Nietrzymanie moczu u psów i kotów – najważniejsze informacje

Wstałeś rano i znów stanąłeś bosą stopą w kałuży moczu? Twój pupil bezwiednie siusia podczas snu lub spaceru? Jeśli niekontrolowana mikcja nie jest związana z odczuwaniem silnych emocji przez zwierzę, to może oznaczać problem z nietrzymaniem moczu. Choroba ma różnorodne podłoża, dlatego należy reagować od razu po zauważeniu symptomów. Poznaj przyczyny tego schorzenia oraz sposoby leczenia.

Nietrzymanie moczu u psów i kotów – najważniejsze informacje

Nietrzymanie moczu może być chwilową lub trwałą niezdolnością do kontrolowanej mikcji. Najczęściej dotyczy suk i kocic, choć wśród czworonożnych pacjentów nie brak również męskich przedstawicieli tych gatunków. Drobne kropelki moczu w całym mieszkaniu mogą znacząco obniżyć komfort życia, dlatego warto od razu odpowiednio zareagować na problem.

Przyczyny nietrzymania moczu u zwierząt

Wielu właścicieli kotów i psów uważa, że bezwiedne siusianie na podłogę, kanapę lub matę jest oznaką ich nieposłuszeństwa. Nic bardziej mylnego. Zdrowe i dobrze wychowane zwierzę nie popuszcza moczu w niekontrolowany sposób, w dowolnym miejscu i czasie. 

Problem nietrzymania moczu ma zazwyczaj podłoże anatomiczne, czynnościowe lub hormonalne. Wśród najczęstszych przyczyn tego schorzenia wymienia się:

  • choroby gruczołu krokowego i prostaty,
  • kamicę nerkową,
  • nieprawidłowości w budowie narządów rodnych,
  • stany zapalne nerek, cewki moczowej i pęcherza,
  • urazy mechaniczne, 
  • sterylizację,
  • przemieszczenie moczowodów,
  • nowotwory.

W większości przypadków wystarczy wdrożyć odpowiednie leczenie, aby wyeliminować problem i znów cieszyć się towarzystwem pupila bez obawy o zasiusianie ubrań czy kanapy. 

Leczenie nietrzymania moczu u psa i kota

Zastanawiasz się, jak pozbyć się problemu z niekontrolowanym oddawaniem moczu u zwierzęcia? Niezbędna jest wizyta u weterynarza-nefrologa. To specjalista, który zajmuje się diagnozą oraz niewymagającym operacji leczeniem chorób układu moczowego. 

Aby móc wdrożyć odpowiednie leczenia, ekspert:

  • przeprowadzi z Tobą wywiad na temat zachowania pupila,
  • zleci badania, w tym np. ogólne badanie moczu, morfologię lub USG, które pomogą postawić właściwą diagnozę,
  • oceni stan zdrowia czworonoga oraz jego zewnętrznych narządów płciowych.

Warto pamiętać, że sposób terapii zależy od przyczyn nietrzymania moczu. Np. w przypadku bakteryjnego zapalenia pęcherza weterynarz-nefrolog może zlecić stosowanie antybiotyków i leków przeciwzapalnych. Natomiast jeśli problem ma być podłoże hormonalne, rozwiązaniem może być suplementacja hormonalna kontynuowana aż do śmierci pupila.  

Skuteczny sposób na nietrzymanie moczu u psa i kota

Zbyt późne rozpoznanie przyczyny, która odpowiada za problem nietrzymania moczu u psa i kota, może sprawić, że wyleczenie zwierzęcia będzie niemożliwe. Aby poprawić swój komfort życia, w takiej sytuacji sięgnij po dedykowane małym pupilom pieluszki z wycięciem na ogon. Materiał wchłonie mocz i zabezpieczy mieszkanie przed zniszczeniem. Dobrze sprawdzają się również dziecięce akcesoria, jednak wymagają modyfikacji kroju.

Warto pamiętać, że pieluchy mogą powodować odparzenia, a także stany zapalne narządów intymnych. Dlatego podczas ich używania należy szczególnie dbać higienę okolic ujścia cewki moczowej. W tym celu regularnie myj pupila i stosuj środki ze składnikami, które wspomagają walkę ze stanem zapalnym. 

Popuszczanie moczu dotyka zwierzęta w różnym wieku. Dlatego tak ważne jest, aby nieustannie obserwować swojego pupila i zgłaszać się do weterynarza zawsze, gdy pojawia się coś niepokojącego w jego zachowaniu.

Źródła:

Sajadi K.P., Gill B.C., Damaser M.S.: Neurogenic aspects of stress urinary incontinence. Curr Opin Obstet Gynecol. 2010 Oct, 22 (5), 425-9

Rawlings C.A., Mahaffey M.B., Chermosky A. i wsp.: Immediate urodynamic and anatomic response to colposuspension in female Beagles

Marian C. Horzinek, Hans Lutz, Vera Schmidt, Praktyka kliniczna: koty, Galaktyka, 2008



Najczęściej czytane:

Mastocytoma u psa i kota – groźny guz skóry

Kastracja i sterylizacja psa – co warto wiedzieć?

Neosporoza – diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Usunięcie śledziony u psa i kota – co to jest, jakie są konsekwencje i kiedy jest niezbędne?

Tłuszczak u psów – co to jest i czy wymaga kontroli u weterynarza?

Co to jest splenektomia? Poznaj metodę leczenia nowotworów śledziony u psa i kota

Kostniakomięsak u psa i kota – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Badanie ERG – co to takiego, jak przebiega, jak przygotować zwierzę?