Wady zgryzu u psa – rodzaje, rozpoznawanie, leczenie

Wady zgryzu, czyli zaburzenia w ułożeniu zębów dotyczą nie tylko ludzi. Jest to dość często spotykany psi problem. Co więcej, często powoduje on dyskomfort lub ból. Niekiedy prowadzi również do poważnych patologii jamy ustnej lub powoduje problemy z normalnym funkcjonowaniem. Dowiedz się, jakie są rodzaje wad zgryzu u psa, jak się je rozpoznaje i w jaki sposób można je leczyć.

Wady zgryzu u psa – rodzaje, rozpoznawanie, leczenie

Na czym polegają wady zgryzu u psa?

Wady zgryzu u psa, podobnie jak u każdego innego zwierzęcia, mogą być jedynie drobnym defektem. Czasami stanowią jednak dość poważny problem powodujący różne inne schorzenia, niekiedy nawet zagrażające życiu. Mechanizm ich powstawania nie jest do końca znany. Wiadomo, że jest to zależne od czynników genetycznych i środowiskowych. W efekcie powstają zaburzenia długości lub szerokości szczęki i żuchwy (wada szkieletowa) lub też związane z wadliwym położeniem zęba (wada zębowa). Czasami występuje również kombinacja obu rodzajów defektów.

Rodzaje zgryzu u psów

U psów występują różne rodzaje zgryzów. Niektóre z nich uznaje się za prawidłowe, inne nie. Jakie to rodzaje?

  • Zgryz nożycowy to klasyczne ułożenie zębów, uznawane za „wzorcowe”. Polega on na tym, że siekacze żuchwy są zlokalizowane tuż za siekaczami szczęki.
  • W zgryzie kleszczowym (cęgowym) siekacze szczęki i żuchwy nachodzą na siebie. Tego typu ułożenie zębów jest uważane za prawidłowe u psów pasterskich.
  • Zgryz naprzemienny u psa stanowi poważną wadę. Wówczas siekacze żuchwy dolnej wychodzą na przód lub są położone za górnymi siekaczami szczęki.
  • Przodozgryz u psa również jest wadą. Wówczas cała żuchwa jest wysunięta do przodu, co powoduje nieprawidłowe ustawienie zębów (siekacze żuchwy są wysunięte do przodu o wiele mocniej, niż siekacze szczęki).
  • Tyłozgryz u psa to natomiast sytuacja odwrotna. Żuchwa jest mocno skrócona, przesunięta do tyłu, co powoduje również cofnięcie się dolnych siekaczy. Jest to również wada.

Ponadto występują wady zębowe takie jak nieprawidłowe położenie kłów, zębów przedtrzonowych lub trzonowych.

Warto pamiętać, że wady zgryzu szczególnie niepokoją właścicieli psów rasowych, wystawowych. Prowadzą bowiem do dyskwalifikacji zwierzęcia na wystawie. Jeśli masz podejrzenie co do tego, że Twój pies ma wadę zgryzu, najlepszym pomysłem będzie wizyta w Animal Center, u stomatologa weterynaryjnego.

Leczenie wad zgryzu

U człowieka wady zgryzu niekiedy stanowią problem medyczny, innym razem funkcjonalny, psychologiczny czy po prostu estetyczny. Leczyć można je w każdym z tych przypadków, a także bez znaczenia przyczyn powstawania wady. U psów ta kwestia jest bardziej skomplikowana.

Leczenie wad zgryzu u psa wyłącznie z powodów estetycznych nie jest uzasadnione. Nie można również leczyć wad uwarunkowanych genetycznie, chyba że jednocześnie przeprowadza się sterylizację. Należy bowiem dążyć do ograniczenia rozprzestrzeniania się dziedzicznych wad zgryzu. Nie zaleca się również usuwania wad zgryzu, które nie powodują bólu, dyskomfortu ani żadnych innych problemów.

Jak leczyć wady zgryzu u psa? Jeśli powodują dyskomfort lub uraz, zawsze jest to wskazane. Dostępne metody obejmują leczenie ortodontyczne, ekstrakcje lub skracanie koron zębowych. Wszelkie tego typu działania są znacznie łatwiejsze, jeśli problem zostanie rozpoznany odpowiednio wcześnie. Działania zapobiegawcze można podejmować już na zębach mlecznych, np. wykonując tzw. ekstrakcje odbarczające.

Źródła:

  1. Wiggs R.B., Lobprise H.B.: Periodontology. W: Veterinary Dentistry: Principles and Practice. 1997. Philadelphia.
  2. Gorrel C.: Stomatologia. Praktyka lekarza małych zwierząt. 2011, Elsevier Urban & Partner Wrocław.
  3. Tutt C.: Stomatologia małych zwierząt. 2008, Elsevier Urban & Partner Wrocław.
Aleksandra Ignaczak


Najczęściej czytane:

Mastocytoma u psa i kota – groźny guz skóry

Kastracja i sterylizacja psa – co warto wiedzieć?

Neosporoza – diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Usunięcie śledziony u psa i kota – co to jest, jakie są konsekwencje i kiedy jest niezbędne?

Tłuszczak u psów – co to jest i czy wymaga kontroli u weterynarza?

Co to jest splenektomia? Poznaj metodę leczenia nowotworów śledziony u psa i kota

Kostniakomięsak u psa i kota – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Badanie ERG – co to takiego, jak przebiega, jak przygotować zwierzę?