Chemioterapia psów i kotów, czyli chemia, jako sposób leczenia nowotworów
Prawie każdego dnia do kliniki weterynaryjnej trafia zwierzę z podejrzeniem nowotworu. W wielu przypadkach diagnoza jest pozytywna, co prowadzi do konieczności wdrożenia odpowiedniego leczenia. Jedną z najczęściej stosowanych metod jest chemioterapia, której celami są poprawa jakości życia pupila i doprowadzenie do remisji choroby. Dowiedz się, jakie są korzyści i konsekwencje wykorzystania tego sposobu leczenia nowotworów.
Słowo "chemioterapia" budzi w Tobie strach i przerażenie? Nic dziwnego. Wiele osób ma bardzo smutne doświadczenia związane z tą metodą leczenia. Jednak w przypadku nowotworów u zwierząt jest to jedyny sposób na to, aby przedłużyć życie ukochanego czworonoga.
Jak działa chemioterapia?
Pies i kot, które chorują na nowotwór, bardzo cierpią. Dlatego trzeba szybko postawić diagnozę i od razu rozpocząć terapię dopasowaną do charakteru zmian. Choć istnieje wiele metod leczenia tej choroby, zdarza się, że chemioterapia jest nie tylko najlepszym, ale także jedynym sposobem na poprawę jakości życia pacjenta.
Terapia chemią kota i psa polega na wprowadzeniu do organizmu zwierzęcia dożylnie lub podskórnie leków cytostatycznych, które mają za zadanie zniszczyć patologiczne komórki i zapobiec ich odbudowywaniu się oraz przerzutom na inne organy. Zdarza się, że oprócz komórek rakowych niszczą także zdrowe tkanki, co prowadzi do wielu objawów niepożądanych.
Jakie są skutki chemioterapii kota i psa?
Wielu opiekunów boi się chemioterapii ze względu na toksyczne działanie podawanych preparatów. Jednak w przeciwieństwie do ludzi, zwierzęta lepiej znoszą przyjmowanie chemii. Psy i koty, które są pacjentami Animal Center, po podaniu preparatów często przez pierwsze dni zachowują się normalnie. Pogorszenie samopoczucia najczęściej pojawia się między 3. a 5. dniem po chemioterapii. Do najczęściej występujących działań niepożądanych zalicza się:
- zaczerwienienie i owrzodzenie skóry w okolicy wkłucia,
- problemy ze strony układu pokarmowego, w tym m.in. wymioty, mdłości, brak apetytu, biegunka,
- obniżenie odporności,
- neutropenię,
- niedokrwistość,
- wypadanie sierści lub wibrysów.
Objawy zazwyczaj mijają po około 48 h i nie występują aż do ponownego podania chemii. Warto zgłaszać weterynarzowi wszystkie działania niepożądane, które pojawiły się po chemioterapii. Dzięki temu specjalista będzie mógł zmodyfikować plan leczenia, aby zmniejszyć dyskomfort zwierzęcia podczas terapii.
Jakie są korzyści stosowania chemii u kotów i psów?
Nowotwory to choroby nieuleczalne, dlatego celem terapii nie jest wyleczenie pacjenta, a poprawa komfortu jego życia. Chemioterapia pozwala zatrzymać chorobę i zapobiec przerzutom, a w konsekwencji pogarszaniu się stanu zdrowia zwierzęcia. Dodatkowo chemia pomaga znacząco wydłużyć życie ukochanego pupila. Dzięki temu Twój pies i kot mogą funkcjonować w spokoju, bez bólu i cierpienia, tak jak na to zasługują.
Jednocześnie warto pamiętać, że sukces leczenia zależy od rodzaju i stadium nowotworu, stanu zdrowia oraz wieku pacjenta, a także budżetu, jaki właściciel może przeznaczyć na terapię. Im szybciej padnie diagnoza, tym lepsze rokowania.
Nie pozwól, aby Twój ukochany czworonóg cierpiał z powodu nowotworu. Wybierz taką metodę leczenia, dzięki której odzyska radość życia.
Literatura:
Sapierzyński R., Onkologia praktyczna psów i kotów, Elsevier Urban&Partner Wrocław 2010
Morris J., Dobson J., Onkologia małych zwierząt, Sima WLW Warszawa 2003David J. Argyle, Malcolm J. Brearley, Michelle M. Turek, Decision Making in Small Animal Oncology, 2008
- Rak Jądra u Psa - 12 grudnia 2023
- 10 Najczęstszych Nowotworów u Psów - 16 listopada 2023
- Ile żyje pies z nowotworem? - 16 listopada 2023