesiące, aż do ukończenia 1. roku życia. 

Pamiętaj, że odrobaczanie jest niezbędne, nawet jeśli zachowanie psa nie świadczy o obecności pasożytów. Wiele zwierząt przechodzi zakażenie robakami bezobjawowo, ale nie oznacza to, że ich obecność nie wpływa negatywnie na kondycję pupila.

Tabletki na odrobaczenie psa – jak podać?

Tabletki na odrobaczanie należy podawać psu bezpośrednio do pyska. Jeśli pupil odmawia przyjęcia leku, spróbuj przemycić tabletkę z ulubionym smaczkiem, wymieszać z mokrą karmą lub połączyć z wodą, a następnie zaaplikować mieszaninę strzykawką bezpośrednio do pyska.

Jak działają tabletki na odrobaczenie psa?

Tabletki na odrobaczanie psa zawierają różne substancje czynne, w tym np. fenbendazol, prazikwantel czy milbemycynę. Oddziałują one negatywnie na komórki pasożytów, zmniejszają przepuszczalność ich błony, spowalniają ich rozwój i niszczą je.

Robaki w kupie psa po odrobaczeniu – czy powinny się pojawić?

Obserwowanie kupy zwierzęcia po zabiegu odrobaczania to niezbędny etap leczenia. W ten sposób można dowiedzieć się, czy lek zadziałał. Jeśli po kilku dniach od podania tabletek w kale znajdują się niewielkie, białe grudki lub nitki, to znak, że preparat zadziałał poprawnie. 

Jak długo pies wydala robaki po odrobaczeniu?

Czas wydalania robaków po zabiegu odrobaczania jest indywidualny i zależy od stopnia zaawansowania choroby. Może trwać od kilku do kilkunastu dni. 

Tabletki na odrobaczenie psa – skutki uboczne

Podawanie zwierzęciu tabletek na odrobaczanie niesie ze sobą różne skutki uboczne. Najczęściej występujące to:

  • apatia,
  • drgawki,
  • nudności,
  • brak łaknienia,
  • biegunka lub zaparcia,
  • ślinotok.

Warto pamiętać, że pojawiają one zazwyczaj, gdy środek jest niewłaściwie dobrany lub jego ilość jest zbyt duża. Wtedy trzeba zgłosić się do lekarza.

Dlaczego pies może wymiotować po tabletce na odrobaczenie?

Wymioty po podaniu tabletki mogą się zdarzać zwłaszcza u psów z wrażliwym przewodem pokarmowym. Ich składniki mają toksyczne działanie, co może podrażniać błonę śluzową żołądka i przyczyniać się do zwracania treści pokarmowej.

Zachowanie psa po odrobaczeniu – co jest normalne?

Zazwyczaj zachowanie pupila po odrobaczeniu znacznie się poprawia. Zwierzę znów jest pełne energii, chętnie się bawi i je. Do tego polepsza się jego kondycja. Można także zauważyć poprawę wyglądu sierści. 

Reakcja psa po odrobaczeniu – co powinno niepokoić?

Jeśli po podaniu tabletek, pies dziwnie się zachowuje, ciężko oddycha czy nie może znaleźć sobie miejsca, należy go bacznie obserwować. Objawy te powinny minąć po kilku godzinach. Gdy tak się nie dzieje, a do tego pojawiają się inne skutki uboczne, zgłoś się do lekarza.

Odrobaczanie dorosłych psów – kiedy i jak często? 

Kiedy pies osiągnie dojrzałość, odrobaczanie powinno stać się niezbędnym zabiegiem wykonywanym regularnie w określonych odstępach czasu. Zaniedbanie tej kwestii może prowadzić do wielu groźnych konsekwencji, w tym np. spadku odporności i podwyższonego ryzyka zachorowania na poważne schorzenia. 

Częstotliwość podania leku zależy m.in. od charakteru zwierzęcia i stylu jego życia. Otóż, jeśli pies:

  • większość czasu spędza w domu lub mieszkaniu, a na zewnątrz wychodzi tylko na spacery pod opieką człowieka, zaleca się go odrobaczać min. 2 razy w roku.,
  • należy do grupy czworonogów myśliwskich, żyje na zewnątrz lub ma kontakt z innymi przedstawicielami jego gatunku, leki przeciwpasożytnicze należy podawać częściej, nawet co 3 miesiące,
  • bierze udział np. w wystawach i konkursach, gdzie jest duże skupisko przedstawicieli jego gatunku, należy wdrożyć indywidualny tryb odrobaczania po uzgodnieniu z weterynarzem.

Pamiętaj, żeby nie podawać leków na własną rękę, nawet jeśli zwierzę było wcześniej odrobaczane. Podanie niewłaściwej dawki lub przeterminowanego leku może bardzo negatywnie wpłynąć na zdrowie pupila.

Pasożyty u psa – jak rozpoznać?

Robaki żerują głównie w jelicie cienkim zwierzęcia, zatem pierwsze objawy ich występowania pochodzą ze strony układu pokarmowego. Są to najczęściej wzdęcia, biegunka i wymioty – w treści można zauważyć larwy pasożytów. Oprócz tego mogą wystąpić mniej typowe symptomy, takie jak:

  • utrata masy ciała,
  • kaszel i trudności z oddychaniem,
  • apatia lub nadpobudliwość,
  • nieładna sierść,
  • pocieranie odbytem o podłogę, czyli tzw. saneczkowanie.

Jeśli podejrzewasz robaki u swojego pupila, niezwłocznie zgłoś się do przychodni weterynaryjnej. W Animal Center, zanim specjalista zleci odpowiednie leki, dokładnie ogląda zwierzę i sprawdza jego kondycję. Dzięki temu może dopasować dawkę preparatu, tak aby zabieg odrobaczania był skuteczny. 

Odrobaczanie wykonuj tylko pod okiem weterynarza. Dzięki temu Twój pies będzie zdrowy i szczęśliwy!

Źródła:

Klockiewicz M., Niuanse profilaktycznego odrobaczania psów, „Magazyn Weterynaryjny” 2009, vol. 18, nr 149, s. 1041-1043

Kotomski G., Odrobaczać czy nie odrobaczać, „Magazyn Weterynaryjny” 2003, vol. 12, nr 84, s. 5-6

Bowman D.D., Parazytologia Weterynaryjna. Georgis, Wydawnictwo Elsevier, Warszawa 2012

http://ph.ptz.icm.edu.pl/wp-content/uploads/2016/12/9-Zawi%C5%9Blak.pdf



Najczęściej czytane:

Mastocytoma u psa i kota – groźny guz skóry

Kastracja i sterylizacja psa – co warto wiedzieć?

Neosporoza – diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Usunięcie śledziony u psa i kota – co to jest, jakie są konsekwencje i kiedy jest niezbędne?

Tłuszczak u psów – co to jest i czy wymaga kontroli u weterynarza?

Co to jest splenektomia? Poznaj metodę leczenia nowotworów śledziony u psa i kota

Kostniakomięsak u psa i kota – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Badanie ERG – co to takiego, jak przebiega, jak przygotować zwierzę?