Ile trwa ciąża u psa

Twoja pupilka ostatnio miała cieczkę i podejrzewasz, że jest w ciąży? A może masz rasową suczkę i planujesz dopuścić ją do samca, aby mieć szczeniaki? Pamiętaj, że ciąża to duże obciążenie dla jej organizmu, dlatego należy zapewnić jej odpowiednią opiekę zarówno przed urodzeniem szczeniąt, jak i po tym wydarzeniu. Nie wiesz, jak to zrobić? Poznaj najważniejsze informacje o ciąży u psów.

Ile trwa ciąża u psa

Choć ciąża to w pełni fizjologiczny stan, nie należy pozostawiać suki w tym czasie samej sobie. Zaniedbanie może prowadzić do obumarcia płodów lub ich słabej kondycji po narodzinach albo pogorszenia się stanu zdrowia mamy. Jeśli nie chcesz dopuścić do straty szczeniaków lub ukochanego pupila, powinieneś mieć podstawową wiedzę z zakresu ciąży u psów.

Ile trwa ciąża u psów?

Wielu właścicieli zwierząt zauważa ciążę u swojego psa dopiero w momencie, gdy powiększą się brzuch i sutki, czyli ok. 4-5 tygodni przed porodem. Nic dziwnego. U większości suk pierwsze tygodnie tego magicznego procesu mijają zupełnie bezobjawowo, więc nietrudno to przegapić.

Jednak warto wiedzieć, że cała ciąża u psów trwa ok. 60 dni od momentu zapłodnienia suki przez samca, czyli ok 9. tygodni, a w każdym z nich zachodzą niesamowite zmiany zarówno w organizmie matki, jak i szczeniąt. 

Jak przebiega ciąża u psów?

Zastanawiasz się, co dzieje się w organizmie ciężarnej suczki? Powstawanie nowego życia to zawsze fascynujący proces! Oto, jak przebiega ciąża u psów w poszczególnych tygodniach. 

  • 1. tydzień ciąży – brak charakterystycznych zmian w zachowaniu i wyglądzie psa. Niektóre suczki mogą wymiotować.
  • 2. tydzień ciąży – zarodki zagnieżdżają się w macicy.
  • 3. tydzień ciąży – zmienia się zachowanie psa, który staje się wrażliwy, przestaje lubić podróże samochodem lub źle znosi obecność innych czworonogów.
  • 4. tydzień ciąży – najbardziej intensywny etap rozwoju płodów, które są teraz bardzo narażone na uszkodzenia lub wady rozwojowe.
  • 5. tydzień ciąży – delikatnie powiększa się brzuch, zwiększa się ilość płynu owodniowego, u psów rozwija się płeć.
  • 6. tydzień ciąży – brzuch i sutki są wyraźnie powiększone, co budzi zainteresowanie suczki. U płodów pojawiają się pazury.
  • 7. tydzień ciąży – u psa może zwiększyć się apetyt. Można wyczuć ruchy szczeniaków.
  • 8. tydzień ciąży – suczka często odpoczywa, jest ociężała i zmęczona. Pierworódkom mogą dokuczać ruchy płodów, przez co może zgniatać brzuch lub się drapać.
  • 9. tydzień ciąży – pies jest mało aktywny, wyraźnie przygotowuje się do nadejścia szczeniąt. 

Niezależnie od tego, na jakim etapie odkryłeś, że Twoja suka jest w ciąży, koniecznie powinieneś odwiedzić weterynarza jeszcze przed porodem. 

Jakie badania trzeba wykonać u psa w ciąży?

Pierwsze badania powinieneś wykonać zanim dopuścisz samca do suki. Jeśli chcesz, żeby pupilka przeżyła poród, a wszystkie szczeniaki były zdrowe, przed ciążą zrób badania krwi, przeprowadź leczenie na pasożyty, zaktualizuj szczepienia i zadbaj o dietę psa. 

Następnym badaniem powinno być USG jamy brzusznej w okolicy 4. tygodnia ciąży. Jest ono niezbędne do tego, aby potwierdzić obecność płodów w macicy i ustalić ich liczbę oraz podjąć decyzję na temat sposobu rozwiązania. W okolicy 7. tygodnia ciąży warto wykonać badania krwi w celu wykrycia m.in. anemii. 

Pod koniec ciąży można zrobić badanie RTG, które pozwoli ustalić stan rozwoju szczeniąt. Należy również zacząć regularnie badać temperaturę zwierzęcia, aby wykryć zbliżający się poród, ponieważ nagły spadek temperatury ciała to znak, że rozwiązanie nastąpi w przeciągu ok. 24 godzin.

Jeśli Twoja suka jest w ciąży, nie czekaj, tylko zgłoś się do weterynarza. Dzięki temu cały proces będzie miał z pewnością szczęśliwe zakończenie. 

Czytaj więcej:

Jak przygotować psa i kota do USG jamy brzusznej

USG psa i kota w ciąży

Literatura:

Merzwa K.: Dziewięć ważnych tygodni. Przebieg ciąży i opieka nad ciężarną suką

Niżański W.: Fizjologia ciąży u suk. W: Rozród psów, pod red. A. Dubiela, WAR Wrocław 2000, 238-248

Ingarden J.: Fizjologia ciąży. Materiały szkoleniowe: Warsztaty Kliniczne „Rozród Psów”, cz. 2, pt. „Wybrane zagadnienia z zakresu ciąży, porodu i okresu neonatalnego psów”. KW Therios Myślenice 2003, 4-7

Norbert Czubaj
Latest posts by Norbert Czubaj (see all)


Najczęściej czytane:

Mastocytoma u psa i kota – groźny guz skóry

Kastracja i sterylizacja psa – co warto wiedzieć?

Neosporoza – diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Usunięcie śledziony u psa i kota – co to jest, jakie są konsekwencje i kiedy jest niezbędne?

Tłuszczak u psów – co to jest i czy wymaga kontroli u weterynarza?

Co to jest splenektomia? Poznaj metodę leczenia nowotworów śledziony u psa i kota

Kostniakomięsak u psa i kota – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Badanie ERG – co to takiego, jak przebiega, jak przygotować zwierzę?