Kostniakomięsak u psa i kota – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Twój pupil nagle zaczął kuleć i piszczeć z bólu przy próbie chodzenia? Coraz mniej je, niechętnie się bawi, ciężko oddycha i wyraźnie traci na wadze? A może niespodziewanie zaczął krwawić z nosa lub stał się agresywny? To mogą być objawy kostniakomięsaka – podstępnego nowotworu, który atakuje znienacka bez względu na wiek pupila. Dowiedz się więcej o tej chorobie, rokowaniach i metodach leczenia.

Kostniakomięsak u psa i kota – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Kostniakomięsak to jeden z najbardziej agresywnych typów nowotworów kości u domowych zwierząt. W ¾ przypadków zmiany obejmują szkielet obwodowy, najczęściej nasady kończyn górnych. Jednak mogą występować także na kościach czaszki, a także tkankach miękkich. 

Przyczyny występowania kostniakomięsaka u kota i psa

Choć nie określono konkretnych przyczyn występowania kostniakomięsaka u psa i kota, wskazuje się, że za powstawanie zmian odpowiadają niewłaściwy wzrost komórek kostnych i hormony. Guzy najczęściej tworzą się w miejscach złamania kości. Prawdopodobnie jest to związane ze zbyt szybko proliferacją komórek.

W klinice weterynaryjnej Animal Center najczęściej kostniakomięsaka diagnozuje się u zwierząt około 7. roku życia. Jednak warto pamiętać, że choroba może dotknąć zwierzęta w każdym wieku. Istnieje także wyższe ryzyko zachorowania, jeśli Twój pies jest rasy typu np. owczarek niemiecki, bokser, bernardyn, rottweiler lub golden retriever. W przypadku kotów nie ma predyspozycji rasowej.

Diagnoza kostniakomięsaka u psa i kota

Wielu doświadczonych weterynarzy stawia diagnozę na podstawie obserwacji zachowania zwierzęcia i badania palpacyjnego. Jednak aby potwierdzić chorobę, niezbędne jest wykonanie:

  • badania rentgenowskiego – RTG jest niezbędne, aby móc ocenić zakres zmian oraz stan i kondycję kości,
  • tomografii komputerowej – badanie TK jest potrzebne, aby rozszerzyć diagnostykę oraz ustalić zasięg zmian nowotworowych. Wykonuje się je w celu oszczędzenia zdrowych części kości podczas operacji,
  • badania histopatologicznego – biopsja jest konieczna do tego, aby określić charakter zmian i móc wdrożyć odpowiednie leczenie,
  • badania morfologicznego i moczu oraz USG jamy brzusznej – są istotne dla oceny ogólnego stanu zdrowia zwierzęcia, co ma znaczenie przy operacji i chemioterapii.

Warto pamiętać także o RTG klatki piersiowej. 90% mięsaków kotów i psów daje przerzuty do płuc. 

Leczenie mięsaka psa i kota

Najlepszym sposobem na wyleczenie zwierzęcia jest amputacja chorej kończyny, nawet w przypadku dużych i ciężkich psów czy kotów. Operacja jest niezwykle skuteczna, ponieważ od razu eliminuje źródło bólu i przyczynę problemów. Wbrew obawom właścicieli, wiele zwierząt nawet nie zauważa 

braku kończyny i szybko uczy się poruszać na pozostałych łapach. Amputację przeprowadza się także, jeśli zmiany są zlokalizowane na żebrach czy kościach czaszki. 

Uzupełnieniem leczenia jest chemioterapia, która jest skutecznym sposobem na spowolnienie przerzutów do innych części ciała. W przypadku braku zgody na usunięcie kończyny weterynarz może zlecić stosowanie leków przeciwbólowych, które nie wyeliminują problemu, ale pomogą zmniejszyć cierpienie zwierzęcia. 

Pamiętaj, że kostniakomięsak powoduje bardzo duży ból, przez co pupil bardzo cierpi. Dlatego ważne jest, aby jak najszybciej podjąć jego leczenie. 

Literatura:

Rafał Sapierzyński, Nowotwory narządu ruchu u psów i kotów

Katarzyna Kliczkowska, Rafał Sapierzyński, Mięsaki poiniekcyjne u kotów – przegląd aktualnego piśmiennictwa

Douglass K. Macintire, Kenneth J. Drobatz, Steven C. Haskins, William D. Saxon, Podręcznik stanów nagłych oraz intensywnej opieki medycznej u małych zwierząt, Galaktyka

Ewa Kautz
Latest posts by Ewa Kautz (see all)


Najczęściej czytane:

Mastocytoma u psa i kota – groźny guz skóry

Kastracja i sterylizacja psa – co warto wiedzieć?

Neosporoza – diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Usunięcie śledziony u psa i kota – co to jest, jakie są konsekwencje i kiedy jest niezbędne?

Tłuszczak u psów – co to jest i czy wymaga kontroli u weterynarza?

Co to jest splenektomia? Poznaj metodę leczenia nowotworów śledziony u psa i kota

Kostniakomięsak u psa i kota – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Badanie ERG – co to takiego, jak przebiega, jak przygotować zwierzę?